PASTELOWE MIESZKANIE - ARANŻACJA, DODATKI
Nieprzesadnie popularne, bo kojarzone z infantylnością i kiczem, pastelowe kolory są tak naprawdę jednym z najwdzięczniejszych pomysłów w zakresie aranżacji wnętrz.
Pastele to niezwykle blade odcienie tradycyjnych kolorów, które zdecydowanie dodają pomieszczeniom światła, ale jednocześnie nie są tak surowe jak biel czy chłodna, jasna szarość. Ich olbrzymią zaletą jest możliwość współistnienia z wyraźniejszym kolorami w idealnej harmonii, która nie gryzie i nie przytłacza w żaden sposób. Pastele mogą przy tym przewijać się we wszystkich pokojach, stanowiąc kanwę dla bardziej zdecydowanych aranżacji lub po prostu, epatując pudrową beztroską i optymizmem. Blady róż, delikatna zieleń, łagodny błękit czy subtelna zgaszona żółć to kolory, które naprawdę warto rozważyć, wybierając nową paletę do domu.
Sunset Spectrum - plakat
Pogodny salon
Fot. manser.co.uk
Fot. freshome.com
Fot. maxattenborough.co.uk
Pomiędzy tradycyjnym, konwencjonalnym wystrojem z ciemnymi, drewnianymi meblami a nowoczesną bielą i szarością, które wielu z nas wydają się być zbyt surowe i chłodne, istnieje cała paleta delikatnych pasteli, które stanową idealne tło dla bardziej odważnego wzornictwa. Subtelnie morelowe czy blado żółte ściany zapraszają do salonu trochę słonecznego ciepła i pogody ducha. Błękitne, żółte i groszkowe obicia nie są tak sterylne jak biała kanapa, ani tak przytłaczające jak czarna sofa, a co najważniejsze, idealnie współgrają z całą gamą kolorowych poduszek dekoracyjnych, koców, zasłon czy dywanów. W pastelowym salonie nie trzeba przy tym bać się dysonansu barw czy namiaru deseni – delikatność rozświetlonych kolorów pozwala łatwo łączyć wiele odcieni, łącznie z kilkoma intensywniejszym akcentami typu czerwień, soczysta pomarańcz czy granat. Efekt końcowy zachwyca radosną, beztroską atmosferą, która szczególnie wpływa na samopoczucie domowników w okresie jesienno-zimowym.
Pastelowa kuchnia
Fot. New York Times
Fot. bhg.com
Fot. thefashionplatemag.com
Do kuchni najczęściej proponuje się blade odcienie mięty i błękitu, które dodają wnętrzom świeżości i wspaniale komponują się z bielą armatury czy sprzętu AGD, a także jasnym drzewem blatów i stołów. Powszechnie kojarzone co prawda ze stylem retro, te chłodne pastele także dobrze wyglądają w wersji nowoczesnej, a nawet minimalistycznej. Idealnie, jeśli uda się nam dobrać do koloru kuchni także porcelanę i drobne przyrządy, które pozostają na widoku – efekt będzie doskonalszy i bardziej stylowy, niż w przypadku chaotycznej mieszanki naczyń i akcesoriów, która obroni się w białej kuchni, ale tutaj już nie. Zielone i niebieskie kuchnie w delikatnych odcieniach stwarzają atmosferę lekkości, przyjazności i spokoju, zrywając z tradycyjnym stereotypem zaplecza gastronomicznego – chętnie zasiada się w nich na filiżankę kawy czy spotkanie ze znajomymi.
Antyrama z plexi 30,5x91,5 cm
Antyrama z plexi 13x18 cm
Antyrama z plexi 40x60 cm
Srebrna rama drewniana A3 29,7x42 cm
Rama aluminiowa 20x25 cm
Rama aluminiowa 30,5x91,5 cm
Rama aluminiowa 40x40 cm
Rama aluminiowa 50x60 cm
Wieszak na plakat biały 62 cm
Antyrama z plexi 50x60 cm
Rama aluminiowa 21x29,7 cm
Rama drewniana A4 21x29,7 cm
Rześka sypialnia
Fot. Katya de Grunwald
Fot. hgtv.com
Fot. minimalisti.com
Chłodny róż, lawenda, delikatne odcienie wrzosu czy błękitu to szczególnie trafne propozycje do sypialni. Pastele sprzyjają odpoczynkowi i niepotrzebnie nie rozpraszają uwagi, a jednocześnie są cieplejsze i przytulniejsze niż biel czy szarości. Aby uniknąć efektu cukierkowego pokoiku dla lalek warto mieszać różne kolory w podobnym, bladym nasileniu i również pościel dobierać w zgodzie z tą wielobarwną pastelową konwencją. Im jaśniejsze i subtelniejsze odcienie, tym bardziej neutralny wystrój, który powinien podobać się także mężczyznom „uczulonym” na wszystko, co ma związek z różem czy fioletem. Bardziej otwarty partner doceni wszak także świeżość mocniejszych akcentów tekstylnych, których malinowa, limetkowa czy borówkowa soczystość wspaniale sprzyja porannej witalności, ale także i ochocie na igraszki.
Relaksująca łazienka
Fot. bathroomideasdesignsdecors.com
Fot. maisonvalentina.com
Fot. topdreamer.com
Różne cele przyświecają ludziom przy aranżowaniu wnętrz łazienkowych, ale nie zawsze okazuje się, że były one trafione. Elegancja czy splendor mają bowiem swoją wartość w salonie, ale w prywatnej, bądź co bądź, łazience okazują się czasem zbędnym gestem. Tymczasem, relaksująca i uspokajająca moc wystroju przyda się każdego ranka i wieczoru, kiedy po prostu potrzebujemy kwadransa na totalne odprężenie w ciepłej kąpieli lub pod energetyzującym natryskiem. Pastelowe łazienki, zarówno w wersji vintage, z elementami drewna, wikliny i klasycznymi firankami, jak i w nowoczesnej, minimalistycznej formie skoncentrowanej na wolnostojącej wannie, wspaniale wpływają na samopoczucie, jednocześnie emanując świeżością, czystością i orzeźwieniem.
Uroczy pokój dziecinny
Fot. theinteriorsaddict.com
Fot. lilyzdesign.com
Fot. Jenna Buck Gross
Jedną z największych zalet pasteli jest ich różnorodność i zdolność do adaptacji. Blade róże, beże czy błękity to wymarzona tonacja do słodkiego pokoiku dla niemowlaka, ale także bardzo przyjemne tło dla zabawek i fascynacji przedszkolaków, a nawet uczniów podstawówki. Za pomocą wyraźnych dodatków, ozdób i deseni może bowiem zmienić każdy pastelowy pokoiczek w podmorskie głębiny, pałac księżniczki czy krainę z bajki, a co najważniejsze, dzieci spędzają czas w pozytywnym, optymistycznym otoczeniu, co znakomicie wpływa na ich psychikę. Na pastelowych ścianach nie widać też zbyt szybko odcisków palców, zaś jeśli postawimy dla delikatne, zdobione tapety, uzyskamy jeszcze efekt dodatkowego ocieplenia i przytulności w dziecięcym pokoiku.
Obraz na ścianę - Al Capone - 120x90 cm
Little Black Dress III - Obraz na płótnie
Planets - Obraz na płótnie
Flash - Obraz na płótnie
Tea For Two Tea For Three - Obraz na płótnie
All That Glitters I - obraz na płótnie
All That Glitters IV - obraz na płótnie