JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ?
Siłą rzeczy łazienki zwykle są niewielkie, bo wszyscy wolimy mieć więcej miejsca w salonie czy kuchni. Co jednak zrobić, gdy do dyspozycji mamy naprawdę malutką przestrzeń?
Wiadomo, że w każdej łazience musi znaleźć się toaleta, umywalka i wanna lub kąt prysznicowy. Aranżacja przestrzeni może być jednak naprawdę trudna, jeśli ograniczeni jesteśmy kilkoma zaledwie metrami kwadratowymi, w których warto by też zmieścić kosmetyki, brudną bieliznę czy ręczniki. Na szczęście, dla projektantów wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych – oto 5 pomysłowych trików jak wykorzystać do maksimum małą łazienkę, nie rezygnując ze stylu i atrakcyjności wizualnej.
Dywanik łazienkowy - Ecrue - 50x75cm
Dywanik łazienkowy - Beżowy - 50x75cm
Dywanik łazienkowy - Jasno szary - 50x75cm
Dywanik łazienkowy - 50x75cm - Olive
Dywanik łazienkowy - Pomarańcz -50x75cm
Dywanik łazienkowy - Kremowy - 60x100cm
Dywanik łazienkowy - Beżowy - 60x100cm
Dywanik łazienkowy - Grafit - 60x100cm
Dywanik łazienkowy - Pomarańczowy - 60x100cm
Dywanik łazienkowy - 60x100cm - Silver
1. Wanna i prysznic w jednym
Fot. houseandgarden.co.uk
Fot. homeozoic.com
Fot. beeyoutifulllife.com
Mało która rodzina potrafi jednogłośnie zgodzić się na posiadanie tylko wanny albo tylko prysznica, bowiem świat dzieli się na takich, którzy koniecznie potrzebują wylegiwać się w wodzie, i na takich, którym do szczęścia potrzeba energetyzującego natrysku. W niewielkiej łazience nie ma szans pomieścić obu, więc zrodził się pomysł opcji 2w1. Wariantów jest przy tym bardzo wiele – można na klasycznej wannie zamontować szklaną ściankę i umieścić prysznic wysoko nad głową, albo można też wbudować wannę we wnękę i zasłonić ją całą zasłonką. Rozwiązanie takie wbrew pozorom wcale nie musi wyglądać nieporządnie czy chaotycznie – nawet nowoczesne okrągłe wanny dadzą się w atrakcyjny sposób połączyć z modernistyczną głowicą natrysku, zwłaszcza jeśli postawimy na nieco bardziej awangardową zasłonkę.
2. Minimalistyczna kabina
Fot. hgtv.com
Fot. howtofurnish.com
Fot. waplag.net
Jeśli wśród domowników panuje zgoda na prysznic lub po prostu innej opcji nie ma ze względu na bardzo ograniczoną powierzchnię, można jeszcze poeksperymentować z samą kabiną, tak aby stworzyć maksimum wizualnej i faktycznej przestronności. Podstawowa zasada to rezygnacja z brodzika i tradycyjnej kabiny prysznicowej, która zwykle zajmuje sporo miejsca i niepotrzebnie zamyka optycznie przestrzeń. Idealnie jest wykorzystać daną kształtem łazienki wnękę i po prostu zabudować ją pojedynczym szkłem, montując odpływ bezpośrednio w wykaflowanej podłodze. Najodważniejsi mogą też zdecydować się na prysznic bez żadnego rodzaju osłony – jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy w zasięgu nie ma żadnych drewnianych mebli, otwartych półek, itd.
Ręcznik NAF NAF 30x50 cm Casual Fuksja
Ręcznik NAF NAF 50x100 cm Casual Fuksja
Ręcznik NAF NAF 70x140 cm Casual FUKSJA
3. Otwarte półki
Fot. freshome.com
Fot. homedit.com
Fot. ultimatehomeideas.com
Jeśli do łazienki nie da się wstawić klasycznych mebli, albo jest w nich za mało miejsca, warto wykorzystać puste ściany do montażu otwartych, drewnianych półek. Drewno musi być oczywiście odpowiednio zalaminowane, aby nie dało się zniszczyć wilgoci. Na takich półeczkach może przechowywać kosmetyki, papier toaletowy, a także ręczniki, które pięknie zwinięte lub złożone mogą być ciekawym kolorowym akcentem dopełniającym klimatu łazienki. Alternatywą dla półek wiszących są proste, stojące regały, które da się wstawić nawet między wannę a umywalkę. Do zagospodarowania otwartych półek przydadzą się wiklinowe kosze i zdobne pojemniki z tworzywa sztucznego, w których przechowywać można różne drobiazgi toaletowe.
4. Zabudowana przestrzeń
Fot. hgtv.com
Fot. milhomeguide.com
Fot. houzz.com
Kto zaś potrzebuje w łazience naprawdę sporo miejsca na przechowywanie kosmetyków, ręczników, chemii domowej czy brudnej bielizny, powinien pomyśleć o robionych na wymiar meblościankach, które da się wpasować idealnie do danej przestrzeni. Z jednej strony wszelka tego typu zabudowa oczywiście pomniejsza nieco dostępne miejsce, ale z drugiej, wykorzystuje w sposób naprawdę optymalny każdy centymetr kwadratowy, dając jednocześnie luksus przyjemnie czystej łazienki, w której nic nie stoi na wierzchu i nie kurzy się. W zależności od potrzeb można zdecydować się na pojedynczą szafkę wbudowaną w okafelkowaną ścianę lub zestaw szafek górnych i dolnych idealnie otaczających toaletę, pralkę czy umywalkę. Górne szafki warto obłożyć lustrami, co nie tylko zwiększy ich wartość praktyczną, ale także pozwoli optycznie powiększyć samą łazienkę.
5. Sprytne umywalki
Fot. forbes.com
Fot. freshome.com
Fot. patahome.com
W naprawdę malutkich łazienkach, gdzie liczy się każdy centymetr, trzeba pomyśleć o jak najbardziej ergonomicznej armaturze. I podczas gdy sama toaleta nie pozostawia wiele miejsca do manipulacji rozmiarami, a minimalny kąt prysznicowy musi mieć wymiar 90 cm na 90 cm, poeksperymentować można na szczęście z umywalką, która często zabiera niepotrzebnie dużo przestrzeni. Na rynku istnieją ciekawe rozwiązania rogowych umywalek czy bardzo wąskich umywalek z kranem zamontowanym w ścianie, a także bardzo małe misy do postawienia na praktycznym meblu, w taki sposób, że na blacie zostanie jeszcze całkiem sporo miejsca na mydelniczkę, kubek ze szczoteczkami, chusteczki higieniczne czy podręczne kosmetyki. W dzisiejszych czasach rola umywalki najczęściej ogranicza się bowiem do mycia rąk i zębów, a do tego nie potrzeba wcale szerokiej czy głębokiej misy – starczy mała okrągła umywalka, która prezentuje się bardzo elegancko.