Wczytuję dane...

JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ - DODATKI, OZDOBY, DEKORACJE

średnia: 5.0  ocen: 5

Tradycyjnie, nowocześnie a może z humorem? Przedstawiamy przegląd podstawowych stylów aranżacji kuchni…

Naturalnie kuchnia nie może żyć własnym życiem bez związku z resztą domu. Zwłaszcza w kuchniach połączonych z jadalnią czy salonem bardzo ważne jest utrzymanie spójnego stylu wystroju, co nie znaczy, że wszystko ma być urządzone na jedną modłę. Aneks kuchenny wygląda lepiej, gdy wyróżnia się np. kolorystycznie w otwartej przestrzeni pokoju dziennego, ale jeśli dom planujemy w stylu modernistycznym czy ekologicznym, bądźmy konsekwentni, co do ogólnej zasady.

Oto 5 wspaniałych stylów wnętrzarskich, które sprawią, że kuchnia będzie nie tylko miejscem do gotowania, ale także sercem domu…

Fototapety Kulinaria


1.Ponadczasowa klasyka


Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. kitchendesignstudio.net


Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl
Fot. safarimp.comKuchnia tradycyjna charakteryzuje się sporą dozą staroświeckiej elegancji oraz zamiłowaniem do detalu. Szafki są żłobione, dekorowane i posiadają otwarte półki, w których umieszcza się raczej ozdobne naczynia niż praktyczne pojemniki. Wysoka, gęsta zabudowa dodaje całości niebywałej powagi, a kunsztowne lampy i retro baterie zlewozmywakowe wprowadzają przyjemny akcent nieprzemijającego mieszczańskiego stylu. W tradycyjnych kuchniach bardzo często pojawiają się masywne i pięknie wykończone wyspy kuchenne, pokryte solidnym blatem w kolorze drzewa lub marmuru. Podstawowa kolorystyka to biel, wanilia oraz ciemniejsze odcienie drewna. W zależności od potrzeb i gustu można taki klasyczny design dopracować do ostatniego detalu, otrzymując bardzo autentyczny efekt, lub przełamać konwencję za pomocą bardziej współczesnych elementów wyposażenia.


2.Nowoczesny minimalizm


Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. 7kkdesign.com

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl
Fot. minimalisti.comPopularne modernistyczne kuchnie stoją w zaprzeczeniu do ciepłej, przytulnej klasyki. Surowy minimalizm każe mieć wszystko pochowane – nawet większość urządzeń AGD skrywa się w zabudowie. Szafki są idealnie geometryczne, surowe, o gładkich, często błyszczących frontach, nierzadko pozbawionych nawet uchwytów. Na podłodze kładzie się coraz częściej linoleum, zaś sama struktura zabudowy polega na ekscytującym kontraście między surową, ciężką bryłą modułów a ich luźnym rozmieszczeniem. Modernizm najlepiej sprawdza się bowiem w dużych, przestrzennych kuchniach, gdzie można sobie pozwolić na zabudowę liniową lub w kształcie litery „L”, zaś lekki, nowoczesny stół może stać daleko od powierzchni roboczej. Nie ma tutaj miejsca na dekoracje i detale – półki otwarte, jeśli w ogóle są, stają się rodzajem ekspozycji dla eleganckiej porcelany czy szkła.


3. W klimacie rustykalnym

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. guyin.co

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl
Fot. decoist.com


Kuchnia rustykalna nigdy nie skrzy nowością czy wrażeniem higienicznej czystości – ale ten właśnie nieco „zużyty” look sprawia, że domownicy czują się tu swojsko i po domowemu, a mimo upływu lat kuchnia nie sprawia wrażenia, że potrzebuje remontu. Czysty rustykalizm jest już dzisiaj rzadko spotykany, bowiem pasuje raczej do drewnianych chat i starych dworków ze skrzypiącą podłogą. We współczesnym domu wspaniale odnajdują się za to bardziej industrialne wersje rustykalności, łączące urok surowego drzewa, gołych cegieł i retro dodatków z nowoczesnym metalem i betonem, zaczerpniętymi z zaplecza gastronomicznego restauracji. Dekoracje powinny być tu zdecydowanie praktyczne – wyeksponowane wieszaki na garnki czy noże, przemysłowe oświetlenie oraz stosy talerzy na otwartych półkach pomagają wykreować perfekcyjny klimat.

Obraz na ścianę - Kuchenne

4. Współczesna elegancja

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. figura.co.uk

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl
Fot. hgtv.com

Kompromisem między szykiem nowoczesnych kuchni a zdobnością tradycyjnych aranżacji może być wystrój współczesny, który polega na eklektycznym podejściu do stylów i stworzeniu praktycznego, wysokofunkcjonalnego zaplecza do pracy ze sporą nutą fantazyjnej dekoracyjności, a nawet krzty szaleństwa. Sama zabudowa bardzo częsty łączy splendor tradycyjnych materiałów takich jak marmur czy granit z bardziej nowoczesnymi szafkami i kaflami o wysokim połysku na ścianach i podłogach. W takiej kuchni da się połączyć modernistyczne krzesła barowe o awangardowej konstrukcji z kunsztownym wiszącym żyrandolem, który przywodzi na myśl złote czasy burżuazji. Kolorowe tekstylia, kwiaty i owoce w wazach, a także obrazki i grafiki na ścianach stanowią ciekawe dopełnienie aranżacji.

 

5. Urok sielanki

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. theinspiredroom.net

Jak urządzić kuchnię? - DecoArt24.pl

Fot. kitchen-design-ideas.org

Wiejskie kuchnie są esencją rodzinnego ciepła, swojskości i romantyzmu. Co do zasady jasne, pastelowe, często zahaczają o kwiatowe czy przyrodnicze motywy. Przeszklone gabloty, dekoracyjne otwarte półki oraz listwowe wykończenie tylnych ścianek szafek sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy naprawdę przenieśli się na farmę. Naturalnie, styl taki da się dobrze wkomponować w miejskie wnętrza, zwłaszcza kamienice z ciekawymi pod względem architektonicznym sufitami, kominami czy nawet kaflowanymi piecami. Kolorowe retro puszki, wiklinowe kosze i siedzenia, mosiężne żyrandole czy latarenki oraz wszelkie skarby kupione na pchlim targu znakomicie dopełnią aranżacji.


Plakaty Kulinaria