Ciemna kuchnia jest trendy!
Zdecydowana większość aranżacji kuchennych wykorzystuje jasne, świetliste motywy, które kojarzą się z czystością i świeżością. Ale to nie jedyna dobra opcja…
Kuchnia w ciemnej tonacji kolorystycznej niesie ze sobą oczywiście pewne ryzyko – że będzie zbyt posępnie i ponuro, a brak światła będzie zniechęcał do rodzinnego przesiadywania przy kolacji. Z drugiej strony, są też niepodważalne pozytywy – ciemna kuchnia jest o niebo praktyczniejsza, bardzo elegancka i niezwykle oryginalna.
Jak więc urządzić ją tak, aby miało się ochotę gotować i jeść od rana do wieczora?
Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Stolik metalowy z drewnianym dębowym blatem - Functional
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty wielofunkcyjny - 93x28cm
W odcieniu szarości
Fot. devolkitchens.co.uk
Fot. devolkitchens.co.uk
Szare wnętrza zyskują na popularności, ale na razie rzadko jeszcze dotyczą kuchni. Tymczasem, chłodny, elegancki grafit tworzy wspaniałą atmosferę, która w zależności od stylistyki mebli, kojarzy się z sielską kuchnią na wsi albo industrialnym loftem w centrum miasta. Szarość ma w sobie na tyle światła, że nie jest jednoznacznie posępna, zaś w połączeniu z białym blatem daje efekt przyjemnego chłodu i rześkości. Dobry pomysłem na odciążenie atmosfery są też otwarte półki i wieszaki, na których warto trzymać jasną porcelanę i stalowe noże – takie praktyczne ozdoby czynią kuchnię swojską i przytulną!
W połączeniu z jasnym drewnem
Fot. pufikhomes.com
Fot. pufikhomes.com
Fot. 081.com.pl
W kuchni można sobie pozwolić też na czarne szafki i czarne ściany, o ile umiejętnie przełamiemy je jasnym ciepłym kolorem. Świetliste odcienie drewna są idealną przeciwwagą dla czerni, tworząc kompozycję, która nie jest ani zbyt tradycyjna, ani przesadnie nowoczesna. Można przy tym poprzestać na minimalistycznej czarno-beżowej zabudowie lub pójść nieco dalej i dla ożywienia sięgnąć jeszcze po nieco spontanicznych kolorowych deseni, np. w postaci obrazów na ściany, fototapety czy barwnych kafli między górnymi a dolnymi szafkami.
Ciemne drzewo
Fot. flickr.com
Fot. minimalisti.com
Fot. homened.com
Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie ciemnego drewna, które wyjątkowo dobrze sprawdza się na szafkach kuchennych. Niejednolita faktura oraz ciemna barwa wyglądają niemal nieskazitelnie nawet po przedświątecznej gorączce pieczenia i nie ma potrzeby codziennego chodzenia ze szmatką i wycierania każdego frontu. Jeśli chodzi o sam styl wykonania, to bardziej surowe drzewo z widocznymi słojami będzie idealnie nadawało się do rustykalnych kuchni, podczas gdy bardziej nowoczesne okleiny przypominające strukturą bambus, wspaniale odnajdą się w modnych, współczesnych aranżacjach charakteryzujących się brakiem zdobników i czystą formą geometryczną.
Opaska na Oczy - Daydream- Wzór Coco
Opaska na Oczy - Daydream - Wzór Pet
DUPLIKAT: Opaska na Oczy - Basic white
Z mocnym białym akcentem
Fot. elmarcucine.com
Fot. home-designing.com
Zarówno czarna zabudowa, jak i ciemne drewno mogą w pomieszczeniu o niewielkim nasyceniu światłem słonecznym być lekko depresyjne. Problem rozwiązują śnieżnobiałe dodatki, nie tylko w postaci grubego blatu, ale także wolnostojącej lodówki, ram okiennych, wpuszczanego w blat ceramicznego zlewozmywaka czy nawet białej wyspy kuchennej. Do ciemnych mebli poleca się też zdecydowanie jasną podłogę, nawet jeśli ściany pozostaną grafitowe, betonowe czy czarne, zaś urozmaicenie całości stylizacji wyraźnymi kolorowymi akcentami np. żywym pomarańczowym, czerwienią czy żółcią, wprowadzi dodatkowo całą moc energetyzujących wibracji.
Granatowa kuchnia
Fot. caddomineral.com
Fot. houseandgarden.co.uk
Fot. pinterio.com
Wreszcie, najrzadszym pomysłem ale zdecydowanie zasługującym na uwagę są kuchnie korzystające z magicznej głębi ciemnego granatu, który w przeciwieństwie do czerni czy szarości, rzadko bywa ponury. Niebieski orzeźwia i uspokaja, a przy tym jest bardzo elegancki i na swój sposób awangardowy. Naturalnie, dla wizualnej równowagi warto granat łączyć z innymi barwami, które rozświetlą lub ocieplą klimat kuchni. W zależności od stylu szafek i wybranego odcienia granatu, warto komponować go z bielą czy kremem, w bardziej tradycyjnych aranżacjach, a także z nierdzewną stalą dla ultra modernistycznego efektu lub z czerwoną cegłą, jeśli zależy nam na eklektycznym efekcie z wyraźnym rustykalnym wpływem.
Fototapeta - Mapa Polski - W odcieniach szarości
Fototapeta ścienna - Mapa Rzymu - W odcieniach szarości
Fototapeta ścienna - Mapa - Nowy Jork - W odcieniach szarości
Fototapeta - Nowy Jork - Mapa w odcieniach szarości
Fototapeta - Mapa Anglii - Kolorowa
Fototapeta - Mapa - Nowy Jork - W kolorach
Fototapeta - Rzym - Mapa czarno-biała
Fototapeta na ścianę - Mapa - Rzymu - W kolorach
Fototapeta na ścianę - Warszawa - Mapa
Fototapeta - Mapa - Warszawa
Fototapeta - Anglia - Mapa w kolorach