Najciekawsze designerskie ściany
Farba i tapeta to najpopularniejsze metody wykończenia ścian w domu. Okazuje się jednak, że nie jedyne – naturalne i syntetyczne alternatywy mogą dodać wnętrzom niezwykłego charakteru.
Ściana to bowiem nie tylko kolor, ale także tekstura, rodzaj materiału, wzór. Różne koncepcje wykończenia mogą optycznie zwiększać, uprzytulniać czy wzbogacać pokoje, robiąc większe wrażenie niż wszystkie meble razem wzięte. Oto co proponują projektanci zamiast tradycyjnej farby…
Fototapeta na ścianę - Japonia - 366x254cm
Nowoczesna boazeria
Fot. puurflow.nl
Fot. houzz.com
Fot. designrulz.com
Drzewo na ścianach to nie tylko tradycyjne deski kojarzone z górską chatą czy domem na wsi. Bardziej współczesne zastosowanie drewnianych paneli na ścianach pozwala zachować ciepło i przytulność tego najbardziej przyjaznego z naturalnych materiałów z jednoczesnym wprowadzeniem nuty ciekawej awangardy. Deski mogą bowiem przyjmować bardzo różne kształty i tworzyć rozmaite mozaiki, które wspaniale pasują modernistycznego wystroju wnętrz – minimalistycznego i surowego na swój sposób. Drewniane elementy mogą nawet tworzyć strukturę 3D, która wspaniale pasuje szczególnie do prostych, oszczędnie umeblowanych sypialni.
Awangardowa cegła
Fot. puurflow.nl
Fot. elle.ru
Fot. pufikhomes.com
Poniekąd tradycyjnym i mało zaskakującym pomysłem jest wykorzystanie cegły do ozdoby ścian w domu. Wbrew pozorom jednak cegła cegle nierówna i na rynku znaleźć można szeroki wybór materiałów – od bardzo surowych, kładzionych w intencjonalnie niedbały sposób dla większego efektu rustykalności, po lakierowane, błyszczące płytki, które swym kosmicznym blaskiem przebijają nawet glazurę łazienkową. A ponieważ cegła jest dość przytłaczająca w ograniczonych wnętrzach domowych, zaleca się łączenie jednej ceglanej ściany z trzema „zwykłymi” – malowanymi.
Surowy tynk
Fot. Luz Houses
Fot. alexandervanberge.nl
Fot. cocolapinedesign.com
Jednym z najodważniejszych pomysłów ostatnich lat jest położenie na ścianie warstwy przypominającej surowy tynk przed gruntowaniem. Taki odpowiednio zabezpieczony beton nie sprawia może najbardziej przytulnego wrażenia, ale jest zachwycająco nowoczesny, bezkompromisowy i idealnie pasuje do minimalistycznych wnętrz. Salon z betonowymi ścianami od razu nabiera modnego industrialnego charakteru, pozostając wszak jasnym i przyjemnie dynamicznym tłem. W zależności od pożądanego efektu można przy tym zdecydować się na mniej lub bardziej ciepły kolor „tynku”, a także mniej lub bardziej widoczną strukturę – od cegieł przebijających spod spodu po artystyczny „brushing” czyli szczotkowanie.
Along the Farm Drive - obraz na płótnie
Coastal Dawn - obraz na płótnie
Flight - obraz na płótnie
Liquid Reflections - obraz na płótnie
Bridge & Glowing Light - obraz na płótnie
Tradycyjny kamień
Fot. micasarevista.com
Fot. ml-hdesign.com
Fot. pufikhomes.com
Przyjemnie chłodny i przestrzenny, ale bardziej przytulny i domowy jest kamień położony na ścianach w towarzystwie klasycznego betonu. Tutaj również mamy możliwość wyboru bardzo różnych odcieni – od szarych, eleganckich i dystyngowanych, po ciepłe, piaskowe, słoneczne. Takie kamienne ściany idealnie sprawdzają się w jadalniach, dodając swojskiego charakteru rodzinnego stołowi, ale bywają także wykorzystywane do ozdobienia salonów, kuchni a nawet sypialni. Wbrew pozorom wybór tak rustykalnego materiału nie ogranicza się wcale do domów na wsi i wielkich willi nad morzem – naturalne surowce można z powodzeniem wkomponowywać także w ograniczone powierzchniowo wnętrza nowoczesnych mieszkań.
Ściana z teksturą
Fot. luxurybusla.com
Fot. hashook.com
Fot. decoist.com
Najbardziej niezwykłym i kosmicznym rozwiązaniem jest pozbawienie ściany jej tradycyjnej gładkości poprzez aplikację fałd, fal, żłobień i wypukłości, które same w sobie zastępują wszystkie ścienne dekoracje. Technik wykonania takich nierównych ścian jest bardzo wiele, ale efekt każdorazowo zachwyca oryginalnością i przyjemną trójwymiarowością. Odpowiednie oświetlenie pozwoli wydobyć z takich niezwykłych płaszczyzn dodatkowe efekty wizualne, które zwykle przekładają się na przytulność, elegancję i wrażenie luksusu. Jedyne o czym warto pamiętać, to, aby decydując się na teksturowaną ścianę, pozostawić jej przestrzeń i nie zastawiać jej nadmiarem mebli – idealne miejsca to naturalnie jadalnia i sypialnia, gdzie zwykle łatwo wygospodarować pustą ścianę.
Samoloty Planes Grid - plakat
Gra o tron Jon Snow - plakat
Star Wars Łotr 1 (U-Wing Plans) - plakat
Star Wars Vader Comic - plakat