W krainie marzeń: najbardziej niesamowite domy
Realia mieszkaniowe dla większości z nas wyglądają dość ponuro, a przynajmniej przyziemnie. Ale czasem warto sobie pomarzyć: co byśmy kupili, gdybyśmy wygrali… Może rzeczywistość nas zaskoczy?
Piękne, designerskie domy w dzisiejszych czasach wymykają się wszelkim definicjom i ograniczeniom. Od imperialnych dworów, przez luksusowe wille, a skończywszy na ekologicznych bungalowach z pogranicza science-fiction - jeśli pieniądze nie stoją na przeszkodzie, wszystko jest dozwolone. Człowiek, który wie jak wygląda dom jego marzeń, jest o krok bliższy realizacji tej wizji, niż ktoś kto nie wierzy, że kiedykolwiek wyprowadzi się z blokowego M-2. Przeglądając poniższe przykłady domów, można też sprecyzować własne gusta, co może pomóc choćby w urządzaniu kolejnego mieszkania. Dlatego, jeśli dzień nie rozpieszcza, a za oknami szaruga, dajmy się ponieść fantazji i wybierzmy, gdzie mieszkałoby by się nam najlepiej…
Lampa Podłogowa - Perla Brąz - IX - 50x170cm
Beton i drzewo
Fot. roseandpartners.com
Fot. roseandpartners.com
Fot. roseandpartners.com
Najbardziej nowoczesny z ulubionych współcześnie pomysłów na dom – połączenie trendów ekologicznych z modernistyczną oszczędną formą i surowością betonu. Koniecznie położony na uboczu, wśród nietkniętej ręką człowieka przyrody, taki geometryczny, industrialny prawie bungalow kryje w sobie ciepło drewna i niezwykłą atmosferę zen. Elementem koniecznym są tu ogromne okna, które dają się rozsuwać niczym drzwi na taras, tak, że w razie ochoty można spać czy jeść bez jednej lub dwóch ścian, niejako będąc pod gołym niebem. W takim domu nie ma miejsca na nadmiar ozdób, tworzywa sztuczne czy szalone dzieła sztuki. Spokój i prostota pozwalają za to naprawdę odpocząć i czuć się jak na wiecznych wakacjach.
Górska chata
Fot. beckbuilds.com
Fot. beckbuilds.com
Fot. beckbuilds.com
Jeszcze bardziej odizolowany od urbanistycznej rzeczywistości jest dom w stylu górskiej chaty – wcale niekoniecznie położony w Alpach. W tym przypadku nowoczesny minimalizm zastępuje jednak awangardowy rustykalizm i umiłowanie dla tradycyjnych, sielskich elementów domowego ogniska – kamiennego kominka, poroży na ścianach, dywaników i kożuchów, nostalgicznych tekstyliów w stylu vintage. To propozycja idealna dla romantyków, którzy źle czują się w otoczeniu nowości i designu, a ich ideą wymarzonego poranku są wysokie zaspy śniegu za oknami. Rustykalne wnętrza w górskich klimatach opierają się na dominacji drewna, ale kamień jest idealnym tworzywem do pary, zaś jeśli chodzi o dekoracje, można swobodnie dobierać obrazy, obrazki, figurki i lampy z różnych stylów i epok, byle by nie szokowały futurystycznymi kształtami i materiałami.
Nowoczesność i szyk
Fot. leekleinhelter.com
Fot. leekleinhelter.com
Fot. leekleinhelter.com
Miejski, rodzinny dom w wydaniu nowoczesnym chętnie czerpie ze skandynawskiej stylistyki neutralnych kolorów i minimalistycznego wystroju, ale jednocześnie urzeka pewną dozą serdeczności i elegancji. Eklektyczne wnętrza łączą elementy drzewa, skór zwierzęcych i tradycyjnych kształtów z awangardowymi dziełami sztuki, zaskakującymi pojedynczymi meblami i ciemną kolorystyką. Niezwykła klatka schodowa, modernistyczne ścianki działowe i oryginalna, prosta kuchnia bez zbędnych zdobień dopełniają całości, która choć nie wydaje się przesadnie przytulna, zachwyca spokojem i porządkiem.
Klasyczna elegancja
Fot. oharainteriors.com
Fot. oharainteriors.com
Fot. oharainteriors.com
Między nowoczesnym zamiłowanie do prostej formy a klasycznym czarem antycznych mebli i dystyngowanej dekoracyjności jest sporo przestrzeni dla klasycznej elegancji, która zadowolić powinna większość z nas. Wspaniała biała willa z czerwonym dachem uderza w tradycyjne nuty dachówek, werandy i dzielonych okien, ale z drugiej strony emanuje szykiem i duchem współczesności, dzięki dominacji bieli we wnętrzach i wysmakowanemu połączeniu stylizowanych na antyczne mebli z nowoczesnymi półkami, stolikami czy krzesłami. Ozdoby są tutaj oszczędne, ale bardzo wyraźne, zaś ogólne wrażenie przesycone świeżością, przestronnością i skromną wersją luksusu.
Garderoba do przedpokoju - Klasyk wąska
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Willa za miastem
Fot. gingerbarber.com
Fot. gingerbarber.com
Fot. gingerbarber.com
Rustykalizm wspaniale przejawia się także w kamiennych willach przypominających toskańskie domostwa położone pomiędzy winnicami. Pomimo pozornie chłodnych, surowych ścian atmosfera domu jest niezwykle rodzinna i przytulna, dzięki ciepłej kolorystyce materiałów, drewnianym elementom w postaci tramów, podłóg i pergoli, a przede wszystkim ciekawiej kompozycji rustykalnych mebli przywodzących na myśl pchle targi czy spadek po pradziadkach. Kuchnia jest typowo wiejska, z otwartymi półkami pełnymi porcelany, zaś klimat salonu tworzą tradycyjny kominek, metalowy żyrandol na świece oraz stylowe kredensy sprzed dekad. W takim domu, nie trzeba stresować się idealnym porządkiem, a relaks przychodzi łatwo i… codziennie.
Arystokratyczny dwór
Fot. wfp.com
Fot. wfp.com
Fot. wfp.com
I jeszcze propozycja dla miłośników prawdziwego zbytku i przepychu, którzy nie mieliby nic przeciwko temu, aby mieszkać jak król, albo przynajmniej prezydent. Ekskluzywna, obszerna posesja przypomina pałacyk dawnej arystokracji, a zdobiona klasycznymi kolumnami fasada nie oddaje nawet połowy efektu, który czeka we wnętrzach. Zamiast przedpokoju mamy więc foyer z dwuskrzydłowymi schodami, sufity zdobione stiukami i absolutnie fantastyczne żyrandole, które wyglądają jak żywcem wyjęte z bajki. Każdy mebel inspirowany jest epoką ludwikowską, a głównym materiałem wykończeniowym jest biały marmur i zdobna metaloplastyka. I choć wyobrażenie sobie życia w takim domu z dwójką małych dzieci trudno mieści się głowie, gdzieś w skrytości ducha większość z nas chętnie spędziłaby choć kilka dni „na salonach”.
Obraz ścienny - Tygrys alfa - 120x90 cm
Camel Crossing - Obraz na płótnie
Scandi Flowers Ii - Obraz na płótnie
The Three Amigos - obraz na płótnie
Israeli cactus - obraz na płótnie