Wczytuję dane...

Jak urządzić małą kuchnię

średnia: 5.0  ocen: 5

Duża kuchnia to wygoda i komfort, ale również na niewielkiej przestrzeni da się zaaranżować praktyczną i zachęcającą zabudowę. Podpowiadamy jak projektować małe kuchnie.

Problem z niewystarczającą ilością miejsca w kuchni najczęściej dotyczy ograniczonych możliwości przechowywania żywności i naczyń, a także problemu z posadzeniem domowników i ewentualnych gości do śniadania.  Na szczęście, na każdy problem da się znaleźć architektonicznie rozwiązanie, które może nie wynagrodzi skąpego metrażu, ale będzie rozsądnym kompromisem między funkcjonalnością a komfortem.

Plakaty ze zwierzętami

Po sam sufit

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. elledecor.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. hgtv.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. topdreamer.com
 

Największym marnotrawstwem miejsca w konwencjonalnych kuchniach są szafki, które najczęściej kończą się na wysokości 180 cm, a nad nimi gromadzi się już tylko kurz. Tymczasem w małej, trudno ustawnej kuchni wykorzystanie przestrzeni aż do samego sufitu to podstawa, aby pomieścić jak najwięcej. Wbrew pozorom rozwiązanie to nie ujmuje wcale estetyce, zwłaszcza jeśli monolit szafek przełamiemy otwartymi półkami lub przeszklonymi gablotami. Wprawny stolarz wykona szafki na zamówienie, wpasowując się nawet pod ewentualne skosy na suficie – wszystko, aby wykorzystać każdy centymetr. Sceptycy uważają wprawdzie, że dostęp do najwyższych półek jest wtedy mocno ograniczony, ale można na nich trzymać rzadziej używane sprzęty i naczynia, a dodatkowo zafundować sobie wygodny schodek kuchenny.
 

Stół i wyspa w jednym


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. houzz.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. spazmaticslive.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. highwayswest.com
 

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nawet w małej kuchni jest miejsce na wyspę kuchenną, która znacznie powiększa miejsce do przechowywania oraz powierzchnię blatu roboczego, a w przypadku aneksów kuchennych jest także pięknym wizualnym odgraniczeniem od salonu. Przy wyspie da się też zaaranżować miejsce do siedzenia dla dwóch, a nawet czterech osób, dzięki czemu znika konieczność posiadania w kuchni tradycyjnego jadalnego stołu. W zależności od stylu aranżacji można postawić na bardziej tradycyjne lub nowoczesne krzesła, które powinny jednak być nieco wyższe (w rodzaju stołków barowych), aby odciążyć nieco zagęszczoną już przestrzeń. Blat wyspy da się także wykorzystać na instalację zlewu czy płyty grzewczej, a także do trzymania owoców i warzyw w zdobnych misach.
 

Świeczniki Metalowe - Niklowane
Produkt dostępny!

Świecznik - 17x84,5cm - Mosiądz niklowany

Piękny, wysoki świecznik wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Jest przeznaczony dla osób ceniących minimalizm. Może być umieszczony zarówno na podłodze jak i niskiej komodzie. Świecznik idealnie współgra ze smukłymi stołowymi świecami.
249,90 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - 9x29,5cm - Mosiądz niklowany

Elegancki świecznik o pięknych kształtach wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Sprawdzi się jako elegancka ozdoba restauracji czy hotelu.
49,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - 9x23cm - Mosiądz niklowany

Świecznik o pięknych kształtach wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Udekoruje zarówno nowoczesne i tradycyjne domowe wnętrze, jak również świetn
42,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - Niklowany - 12,5x35cm

Elegancki świecznik o klasycznym kształcie, wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Udekoruje zarówno nowoczesne i tradycyjne domowe wnętrze.
69,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - Mosiądz - x4, 18x14x21cm

