Kuchnia w stylu francuskim
Poza nowoczesnym kolekcjami, które proponują nam salony kuchenne, jest jeszcze cały świat stylów inspirowanych trendami kulturowymi. Dziś o tym, jak urządzić kuchnię na modłę francuską…
Francuski styl we wnętrzarstwie można pokrótce scharakteryzować jako nonszalancki, czarujący eleganckimi detalami, lekki i na swój sposób kobiecy. Mówiąc o francuskiej kuchni, mamy zwykle na myśli dość swobodną, pełną relaksu aranżację, która zachwyca szykiem i dekoracyjnością, ale w bardzo niezobowiązujący sposób.
Oto garść ciekawych inspiracji:
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty - Rurka 5L
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty - Kolumna 5-ka z różą
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty wielofunkcyjny - 83x22cm
Kwietnik metalowy 4ka - Stojak na kwiaty, wielofunkcyjny - Metaloplastyka 112cm
Kremowa kolorystyka
Fot. homedepot.com
Fot. homedit.com
Fot. ahomegardenparty.com
Najpopularniejsza koncepcja francuskiej kuchni obejmuje pastelową, kremową kolorystykę zahaczającą o biel, ecru, wyblakłą żółć oraz błękit. Nowocześniejsze interpretacje częściej stawiają na neutralne kolory, podczas gdy bardziej tradycyjne aranżacje emanują ciepłem. Owa subtelność koloru jest jednak bardzo charakterystyczna i oznacza dużo światła w kuchni i dużo przestrzeni dla wyraźnych dodatków. Jeśli chodzi o blaty i ściany, to częściej niż drewno, pojawiają się tutaj marmur i inne pastelowe kamienie, takie jak piaskowiec lub kremowe kafle.
Ciężkie detale
Fot. frenchcountrycottage.net
Fot. kathykuohome.com
Fot. houzz.com
Do lekkiej, jasnej aranżacji we francuskiej kuchni dołączają cięższe, bardzie zdobne elementy. Klasyka to elegancki, arystokratyczny wręcz żyrandol, który dodaje zwykłym wnętrzom nieco staroświeckiej nostalgii. Ale ornamenty mogą również pojawić się na meblach, ścianach, a zwłaszcza starych kominach. Idealną ozdobą jest metaloplastyka w złotej lub patynowej wersji, która ma w sobie sporo powagi i luksusu, ale ze względu na dość lekką konstrukcję nie przytłacza kuchni swoją masywnością. Dobrym pomysłem na wykończenie kuchni jest także instalacja tradycyjnych mosiężnych baterii z klasycznymi kurkami.
Szczypta sztuki
Fot. pinterest.com
Fot. housebeautiful.com
Fot. homebunch.com
Nie tylko w klasycznych, ale także w bardziej nowoczesnych kuchniach urządzonych na modłę francuską dużą rolę odgrywają dzieła sztuki, a konkretniej przedmioty czysto dekoracyjne, bez funkcji użytkowej. Idealnym przykładem są obrazy i obrazki, które mogą oddawać klimaty kojarzące się Francją, np. lawendę, wieżę Eiffla czy winne grona. Nowoczesne obrazy i grafiki będą pasować do bardziej współczesnych aranżacji. Kwiaty w wazonach, donicach i koszykach to też idealne dopełnienie. Oprócz tego można pomyśleć o zdobnych, wzorzystych kaflach lub ciekawych mozaikach na ścianie czy podłodze. Ważne jest aby, patrząc na kuchnię, od progu widać było dekoratorski zmysł właściciela i zamiłowanie do pięknego detalu.
Motyw koguci
Fot. 12buyaz.org
Fot. lushome.com
Fot. homedit.com
Nieco dziwacznym, ale typowym dla francuskiej kultury symbolem jest kogut, który przynajmniej w tradycyjnie urządzonych kuchniach wiejskich zajmuje miejsce na piedestale. Figurki koguta, kafle z kogucikami, a także obrazki i wzorzyste tekstylia z motywem drobiu to pomysł jak dodać naszej kuchni odrobinę autentyczności i sympatycznej jowialności. A że dla chcącego nic trudnego, w międzynarodowych sklepach internetowych można nawet nabyć klasyczne francuskie tapety i ozdobne bordery przedstawiające pierzastego króla podwórka.
Porcelana jak malowana
Fot. livecreativelyinspired.com
Fot. pinterest.com
Fot. Ferris Rafauli Design
Wreszcie, francuska kuchnia nie może się też obejść bez wystawionej na widok porcelany. W zależności od stylu kuchni można pomyśleć o tradycyjnych zdobionych talerzach, które idealnie wpasują się w bardziej wiejskie czy rustykalne klimaty, prostej pastelowej porcelanie o klasycznych kształtach, która sprawdzi się w większości aranżacji, albo eleganckich, luksusowych wazach, wazonach i dzbankach, które doskonale dopełnią nowoczesnej kuchni w stylu francuskim. Porcelana może przy tym wisieć na ścianach, stać swobodnie na blacie czy stole kuchennym, ale zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest trzymanie jej na otwartych półkach i w przeszklonych gablotach szafek lub kredensów.
New York (Times Square) - plakat
London Piccadilly Circus - plakat
Hong Kong Wzgórze Wiktorii - plakat