Minimalistyczna sypialnia
Każdy kto nie musi upychać w każdym pokoju dziesiątek szafek, regałów i bibelotów, powinien pomyśleć o prostym, minimalistycznym wystroju sypialni. To pomysł nie tylko idealnie pasujący do współczesnych trendów wnętrzarskich, ale także idealnie relaksujący…
Aranżacja sypialni ma bardzo duże znacznie dla jakości naszego snu i samopoczucia każdego poranka. Badania psychologiczne potwierdzają, że idealnemu wypoczynkowi sprzyjają proste, oszczędne wnętrza, w których uwaga nie ulega rozproszeniu na sto detali i dziesięć kolorów, a ściany są raczej puste i pełne powietrza, niż zastawione meblami.
Opaska na Oczy - Daydream - Wzór Pet
DUPLIKAT: Opaska na Oczy - Basic white
Cała biała
Fot. aharchitecture.com
Fot. instagram.com
Fot. homedit.com
Najprostszym pomysłem na minimalistyczną sypialnię jest postawienie na biel totalną – od sufitu, przez ściany, łóżko i pościel. Taki pokój sprawia wrażenie świeżego i przestronnego, nawet jeśli zajmuje tylko 8 metrów kwadratowych. Co więcej, biała sypialnia pasuje idealnie zarówno do bardziej tradycyjnych domów z drewnianą boazerią na ścianach, jak i do nowoczesnych wnętrz, a nawet sztampowych M-3 z malutkimi pokoikami. Biały wystrój jest zwykle niedrogi i nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów dekoratorskich – lampa, roślina czy mała szafka nocna to elementy, które stanowczą wystarczą, aby wprowadzić domowe akcenty do wnętrza. Dwa praktyczne minusy takiego rozwiązania to utrudnione zaciemnianie sypialni na noc (światło księżyca wpadające przez okno będzie tańczyć po jasnym pokoju) oraz konieczność częstego odświeżania ścian. Aby zachować klimat białej sypialni niezbędna jest również konsekwencja w dobieraniu pościeli – dość monotonna!
Skandynawska prostota
Fot. trendesso.blogspot.cz
Fot. decordots.com
Fot. home-designing.com
Oparte na bieli, ale zdecydowanie ciekawsze rozwiązanie to sypialnia z zacięciem skandynawskim – neutralne kolory bieli, szarości i czerni współgrają tutaj z elementami drewnianymi i dużą ilością przytulnych tekstyliów. Skandynawski design, choć prosty i minimalistyczny, dopuszcza dekoracje w postaci obrazków w ciemnych ramkach, zwierzęcych skór, ciekawych industrialnych lamp czy pojedynczych roślin w doniczkach lub wazonach. Całości doskonale dopełniają książki ułożone w stosach na podłodze czy plecione dywany, pufy lub stołki. Sama pościel może być nieco ciekawsza - w nowoczesne odcienie szarości, proste wzory geometryczne czy nawet subtelne desenie roślinne - zaś różne odcienie dekoracyjnych poduszek dodadzą wnętrzom przytulności i swojskości.
Koc - Kolor beżowy - 150x200 cm
Koc - 150x200 cm - Kolor srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Ecrue
Narzuta na kanapę - 100x200 cm - Ecrue
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Beż
Narzuta na fotel - Beżowa - 100x200 cm
Koc na fotel - 100x200 cm - Czekolada
Narzuta na fotel - 100x200 cm - Srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Grafit
Koc - 150x200 cm - Kolor miętowy
Surowa nowoczesność

Fot. decoist.com
Fot. architectureartdesigns.com
Fot. aidahomes.com
Coraz popularniejsze robią się także modernistyczne sypialnie – urządzone na modłę geometrycznych i połyskliwych kuchni oraz minimalistycznych salonów. Tutaj podstawą aranżacji jest łóżko – niższe niż tradycyjne, z ciekawą ramą, która sprawia wrażenie platformy, a czasem nawet zdaje się lewitować w powietrzu! Wezgłowie jest bardzo proste i eleganckie, a stoliki nocne są połączone z łóżkiem lub należą do nowoczesnego kompletu mebli sypialnianych, w których powierzchnie są lakierowane, a kształty delikatnie zaokrąglone. Do takich sypialni idealnie pasują awangardowe dzieła sztuki, najlepiej w dużym formacie oraz proste ozdoby w postaci szklanych i ceramicznych waz lub luster bez ram.
Łóżko i drzewo
Fot. decoist.com
Fot. architectureartdesigns.com
Fot. homedit.com
Gdzieś pomiędzy tradycyjnym drewnianym wystrojem chaty za miastem a minimalistyczną aranżacją nowoczesnego apartamentu plasuje się eko-design charakteryzujący się prostotą formy i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Drewno okazuje się być niezwykle wdzięcznym motywem wystroju sypialni, wprowadzając ciepłą, bliską naturze człowieka atmosferę, a jednocześnie zachowując wszelkie standardy oszczędnej elegancji i surowego szyku. Zakres wykorzystania drzewa zależy od osobistych preferencji – można zdecydować się na prostą, nowoczesną drewnianą ramę i stoliki nocne i połączyć to z chłodnym betonem lub bielą; można postawić na drewnianą podłogę, a nawet ścianę za wezgłowiem, co sprawia znacznie przytulniejsze, ale też bardziej tradycyjne wrażenie. Nowoczesne drewniane panele są przy tym zwykle dość szerokie, gładkie i idealnie dopasowane, tworząc jednolitą powierzchnię, różniącą się od dawnej boazerii czy rustykalnych pokryć.
Rustykalny minimalizm na dobranoc
Fot. architectureartdesigns.com
Fot. homedit.com
Fot. impressiveinteriordesign.com
A skoro mowa o rustykalności, warto też rozważyć najbardziej kontrowersyjny, ale niezwykle ciekawy pomysł na minimalistyczną sypialnię – gołe, obnażone ściany nie sprawiają co prawda wrażenia przytulności, ale wprowadzają niezwykle intrygujący klimat do wnętrz. W zależności od wystroju pozostałej części domu można zdecydować się na chłodną kamienną ścianę, tradycyjną czerwoną cegłę albo nawet artystycznie obdrapane ściany odsłaniające surowy mur. Takie rustykalne ściany nawiązują czasem wręcz do czystego industrializmu i idealnie wyglądają zwłaszcza w loftach oraz starych domach odrestaurowywanych na nową modłę. Z racji na prominentny charakter takiej „dekoracji” warto urządzenie sypialni ograniczyć do łóżka i prostych stołeczków, ewentualnie dopełnionych ciekawymi obrazami czy rzeźbami oraz nowoczesnym oświetleniem.
Świecznik podłogowy - Na 4 świece