JAK URZĄDZIĆ MIESZKANIE W BLOKU - DODATKI DO MIESZKANIA
Czy M-2 musi przypominać powtórkę z PRL-u? Czy w wieżowcu można stworzyć piękny, przytulny apartament? Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego…
Nowoczesne budynki mieszkalne bardzo często charakteryzują się ciekawą architekturą, która przypomina do złudzenia wolnostojący dom – wielkie okna, tarasy, dwa poziomy, ciekawe skosy – tutaj problemów z aranżacją nikt mieć nie będzie. Ale okazuje się, że nawet w nudnym, starym bloku czy wieżowcu z wielkiej płyty można urządzić sobie mieszkanie marzeń.
Komu brakuje inwencji, może zainspirować się poniższymi przykładami wspaniale zaaranżowanych małych i większych mieszkań…
Odważna kolorystyka
Fot. polygons.pro
Fot. polygons.pro
Fot. polygons.pro
Bardziej konwencjonalne aranżacje odmieniają się przez odcienie bieli, szarości czy drewna, podczas gdy tradycyjne blokowe mieszkania najczęściej mają w sobie tyle barw, że trudno odnaleźć w nich jakikolwiek styl. Tymczasem, odważny wystrój zdominowany jednym żywym, wibrującym kolorem, może sprawić, że w domowych pieleszach zapomnimy o smutnej rzeczywistości zaniedbanej klatki schodowej czy betonowego osiedla. Żółć, pomarańcz, limonkowa zieleń czy energetyzujący błękit mogą stać się motywem przewodnim, który określi całe mieszkanie. Nawet meble kuchenne można dziś bowiem zamówić w ciekawych barwach, które sprawią, że aneks kuchenny będzie pięknym uzupełnieniem i ozdobą salonu. Dywany, krzesła, zasłony, dekoracyjne poduszki, narzuty na łóżko, a nawet dodatki typu wazony, ramki na fotografie czy lampy w odpowiednim kolorze pozwolą wykreować stylowy, nowoczesny dom, nawet w 30-letnim wieżowcu.
New York (Times Square) - plakat
Hong Kong Wzgórze Wiktorii - plakat
Klimatyczne ściany
Fot. r-design.kiev.ua
Fot. r-design.kiev.ua
Fot. r-design.kiev.ua
W większych mieszkaniach można pobawić się także ciemniejszymi kolorami, które pozwalają uzyskać bardzo nowoczesny, a nawet industrialny efekt. Nawet w bloku można bowiem zafundować sobie przyjemnie surową ceglaną ścianę, która w połączeniu z dużymi powierzchniami z drewna stwarza wrażenie modernistycznego domu z naturalnych materiałów. Zachowanie dużej przestrzeni otwartej (np. poprzez wyburzenie poniektórych ścian) ułatwia aranżację i pozwala zaprosić do wnętrz eklektyzm z prawdziwego zdarzenia – połączenie starego z nowym, szarego z kolorowym, nowoczesnego z antycznym, minimalistycznego z dekoracyjnym to klucz do stworzenia naprawdę oryginalnego, przyjemnego do życia mieszkania.
Industrialnie, czyli bez wstydu
Fot. a-3.com.ua
Fot. a-3.com.ua
Fot. a-3.com.ua
A co jeśli blokowe mieszkanie straszy starymi grzejnikami, wyeksponowanymi rurami i obdrapanymi ścianami? Można oczywiście wydać tysiące złotych na zakrycie niedostatków architektonicznych, ale można też iść z duchem czasu i wykorzystać autentykę miejsca. Modny styl industrialny uwielbia nierówne ściany, widoczną kanalizacje, żeberkowe kaloryfery i kratki wentylacyjne. Wystarczy wpleść te surowe elementy w nowoczesną aranżację, powyrzucać zbędne ściany i wstawić nowe, kolorowe, tworząc pół-otwartą przestrzeń z widokiem na kuchnię. Za oświetlenie starczą żarówki na długich kablach lub przemysłowe reflektory, zaś meble można pozbierać w nowoczesnych sieciowych sklepach oraz na wyprzedażach i jarmarkach – grunt, aby między starym a nowym była ciekawa równowaga.
Leopard - Obraz na płótnie
Obraz do salonu - Array Of Butterflies
Obraz na płótnie - I Need A Haircut
Obraz na płótnie - Bushy Tailed
Obraz do sypialni - Together - 80x60cm
Obraz do salonu - Butterfly Heart
Finches - Obraz na płótnie
Obraz na płótnie - Strusie - The Twits
Into The Dark II - obraz na płótnie
Double Trouble - obraz na płótnie
Tropical Skull - obraz na płótnie
Czarno-biały Motyl - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Obraz na scianę - Horses with mane
Prosto i nowocześnie
Fot. vorotyntseva.com
Fot. vorotyntseva.com
Fot. vorotyntseva.com
Innym pomysłem na przełamanie stereotypu blokowego mieszkania z meblościanką jest ukrycie całego bałaganu i ubrań za ruchomą drewnianą żaluzją w sypialni. Resztę przestrzeni można wtedy urządzić zgodnie z modnymi, modernistycznymi trendami – stawiając na niskie, kolorowe meble, odważne desenie i ciekawe zestawienia materiałów. Betonowa podłoga pięknie kontrastuje z drewnianą wnęką w ścianie oraz wesołym, geometrycznym dywanem. W małym aneksie kuchennym sterylną biel błyszczących szafek przełamują czarne i czerwone elementy, które sprawiają, że wnętrze jest dynamiczne i intrygujące, nawet jeśli nieprzesadnie obszerne.
Przestrzeń dla towarzystwa
Fot. home-designing.com
Fot. home-designing.com
Fot. home-designing.com
Dla ludzi kochających przyjęcia i spotkania z przyjaciółmi blokowe mieszkanie może być pewnym ograniczeniem. Ale już wyburzenie ścianek działowych i połączenie kuchni z dużym pokojem daje olbrzymie pole do manewru. Długa wyspa kuchenna może pomieścić pod sobą długi wąski stół, który w razie potrzeby można ustawić na środku pokoju, zyskując miejsce dla kilkunastu gości. Centrum salonu stanowić mogą dwie obszerne sofy, które w nocy da się rozłożyć na dodatkowe miejsca do spania. Aby zaś mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni, warto jedną ścianę zabudować całkowicie atrakcyjną szafą, w której zmieszczą się książki, rzeczy osobiste i ozdoby – w ten sposób zniknie potrzeba kupowania komódek i szafeczek, które niepotrzebnie zagracają pokój.
Chat Noir -Steinlein - plakat
Kolorowy Słoń - plakat