Świecznik wykonany z wysokiej jakości mosiądzu niklowanego. Świecznik jest stabilny i przeznaczony na cztery świece, dzięki czemu uświetni i doda uroku każdemu ważnemu spotkaniu. Poprzez swoją oryginalną formę, doskonale sprawdzi się zarówno w tradycyjnym
99,90 PLN

Żywe kolory

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. elledecor.com

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. housebeautiful.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. caddomineral.com
 

Zarówno tradycyjne, drewniane kuchnie, jak i nowoczesne szarości czy czernie, wyglądają dobrze na dużej przestrzeni, ale na małym metrażu mogą wydawać się zbyt przytłaczające. Bezpiecznym rozwiązaniem w małej kuchni jest oczywiście zawsze biel, która optycznie powiększa i rozświetla, ale jeszcze ciekawszym pomysłem może być wykorzystanie żywych, wyraźnych kolorów typu soczysta zieleń, energetyzująca żółć czy tchnący świeżością błękit. W połączeniu z drugim, neutralnym kolorem te wibrujące fronty szafek, kafelki czy kawałki ściany pozwalają stworzyć ciekawy design, który nabiera zadziwiającej głębi i charakteru. W przeciwieństwie do bieli, wyraźne kuchnie są też bardziej praktycznie, zarówno w zakresie codziennego utrzymania czystości, jak i długoterminowego wrażenia „nowości”. A skoro kuchnia zajmuje jedynie bardzo ograniczoną powierzchnię w domu, dajmy jej przynajmniej odpowiednią dawkę elektryzującej mocy!
 

Kreatywne sposoby na przechowywanie

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. houzz.com

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. residencestyle.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. livingandkitchen.com
 

Kolejna ważna sprawa przy urządzaniu małych kuchni to rezygnacja ze stereotypów – garnki i talerze wcale nie muszą stać w zamkniętych szafkach, a kubki zajmować dwóch równoległych półek. Świetnym sposobem na oszczędność miejsca jest instalacja wieszaków, które idealnie wypełnią puste miejsce na ścianach a nawet suficie, pozwalając rondlom wisieć zamiast leżeć na płasko. W rzeczywistości taki widok może być bardzo atrakcyjny, znakomicie dopełniając rustykalnego lub industrialnego stylu. Innym ciekawym rozwiązaniem są długie rzędy otwartych półek, które pełnią jednocześnie rolę ociekacza – likwidacja ścianek działowych i drzwiczek dodaje kuchni lekkości, a przy zachowaniu minimum porządku w sposobie składania naczyń, wyeksponowana kolorowa porcelana może wręcz pełnić funkcję ozdobną. Talerze można też ustawiać w pionowych przegródkach, a kubki wieszać na sympatycznych, stylowych wieszakach mocowanych na ścianie lub pod szafkami.

 

Zabudowa w kształcie „U”


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. wellesleyfox.com


Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. backalleyjohn.com

Jak urządzić małą kuchnię - DecoArt24.pl 

Fot. sfcbelgium.com

Klasyczna aranżacja kuchni opiera się na geometrycznej zasadzie zabudowy przypominającej literę „L” z ewentualną wyspą po środku. I choć jest to rozwiązanie idealne do średnich i większych kuchni, w małych pomieszczeniach warto jest czasem zabudować trzy ściany lub stworzyć jedną sztuczną ścianę z szafek, która odgradzać będzie kuchnię od jadalni czy salonu. W ten sposób otrzymujemy bowiem trzy linie blatu (nawet jeśli są bardzo krótkie), trzy linie dolnych szafek oraz dwa narożniki, które dzięki nowoczesnym systemom przechowalniczym mogą pełnić funkcję naprawdę wydajnej spiżarni. Naturalnie taka zabudowa kuchni można nastręczać, jeśli chodzi o równoczesną pracę dwóch osób, ale jest to mały dyskomfort w porównaniu z uzyskanym dodatkowo miejscem.

 

Kwietniki Metalowe - Stojaki na kwiaty