Kuchnie z wyspą
Wyspa w kuchni to gorący trend, który okazuje się być bardziej praktyczny i uniwersalny niż myśli większość ludzi…
Błędem jest bowiem myślenie, że wyspa w kuchni to rozwiązanie tylko dla bogatych, albo tylko do wielkich kuchni. Różnorakość pomysłów i stylów pozwala zaaranżować wyspę w praktycznie każdej kuchni, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię blatu, dodatkowe miejsce w szafkach, a czasem nawet wygodny stół.
Oto garść bardzo różnych inspiracji, którymi można się kierować, projektując nową kuchnię…
Wyspa jako stół
Fot. hgtv.com
Fot. freshome.com
Fot. rrbuilders.org
Najczęstszym pomysłem jest połączenie wyspy kuchennej z jadalnym stołem – to rozwiązanie wbrew pozorom pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i może być idealną koncepcją do mniejszych pomieszczeń. Przy pokaźnej wyspie da się umieścić nawet 5-6 krzeseł i odchodzi wtedy konieczność wstawiania do kuchni prawdziwego stołu. Ten model ułatwia podawanie posiłków i jest bardzo przyjazny, bo pozwala jednocześnie gotować i serwować, przy czym miejsca siedzące można także wykorzystać do pracy, takiej jak krojenie czy lepienie pierogów. Z drugiej strony, blaty kuchenne mają zadziwiającą tendencję do brudzenia się, a na wiecznie zasmarowanym stole nieprzyjemnie się je. Dlatego wariant wyspy z miejscami siedzącymi wymaga idealnego utrzymywania czystości, co bywa utrudnione, jeśli na tym samym blacie zainstalowana jest także płyta grzewcza lub zlewozmywak. Decydując się mimo wszystko na taką aranżację, warto wybrać atrakcyjne krzesła, stylowo dopełniające całości kuchni, ale jednocześnie stanowiące ciekawy akcent.
Wyspa jako bar
Fot. hgtv.com
Fot. digsdigs.com
Fot. canvasngiftshop.news
Nieco bardziej ograniczonym wariantem jest zaaranżowanie przy wyspie miejsc siedzących, ale przy wyższym blacie i z siedzeniami w postaci krzeseł barowych. Nie jest to wystarczające rozwiązanie, aby całkowicie zastąpiło stół jadalny, ale z powodzeniem wystarczy na śniadania czy drobne posiłki. Barowe wyspy są zwykle węższe i wyższe i pełnią jednocześnie praktyczną funkcję separacji kuchni od salonu lub jadalni. Wielu projektantów wpuszcza wyspę w przestrzeń między zabudową kuchenną a wolnostojącą kolumną, co dodatkowo pięknie zamyka strefę gotowania i przygotowywania posiłków. Podobnie jak w pomyśle powyżej, ważnym elementem takiej wyspy są stylowe krzesła, które mogą pięknie podkreślić charakter całej aranżacji.
Wyspa w nietypowym kształcie
Fot. hgtv.com
Fot. freshome.com
Fot. digsdigs.com
Choć ogromna większość wysp ma kształt prostokątny, często okazuje się, że do danej kuchni pasuje bardziej półokrągły, trapezowy lub zupełnie nieregularny kształt. W dobie kuchni na zamówienie można faktycznie wymyśleć sobie dowolne rozwiązanie, maksymalizując przestrzeń do siedzenia bądź funkcjonalność poszczególnych stanowisk. Wyspy mogą mieć kształt litery „L”, „U” czy „Z”, wpasowując się w zabudowę kuchenną, tak aby było dostatecznie dużo miejsca na swobodne przechodzenie między meblami, ale jednocześnie żaden metr kwadratowy nie był zmarnowany. W bardziej designerskich aranżacjach wyspa staje się dziełem sztuki samym w sobie i jej masyw, często odróżniający się od szafek, ma unikalną formę, pozwalając przełamać nowoczesny minimalizm gładkich, kwadratowych szafek.
Mała wyspa

Fot. freshome.com
Fot. housebeautiful.com
Fot. bhg.com
Zupełnie zaskakujące bywają propozycje wysp do bardzo małych kuchni – okazuje się, że nawet stołek z dolną półeczką może pełnić funkcję dodatkowego blatu, na którym co prawda nie ulepimy pierogów, ale możemy ustawić misę z owocami czy deskę do krojenia. Takie niewielkie mobilne wyspy można przy tym dowolnie przestawiać, co znacznie ułatwia pracę, a niektóre modele mają z tego względu nawet zamontowane kółka, które w normalnym trybie można zablokować. Najprostsze wyspy mogą być starymi, drewnianymi stolikami znalezionymi na wyprzedaży garażowej, a ich nieco zużyty stan dodaje kuchni przyjemnego akcentu rustykalności. Nie ma także przeciwskazań, aby nawet przy malutkiej wyspie nie postawić krzeseł czy taboretu, które przydadzą się podczas bardziej pracochłonnych czynności.
Wyspa wielopoziomowa
Fot. kitchens.com
Fot. homebnc.com
Fot. homestratosphere.com
Najbardziej zaawansowaną pod względem designu propozycją wyspy jest wielopoziomowa struktura łącząca blaty o różnej wysokości, a często także różnych kolorach czy materiałach. Zaletą takiego rozwiązania jest optyczne i funkcjonalne rozdzielenie strefy jadalnej, zmywalnej i np. bieżącego blatu roboczego, zaś fakt złączenia stołu z szafkami i kuchenką czy zlewem znacznie oszczędza miejsce w kuchni. Zróżnicowane poziomy blatów sprzyjają z kolei wygodzie – na innej wysokości je się przecież obiady, na innej kroi warzywa, tak aby plecy pozostały proste, a jeszcze na innej stawia kwiaty czy owoce z dala od zasięgu małych dzieci. Najbardziej wizjonerscy projektanci potrafią połączyć kolory i tekstury tak, aby nie tylko zoptymalizować praktyczność wyspy, ale też stworzyć ciekawą, niebanalną konstrukcję, która nie będzie przytłaczać, a za to przyjemnie ożywi całą aranżację.
Patera na owoce - Ceramiczna - 20x3cm
Patera na owoce - Beżowa - 14x14x2cm
Patera na owoce - Metalowa - 25cm
Taca z nogami 60x40x26,5cm
Serwetnik 14x28x9cm
Pudełko ozdobne - 13x15cm
Pojemnik na lód - 19x23cm
Świeca ozdobna - Burgund - Kula 6cm
Bieżnik na stół - Prążkowany - 45x140cm
Bieżnik na stół - Limonka - 50x140cm
Bieżnik na stół - Żółty - 50x140cm