Niebieskie wnętrza
Zobaczcie, jak można misternie wpleść w domowe wnętrza różne odcienie niebieskiego bez zahaczania o kicz czy infantylność…
Kolor niebieski jest wychwalany przez psychologów za uspokajający, łagodzący wpływ na naszą psychikę. Zaproszenie go do domu pozwala nie tylko uniknąć stereotypowej zimnej bieli, ale także daje efekt świeżości i głębi, który w zależności od natężenia barwy, może być mniej lub bardziej poważny, albo wręcz przeciwnie – optymistyczny.
Paris Montmartre - Obraz na płótnie
Paris - Eiffel Tower - Obraz na płótnie
Rzym, Koloseum - Obraz na płótnie
Ciemny jak granat
Fot. gravityhome.tumblr.com
Fot. gravityhome.tumblr.com
Fot. lementstudios.com
Granatowy kolor we wnętrzach jest na swój sposób zaciemniający i posępny, ale z drugiej strony także bardzo elegancki i nastrojowy. Naturalnie, aby ciemnymi ścianami nie stworzyć w domu nieprzyjemnego wrażenia pesymistycznej jamy, trzeba głębię granatu złamać jasnymi akcentami, przy czym mogą to być zarówno białe sufity i jasne drewniane meble, jak i białe ramy okienne, pojedyncze ściany czy blaty w kuchni. Granatowy fronty nie są bowiem rzadkością nawet w kuchni, przybierając postacie od tradycyjnych drewnianych paneli, które kojarzą się z nadmorskim domem, po ultra nowoczesne błyszczące aranżacje, które idealnie wyglądają jako aneks kuchenny w większym salonie. Granatowe ściany w salonie czy sypialni mogą być z kolei albo elegancko jednolite, albo uwydatniać strukturę tynku czy „maźnięcia” pędzla, co nadaje im modernistycznego charakteru.
Odcienie blue
Fot. vtwonen.nl
Fot. vtwonen.nl
Fot. wildzest.com
Ciekawą koncepcją wystroju jest połączenie kilku odcieni niebieskiego w jedną całość i sparowanie jej z dodatkowymi drewnianymi, białymi czy szarymi elementami. Kluczem do sukcesu jest tutaj oczywiście zachowanie subtelności kolorów, tak abyśmy nie mieli wrażenia wizyty w fabryce kredek. Idealny klimat niebieskich warstw w sypialni można stworzyć łącząc różne desenie niebieskawych elementów pościeli, zaś w salonie i w kuchni dobierając odpowiednią gradację tekstyliów i porcelany. Bardzo dobry efekt daje wykorzystanie oryginalnych wzorów graficznych obejmujących niebieskie linie czy kształty, a receptą na gwarantowany sukces są malowidła ścienne, które harmonijnie łączą różne odcienie i dodają sypialni czy salonowi iście poetyckiego charakteru.
Niebieskie odcienie szarości
Fot. manser co.uk
Fot. 3.bp.blogspot.com
Fot. fendhome.com
Gdzieś na pograniczu surowych, popielatych szarości i elektryzującej niebieskości znajdują się bardzo eleganckie gołębie kolory, które znakomicie prezentują się w stylowych, klasycznych wnętrzach. Zwykle zbyt ciemne by odgrywać dominującą rolę w wystroju, idealnie współgrają za to z innymi barwami, stanowiąc zaledwie uziemiający, spokojny akcent w postaci ściany czy części mebli. Im więcej szarości, tym efekt poważniejszy i bardziej dostojny, im więcej niebieskiego, tym lżejszy i bardziej optymistyczny. Takie mieszanki są idealnym pomysłem jak wybrnąć z dylematu, który kolor do kuchni czy salonu wybrać, gdyż w zależności od natężenia i rodzaju światła wewnątrz inne tony wydawać się będą wyraźniejsze. Szarości i odcienie niebieskiego to bardzo zgrany i przyjemny dla oka duet, który zdecydowanie za rzadko pojawia się w naszych domach.
Fototapeta - Mapa - Włochy - Kolorowa
Fototapeta do biura - Londyn - Mpa w kolorze
Fototapeta - Francja - Kolorowa Mapa
Słodki jak błękit
Fot. theinteriorsaddict.com
Fot. homedit.com
Fot. chawebdesign.com
Przeciwieństwem do dramatycznego czasem granatu jest błękit, który choć niebieski i teoretycznie chłodny, tak naprawdę sprawia zwykle bardzo radosne, wręcz słoneczne wrażenie. Zbyt intensywny błękit może nawet wydawać się infantylny, kojarząc się ze stereotypowym pokoikiem dla malutkiego chłopczyka, ale jeśli wybierzemy lżejszy, bardziej zgaszony odcień, możemy cieszyć się po prostu rześkością, energią i wrażeniem przyjemnej przestronności. Najchętniej wybieramy błękit do łazienek z racji na naturalne skojarzenie z wodą, ale jest to także wspaniała propozycja do sypialni i pokoi dziecięcych. Drewno malowane na błękitny kolor – czy to w kuchni, sypialni czy łazience – sprawia dodatkowo ciekawy efekt retro, który warto wykorzystać w domach urządzonych z nutką nostalgii.
Bladoniebieskie ściany
Fot. hgtv.com
Fot. pinterest.com
Fot. decorpad.com
A jeśli komuś nawet błękit wydaje się być zbyt zdecydowaną barwą, można pomyśleć o bieli z subtelną niebieską nutą lub totalnie rozrzedzonym błękicie. Taki wariant pozwala uniknąć nieprzyjemnej dominacji śnieżnobiałych płaszczyzn ścian i sufitu, gdyż nawet w bardzo delikatnych odcieniach bladoniebieskie ściany zawsze będą delikatnie odróżniać się od sufitu, co z punktu widzenia geometrii pokoju jest efektem pożądanym. Niebieski odcień bieli jest także praktyczny ze względu na zapobieganie efektowi szarzenia z czasem oraz stanowi idealne tło dla pastelowych aranżacji.
Lampa stołowa 67cm
Lampa 25x87cm
Lampa stołowa - Fala Beż - 48x84cm
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampa stołowa 40x59cm - Ceramiczna
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm