Piękne sufity
Dziewięciu na dziesięciu właścicieli budujących czy remontujących dom sufity pomaluje po prostu na biało. I choć nie ma w takim rozwiązaniu nic złego, warto zobaczyć jak dużą różnicę może sprawić oryginalny, piękny sufit…
Większość z nas całą uwagę przywiązuje do podłogi, która faktycznie na co dzień jest nam niejako bliższa i, ogólnie rzecz biorąc, wywiera znacznie większy efekt na całości aranżacji. Okazuje się jednak, że ciekawy, zdobny sufit może także mieć znaczenie dekoratorskie i nawet dość proste zabiegi architektoniczne okazują się zmieniać oblicze salonów czy kuchni.
Siedzisko do przedpokoju - Półka na buty
Półka na buty z siedziskiem i ozdobnym oparciem DecoArt24
Półka na buty - Metaloplastyka
Krzesło barowe- Stołek - Hoker - 74cm
Proste pomysły
Fot. homeadore.com
Fot. decoholic.org
Fot. 6sqft.com
Najprostszy pomysł na przełamanie białego monolitu sufitu to poprzeczne belki, które mogą być faktycznymi tramami podpierającymi konstrukcję bądź jedynie dekoracyjnymi elementami podwieszanego sufitu. Trójwymiarowy design idealnie zdobi zwłaszcza duże pokoje, które są ciekawe pod względem architektonicznym w dolnej połowie, ale nieprzyjemnie puste w górnej. Bez względu na to czy zdecydujemy się na subtelne białe poprzeczki czy też uderzymy w bardziej rustykalne nuty drewnianych tramów, taki pomysł idealnie sprawdza się w domach i mieszkaniach urządzonych w minimalistycznym stylu. W konstrukcyjnych fałdach można doskonale zaaranżować różne formy oświetlenia, które w przypadku bardziej industrialnego designu reflektorów czy punktowych lamp LED wyglądają nawet lepiej, jeśli się je odrobinę „schowa”.
Arystokratyczne sklepienia
Fot. meridithbaer.com
Fot. meridithbaer.com
Fot. home.50kz.com
Na drugim biegunie od prostych konstrukcyjnych urozmaiceń przestrzeni nad głową są wyszukane, eleganckie dekoracje, które na suficie prezentują się po prostu wspaniale. Nie trzeba przy tym wcale kupować starego, zabytkowego domu, aby mieć nad sobą piękne rzeźbienia i reliefy – tego typu ozdoby wykonają we współczesnych wnętrzach doświadczeni rzemieślnicy. Do wyboru są przy tym delikatne kilkucentymetrowe detale z gipsu, które mogą pokrywać całą powierzchnię sufitu bądź jedynie wybrane elementy – zwykle na krawędziach lub w centrum jako baza pod abażur – albo też bardziej zaawansowane technicznie, podwieszane sufity z trójwymiarowymi profilami i wbudowanymi w nie światłami punktowymi. Takie wykończenie znakomicie dopełni atmosfery w eleganckim salonie czy rodzinnej jadalni.
Kolorowe powierzchnie nad głową
Fot. themerchantsalem.com
Fot. housebeautiful.com
Fot. home-designing.com
Mniej spotykanym, ale bardzo wdzięcznym rozwiązaniem są sufity w wyraźnych kolorach, które choć optycznie pomniejszają pomieszczenia, bywają przysłowiową wisienką na torcie, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Wybór jest przy tym bardzo szeroki – od graficznych motywów przypominających tapety, poprzez ręczne malowidła, a skończywszy na betonowej fakturze przypominającej do złudzenia podłogę. Szczególnie wdzięcznie kolorowe sufity wyglądają w sypialni, a tego z tego względu, że tak często patrzymy na nie w pozycji leżącej. Ciemne kolory nad głową pomogą też stworzyć bardziej kameralną, sprzyjającą snowi atmosferę. Z kolei w salonie awangardowy sufit może być idealnym tłem dla ciekawych abażurów, zarówno w wersji luksusowej, jak i surowego industrializmu.
Ramka na zdjęcia - Drewniana - 20x25cm
Ramka na zdjęcia - Brązowa - 20x25cm
Ramka na zdjęcia - Fikus Brąz - 15x20cm
Ramka na zdjecia - Żłobienia - 13x18cm
Ramka na zdjęcia - Ekoskóra - 10x15cm
Ramka na zdjęcia - Ratanowa - 10x15cm
Ramka na zdjęcia - Ratan - 10x15cm
Drewniane połacie
Fot. pitsou.com
Fot. peredelka.tv
Fot. hadleycourt.com
Bardzo tradycyjne i niezwykle przyjemne dla oka wykończenie to drewniane sufity, które przywołują na myśl wiejską chatę czy rustykalną leśniczówkę. Gładkie, wysokiej jakości panele drewniane wyglądają jednak równie dobrze w nowoczesnych domach, zwłaszcza tych inspirowanych stylem eko – z dużymi oknami i dominacją naturalnych materiałów we wnętrzach. Z drugiej strony, można też pomyśleć o deskach malowanych na wyraźne kolory – ciemniejsze do klimatycznego salonu z kominkiem i pastelowe do przytulnych, rodzinnych pokojów, w których nie chcemy nagich, betonowych powierzchni nawet nad głową. Drewno idealnie pasuje do sufitów kuchennych oraz na użytkowe poddasza, gdzie pod skośnymi ścianami aranżujemy sypialnie czy pokoje dziecięce.
Wysokie sufity
Fot. cashmereinterior.com
Fot. lavue.ch
Fot. hgtv.com
Kto ma dom albo loft może pozwolić sobie na sufit bez sufitu, czyli otwarcie przestrzeni mieszkalnej aż do samego stropu. Tracimy tym sposobem oczywiście potencjalne miejsce do przechowywania typowo „strychowych” przedmiotów, z których rzadko korzystamy, ale z drugiej strony zyskujemy niesamowite wrażenie przestrzenności i swobody. Obnażone drewniane tramy charakteryzują się zwykle przyjemną symetryczną strukturą, która wprowadza dodatkowy element harmonii do przestronnego salonu lub kuchni. Z kolei w bardziej nowoczesnych domach i loftach warto pozostawić na suficie surową infrastrukturę w postaci betonowych poprzeczek, prętów i rur – co więcej, niektórzy tak bardzo cenią sobie surowy industrialny look, że instalują na suficie zupełnie bezużyteczne rury i kable, które pełnią jedynie funkcję ozdobną.
Batman (Nightmare) - kubek
Legion samobójców Roll Call - kubek
Piękna i Bestia (Dance) - kubek filmowy
Deadpool Splat - kubek