Zioła, owoce i warzywa w ogrodzie
Czy szczypiorek, dynia i bazylia przynależą tylko i wyłącznie na działkę lub do wiejskiego ogródka? Uważamy, że zdecydowanie nie!
Modny, nowoczesny ogród opiera się głównie o dekoracyjne krzewy i drzewa oraz zjawiskowe kwiaty, które dodają całości bajkowych kolorów. Pomysł, aby zasadzić w nim ziemniaki, truskawki i kalarepę wydaje się być, delikatnie mówiąc, stylowym „faux pas”. Czy trzeba jednak całkowicie rezygnować ze spożywczej funkcjonalności ogródka, jeśli zależy nam na współczesnym splendorze przydomowego kawałka ziemi? Niekoniecznie.
Coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie kawałka ogrodu na cele warzywno-owocowe, bowiem nic nie smakuje lepiej niż świeży, domowy szczypiorek czy nagrzane słońcem poziomki prosto z krzaka. W przypadku wielkiej powierzchni działki, nie jest to zwykle problemem, a mniej estetyczne grządki, nawet ziemniaczane, można łatwo skryć za pergolą opiętą różami czy żywopłotem. Istnieje jednak również możliwość wkomponowania w reprezentacyjną część ogrodu roślin jadalnych, a to za sprawą sprytnych rozwiązań i odpowiednio modyfikowanych gatunków.
Kwietnik metalowy 4ka - Stojak na kwiaty, wielofunkcyjny - Metaloplastyka 112cm
Owocowe donice

Fot. hgtvhome.com
Fot. balconygardenweb.com
Najprostszym i najwdzięczniejszym sposobem na hodowlę owoców w eleganckim, miejskim ogródku są donice, które można dobierać w dziesiątkach stylów i kolorów – od rustykalnych glinianych waz po nowoczesne klomby z tworzywa sztucznego. Ustawione przy ogrodowej ścieżce, w rogu tarasu czy nawet przed domem, dodają przyjemnej perspektywy, wznosząc się z zielenią ponad ziemię, a ponadto są szalenie praktyczne. Gatunki najczęściej hodowane w donicach to bowiem ciepłolubne cytryny, truskawki, mandarynki, morele czy brzoskwinie, które na zimę powinno się schować do piwnicy lub garażu, aby uchronić je przed mrozem – donica jest w tym względzie łatwiejszym rozwiązaniem niż co sezonowe przesadzanie. Wprawieni ogrodnicy mogą w donicach hodować nawet jabłonki czy wiśnie, które, odpowiednio przycinane, dadzą w efekcie zachwycające i obficie płodzące małe drzewka, których nie powstydzi się nawet luksusowe patio ogrodowe. Wybierając konkretną donicę, warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim jest wielkością i ciężarem – naczynie musi być dopasowane do konkretnej rośliny w perspektywie jej rozwoju i powinno być możliwe do przesuwania, ale nie dające się łatwo wywrócić. Ciekawym pomysłem są piętrowe kwietniki oraz donice z półeczkami umożliwiające hodowanie np. wielu krzaczków poziomek w jednym pionie.
Fot. growgreenfood.com
Mały warzywniak

Fot. hgtvhome.com
Fot. pinterest.com
Warzywa również można z powodzeniem hodować w donicach, choć większości szybko zabraknie miejsca, a plony będą rozczarowująco niewielkie. W ozdobnej donicy na pewno obronią się pomidorki koktajlowe na krzaczku, które wyglądają bardzo atrakcyjnie, zmieniając stopniowo kolor z zielonego na żółty czy czerwony. Kto jednak marzy o kilku główkach domowej sałaty, zdrowych rzodkiewkach, niepryskanym szpinaku i jarmużu, czy nawet porach, może zaaranżować w ogrodzie miejsce na warzywną grządkę wydzieloną z całości i obsadzoną metodą mieszania gatunków. Taki warzywny bukiet może prezentować się bardzo atrakcyjnie, zarówno w formie pojedynczej drewnianej skrzyni wypełnionej ziemią, jak i kilku „grządek” tworzących ciekawą przestrzennie konstrukcję. Jak widać zaś na zdjęciu poniżej, cały sukces tkwi w estetyce nasadzeń i dbałości o detal – nawet całe patio poprzedzielane drewnianymi rabatami warzywnymi może wyglądać jak namiastka ogrodu francuskiego!
Fot. pinterest.com
Smaczny skalniak

Fot. LouisCountyRecycles.org
Fot. pinterest.com
Trzy donice ogrodowe - Wodospad
Donica ogrodowa - Misa - Kolory
Donica - Sześcian - Ratan produkcyjny
Donica ogrodowa - Misa - Kwietnik ogrodowy
Bardzo popularnym pomysłem na wykorzystanie przydomowego gruntu bez zakładania regularnej działki jest wykorzystanie skarpy czy naturalnego pagórka na aranżację przyjemnej w wyglądzie skałki, która pełna być może zapachów i smaków. Zwłaszcza zioła takie jak bazylia, rozmaryn, szałwia, estragon czy tymianek idealnie pasują do śródziemnomorskich skałek poprzetykanych zdobnymi kamieniami. Ale na zboczach da się sadzić także różniące się odcieniami gatunki kapusty, sałaty oraz innych warzyw liściastych, które obronią się także jako wspaniała dekoracja przestrzeni. Kto zaś nie ma skałki, może sobie ją sam stworzyć – z ziemi, kamieni a często także stalowego drutu da się zaaranżować ciekawe „pagórki” dowolnej wysokości i kształtu, które mogą pięknie wypełnić kąt ogrodu, jednocześnie przynosząc smaczne płody w postaci cukinii, rukoli, pomidorów, buraków, a także wszelkich odmian ziół, łącznie z pietruszką i szczypiorkiem.
Fot. owtdoor.com
Wiszące owoce i warzywa

Fot. Dorling Kindersley Limited
Fot. bhg.com
Kto nie dysponuje odpowiednio wielką przestrzenią na aranżację warzywnika czy skałki, może pomyśleć o roślinach wiszących. Umiejscowione w donicach na specjalnych zawieszkach, a także w modnych rustykalnych koszach z wikliny lub stali, mogą znaleźć sobie zaczepienie praktycznie wszędzie – od dachu altany, przez rosnące w ogrodzie drzewa, a skończywszy na eleganckich pergolach i podpórkach do roślin pnących. Szczególnie pięknie w takiej aranżacji prezentują się specjalne odmiany truskawek i pomidorów, których gałązki spadają kaskadami pokrytymi kolorowymi płodami. Ale w wiszących koszach można także hodować sałatę oraz zioła, a bardziej oryginalne rozwiązania pozwalają nawet umieścić pod sobą trzy różne „plantacje”…
Fot. onelittleproject.com
Fot. finecraftguild.com
Generalnie, pomysłów na wkomponowanie owoców, warzyw i ziół do eleganckiego, miejskiego ogrodu są dziesiątki, a wszystko zależy od preferowanego stylu. Nie warto się jednak bać jadalnych roślin – ich uprawa daje podwójną satysfakcję i pozwala rodzinie nacieszyć się witaminami bez chemii. A wszystko to bez jakichkolwiek kompromisów estetycznych…
Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet
Grill ogniskowy - Myśliwski - 60-ka Komplet
Grill Ogniskowy - Myśliwski - Ruszt - Stelaż