Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnia i skosy – czy da się to jakoś połączyć? Przedstawiamy stylowe i kreatywne rozwiązania dla gotowania na poddaszu…
Nowoczesna architektura odchodzi od modelu prostokątnych budynków, w których każde pomieszczenie jest pełnowymiarowe – w rezultacie mieszkania położone na najwyższej kondygnacji bardzo często mają skośne ściany, w których trzeba zaaranżować m.in. kuchnię. Z jednej strony to oczywiście spore ograniczenie dostępnej przestrzeni i funkcjonalności, z drugiej, ciekawy rys, który urozmaica wnętrza i czynie je przytulniejszymi.
Orphan Black Faces - plakat z serialu
Okna połaciowe czyli więcej światła
Jeśli masz możliwość ingerencji w plan architektoniczny kuchni, idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie skośnej ściany na montaż okien. I tak bowiem w każdym pomieszczeniu mieszkalnym okno musi się znaleźć, zaś dzięki skośnemu nachyleniu szkła zyskujemy wspaniałe oświetlenie naturalne, które doskonale rozjaśnia atmosferę w kuchni. Jeśli bezpośrednio pod oknem połaciowym umieścimy stół jadalny czy blat roboczy, zyskamy wspaniałe miejsce do jedzenia czy pracy, które nawet w pochmurne dni będzie nastrajać pozytywnie i ograniczać wykorzystanie sztucznego światła. I choć rozwiązanie takie zwykle ogranicza opcję przyjemnego widoku z kuchni, zyski w postaci poziomu jasności oraz wykorzystania pozostałych ścian na tradycyjną zabudową kuchenną są zdecydowanie przeważające.
Fot. rilane.com
Fot. homedesignerideas.com
Fot. trendesso.blogspot.cz
Dopasowane półki
Na trapezowej ścianie przyległej do skosu ciężko powiesić tradycyjne szafki, które mają kształt prostopadłościenny i pozostawią niewykorzystane i nie do końca estetyczne, jakby wyrwane z kontekstu, wolne miejsce. Dlatego w nietypowych kuchniach zaleca się zainwestowanie w indywidualne rozwiązania zaprojektowane przez dobrego architekta i wykonane na zamówienie przez stolarza. Tym sposobem przestrzeń od krawędzi do krawędzi ściany da się wypełnić szafkami i półkami, które mogą przybierać trójkątny lub trapezowy kształt. W dzisiejszej dobie dla stolarzy nie ma praktycznie rzeczy niemożliwych, a w małej kuchni nawet dodatkowych 20 centymetrów szafki to nieoceniony bonus. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wykorzystanie ściany pod skosem do montażu otwartych półek, na których można ustawić zarówno słoiczki z przyprawami czy zdobne puszki z ciasteczkami, jak i rośliny lub wazy dekoracyjne.
Fot. Vidieckystyl.com
Fot. decoholic.org
Fot. rilane.com
Opaska na Oczy - Daydream- Wzór Coco
Opaska na Oczy - Daydream - Wzór Pet
DUPLIKAT: Opaska na Oczy - Basic white
Skosy w drzewie
Ciekawym pomysłem jak poradzić sobie z optyczną surowością gołych ścian nachylonych pod ostrym kątem i skupiających się nad głową jest pokrycie ich boazerią. Drewno wprowadza zawsze do wnętrz element swojskości, ciepła i przytulności. W tradycyjnym wiejskim domu drewniane tramy spadające skośnie wzdłuż dachu to oczywistość, ale ten piękny efekt da się odtworzyć, nie tylko budując drewniany dom za miastem, ale także w nowoczesnym mieszkaniu w centrum. Alternatywą dla naturalnego drzewa, które może się wydawać zbyt rustykalne czy folklorystyczne jest bowiem drewno malowane na biało lub jasne odcienie szarości – takie eleganckie deski pięknie ozdobią skosy, idealnie pasując do współczesnych kuchni zaaranżowanych w stylistyce skandynawskiej. Jeszcze innym fantastycznym pomysłem jest połączenie zwykłej białej ściany z drewnianymi balami, które nie przytłaczają wnętrza, ale zarazem urozmaicają ostrosłupową bryłę kuchni.
Fot. houzz.com
Fot. debmoe.com
Fot. dustjacketattic.blogspot.com
Niska, otwarta kuchnia
W przypadku podwójnych skosów w kuchni warto zdecydować się na jednoliniową zabudowę, która odciąży nieco efekt „ścieśniania się” ścian i pozwoli cieszyć się otwartą przestrzenią. Rezygnacja z górnych szafek i półek kosztuje oczywiście sporo miejsca na przechowywanie żywności i naczyń, ale można tą stratę wynagrodzić, inwestując w wyspę. Z estetycznego punktu widzenia kuchnia, który kończy się na wysokości blatu, a wyżej otoczona jest już tylko bielą ścian, to rozwiązanie bardzo nowoczesne, modnie minimalistyczne i ograniczające wrażenie stłoczenia, typowe dla zabudowy na całej ścianie. Zwłaszcza w małych mieszkankach na poddaszu, gdzie nachylenie ścian z obu stron jest dość ostre i szafki muszą zmieścić się pod skosami, niskie meble i dużo jasnych powierzchni to recepta na optyczne powiększenie wnętrz.
Fot. decoist.com
Fot. architectureartdesigns.com
Fot. gravityhome.tumblr.com
Fot. thatnordicfeeling.com
Desert Tree - Obraz na płótnie
East Prawle - Obraz na płótnie
Love in the Dunes - Obraz na płótnie
Obraz na Ścianę - Big Skies - Duże Niebo
Coastal View - obraz na płótnie
Arran Equinox - obraz na płótnie
Torrin, Skye - obraz na płótnie
Cornish - obraz na płótnie
Liquid Reflections - obraz na płótnie
Uist Causeways II - obraz na płótnie
Riverside in April - obraz na płótnie
Sea Surge - obraz na płótnie