Urok starych domów!
Nie lubisz minimalistycznej nowoczesności? Dobrze czujesz się w przytulnych, nagryzionych zębem czasu wnętrzach? A może dostałeś w spadku stary rodzinny dom i nie wiesz jak go zaaranżować?
Nie jesteś sam – wielu ludzi przekłada swojski urok antyku i rustykalizmu nad modne aktualnie trendy, które czasem wcale nie przypominają już w ogóle wnętrz domowych. Dobra wiadomość jest taka, że stare domy dają się pięknie zaadaptować do współczesnych wymagań mieszkalnych i na odwrót – w nowo budowanym domu można z powodzeniem odtworzyć archiwalny klimat sprzed dekad… a nawet wieków.
Lampa 25x87cm
Lampa stołowa - Fala Beż - 48x84cm
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampa stołowa 40x59cm - Ceramiczna
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm
Architektoniczne akcenty do wydobycia
Fot. pufikhomes.com
Fot. idesignarch.com
Stare domy najczęściej wymagają gruntownego remontu polegającego na renowacji podłóg, malowaniu ścian, a często także wymianie okien i instalacji. Planując te naprawy, warto zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć w procesie autentycznych, dekoracyjnych elementów architektonicznych, które nadadzą odnowionym wnętrzom unikalnego charakteru. Mowa tu przede wszystkim o podłogach, które lepiej jest restaurować niż wymieniać, o ozdobnych reliefach na ścianach, które można po prostu delikatnie przemalować czy o zabytkowych okiennicach czy piecach, które po skończeniu prac mogą powrócić na swoje miejsce. Kamienna posadzka, kaflowy piec czy oryginalny drewniany sufit idealnie skomponują się w całość z bardziej nowoczesnymi meblami i sprzętami, dając efekt przyjemnego dla oka eklektyzmu.
Do bardziej precyzyjnych prac często warto zatrudnić specjalistę renowacji wnętrz lub mebli, który zadba o jak najmniej inwazyjne odnowienie starych powierzchni i zabezpieczenie ich przed dalszym niszczeniem.
Fot. erokousa.com
Fot. pinterest.com
Meble z nutką nostalgii
Fot. traducaojuramentada.co
Fot. houzz.com
Myśląc o mieszkaniu w starym domu, który ma zachować swój oryginalny, rustykalny charakter nie musimy wcale kupować całego wyposażenia w antykwariacie. Bo choć owszem, niektórym bardzo zależy na oryginalnych, historycznych aranżacjach, w rzeczywistości są one dość drogie, mało praktyczne i często dają wcale nie pożądany efekt muzeum. Idealnym wyjściem wydaje się połączenie prostych, współczesnych mebli, które nie emanują przytłaczającą nowoczesnością, z kilkoma okazami zdobnych antyków, które starczą aby nadać domowi magicznego charakteru. Najbardziej popularne „stare” meble to przy tym wszelkiego rodzaju kredensy z przeszklonym gablotami, malowane komody ze zdobnymi uchwytami, pojedyncze fotele w stylu sprzed dekad czy stoliki kawowe na figlarnych nogach. Naturalnym akompaniamentem dla takiego umeblowania będą też oryginalne, antyczne dzieła sztuki w postaci obrazów w dekoracyjnych ramach, zdobnych lichtarzy czy figurek – przy czym znowu liczy się nie ilość, ale jakość i rozmieszczenie.
Fot. curbed.com
Fot. oldhouseonline.com
Ramka na zdjęcia - Drewniana - 20x25cm
Ramka na zdjęcia - Brązowa - 20x25cm
Ramka na zdjęcia - Fikus Brąz - 15x20cm
Ramka na zdjecia - Żłobienia - 13x18cm
Ramka na zdjęcia - Ekoskóra - 10x15cm
Ramka na zdjęcia - Ratanowa - 10x15cm
Ramka na zdjęcia - Ratan - 10x15cm
Zamieniamy nowy dom w stary
Fot. homes-in-anza.com
Fot. grahambrown.com
Chcąc zbudować dom, który będzie miał w sobie stuletnią duszę, warto rozwijać temat już na etapie koncepcji architektonicznej – wszelkie wykusze i wnęki w ścianach, łukowate otwory drzwiowe, wbudowane, dekoracyjne kominki czy zakręcone schody jednoznacznie emanują atmosferą sprzed lat. Bardzo duże wrażenie robią także drewniane tramy na suficie, które mogą pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną oraz naturalne podłogi z drewna czy kamiennych płytek, które można dostać już w wersji imitującej długowieczność. Ciekawym i owocnym trikiem wnętrzarskim jest także dzielenie ścian cokołem i pasem dekoracyjnym, który odgradza dolną część wykładaną płytkami czy panelami od górnej malowanej. Wiele współczesnych kolekcji kafelków inspirowanych jest klimatem retro i obejmuje ciekawe dekory, które zwłaszcza łazience i salonowi dodadzą niezwykłej elegancji i szyku. Wykańczając same ściany, warto też wziąć pod uwagę staroświeckie tapety w kolorowe wzorki, idealnie pasujące do antycznych aranżacji. Wreszcie, pamiętajmy też o oknach, które mogą być duże, ale powinny raczej być złożone z mniejszych szybek połączonych dekoracyjną kratką niż obejmować całe duże szkła, które są zdecydowanie zbyt nowoczesne dla domu z historycznym klimatem.
Fot. decorartsnow.com
Fot. gissler.com
Stylowe akcesoria
Fot. oldhouseonline.com
Do starych wnętrz pasują też retro akcesoria, które są w pełni funkcjonalne, ale pozwalają dopełnić charakteru aranżacji. Mowa ta przed wszystkim o tradycyjnych mosiężnych bateriach z klasycznymi kurkami, kwietnikach i wieszakach wykonanych z patynowej metaloplastyki, fantazyjnie giętych metalowych gazetnikach, parasolnikach czy akcesoriach kominkowych, a także abażurach i kinkietach w antycznym stylu. W kuchni absolutną furorę robią stare młynki do kawy i wagi, zaś w salonach wspaniałym dopełnieniem są historyczne zegary z kukułką czy wahadłem, a także dekoracyjna porcelana na ścianach.
Fot. 13 sklep ArtDeco24.pl
Świecznik podłogowy - Na 4 świece