Wczytuję dane...

Etniczny szyk – nowy trend w wystroju wnętrz

średnia: 5.0  ocen: 5

Jeśli nudzi Was nowoczesny minimalizm i marzycie o wnętrzach z ciekawym charakterem, moda na etniczną elegancję na pewno przypadnie Wam do gustu. Bo czyż nie jest przyjemnie mieć w domu odrobinę egzotyki?

W odróżnieniu od klasycznych etnicznych wnętrz, które wyglądają często jak daleki skansen i nie pasują do nowoczesnych mieszkań czy domów, nowy pomysł na etniczny szyk jest idealnym kompromisem między architektonicznymi wymogami współczesności i pożądaną praktycznością a przyjemnym kolorytem i niebanalną atmosferą, która pozwala poczuć się jak w podróży. Kluczem do sukcesu są oczywiście dodatki i wykończenia, jako że w dziedzinie designu diabeł jeszcze bardziej tkwi w szczegółach…
 

Muzyka - Plakaty

Ciepłe nasycenie barwy


Etniczny szyk – nowy trend w wystroju wnętrz 

Fot. vtwonen.nl


Etniczny szyk – nowy trend w wystroju wnętrz 

Fot. vtwonen.nl


Etniczny szyk – nowy trend w wystroju wnętrz 

Fot. harpersbazaar.com
 

W odróżnieniu od nowomodnej białej i szarej neutralności, wnętrza z etnicznym charakterem mogą pulsować ciepłem i energią koloru. Nie mówimy tu przy tym wcale o przesadnie intensywnych barwach i szalonych mozaikach typowych zwłaszcza dla stylistyki południowoamerykańskiej, ale o subtelnych akcentach zgaszonej czerwieni, wysyconego różu, złota, miedzi i ceglanej pomarańczy. Ściany, meble, obicia i dodatki mogą dzięki wpadającemu przez okna światłu słonecznemu napełniać pokoje przyjemną poświatą kojarzącą się zachodzącym słońcem.
 

Czar prostych dodatków

Etniczny szyk – nowy trend w wystroju wnętrz 

Fot. style-files.com


Czar prostych dodatków - DecoArt24.pl 

Fot. pinterest.com


Czar prostych dodatków - DecoArt24.pl 

Fot. sadecor.co.za
 

Nie trzeba też wcale uderzać w mocne tony i zamieniać pokój dzienny w turecki czy indyjski salon, który może okazać się po jakimś czasie męczący. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest ozdobienie prostych białych wnętrz etnicznymi dodatkami, najlepiej pochodzącymi z różnych zakątków świata lub po prostu inspirowanymi sztuką ludową. Idealnym wykończeniem są więc afrykańskie misy, bębny i rzeźby z polerowanego drzewa, tradycyjne plecionki w postaci puf, stołków czy koszów na drobiazgi, ręcznie tkane pledy czy dywaniki, metalowe latarenki zamiast abażuru, a także szeroka gama ceramiki. Przesada nie jest przy tym wcale wskazana – wystarczy 4-5 egzotycznych ozdób, aby pokój nabrał charakteru, ale nie stracił na elegancji.
 

Egzotyczne tkaniny

Czar prostych dodatków - DecoArt24.pl 

Fot. bestinteriordesigners.com


 Egzotyczne tkaniny - DecoArt24.pl 

Fot. blog.ethnicchic.com


 Egzotyczne tkaniny - DecoArt24.pl 

Fot. luxurybusla.com
 

Miłośnicy bardziej zdecydowanych motywów, mogą pomyśleć o egzotycznych wzorach na tapetach, tapicerce mebli, obrusach, zasłonach, dekoracyjnych poduszkach i dywanach. Głębokie, nasycone kolory i ciekawe folklorystyczne desenie mogą wspaniale uzupełniać się z nowoczesnością wystroju, zaś do wyboru jest ogromna gama światowych trendów – od azjatyckich kwiatów, smoków i jedwabiów, przez afrykańskie motywy zwierzęce, a skończywszy na zwariowanej pod względem kolorów, geometrycznej kompozycji indiańskiej. W takich wnętrzach warto postawić na bardziej dystyngowane meble o zdobnych ramach i pięknych detalach, zaś wspaniałym uzupełnieniem całości będą artystyczne metalowe abażury, świeczniki, lamy luster oraz klimatyczne, dające stłumioną poświatę, abażury lamp stojących i wiszących.
 

Obraz Abstrakcja

Etniczny rustykalizm

Etniczny rustykalizm - DecoArt24.pl 

Fot. brabbu.com


Etniczny rustykalizm - DecoArt24.pl 

Fot. harpersbazaar.com


Etniczny rustykalizm - DecoArt24.pl 

Fot. nestaspace.wordpress.com
 

Jeszcze innym pomysłem na etniczny motyw we współczesnych, wielkomiejskich wnętrzach jest postawienie na ozdoby w stylu vintage – widocznie nagryzione zębem czasu i sprawiające wrażenie surowych, wręcz prymitywnych. Ten pomysł doskonale sprawdzi się w mieszkaniach z drewnianą podłogą, wyraźnymi tramami na suficie czy skosami ścian, ale przy odrobinie fantazji można go zrealizować nawet w wieżowcu z wielkiej płyty. Klucz do sukcesu to unikanie nowości i składanie aranżacji z pojedynczych mebli – nie do kompletu i nie prosto ze sklepu. A że rustykalizm lubi przesadę, nie trzeba ograniczać się w doborze dodatków – półki, komody i ściany mogą być wypełnione „starymi” dziełami sztuki, książkami, fotografiami czy sprzętami.
 

Orientalny eklektyzm


Orientalny eklektyzm - DecoArt24.pl 

Fot. decoholic.org


Orientalny eklektyzm - DecoArt24.pl 

Fot. homemydesign.com


Orientalny eklektyzm - DecoArt24.pl 

Fot. freshdesignpedia.com
 

Najciekawszą, ale zarazem najdroższą wersją etnicznego szyku jest stworzenie nowoczesnego, eleganckiego pokoju, gdzie nie brakuje stylowych, nowych mebli, zaawansowanej technologii czy ekskluzywnych materiałów typu marmur czy granit przy jednoczesnej obecności bardzo różnych charakterem elementów egzotycznych, idealnie pozwożonych z różnych części świata. Taki burżuazyjny eklektyzm jest pełen ciekawych akcentów kolorystycznych, ale spokojny i stonowany zarazem. Aranżacja jest dokładnie przemyślana, w związku z czym nie ma tu mowy o chaosie – każdy element jest idealnie wyważony i dopełnia całościowej równowagi deseniów, odcieni, tekstur i geometrii. Taka forma etnicznej elegancji jest bez wątpienia najbardziej ambitna, ale też odpłaca się zachwycającą atmosferą i wrażeniem splendoru.

 

Gadżety