Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa?
Dwa łóżka, dwa biurka, dwie indywidualności. Podpowiadamy jak można stylowo zaplanować pokój dla rodzeństwa, nawet bardzo różnego wiekiem…
Dwoje dzieci to dwa razy więcej radości, ale jednocześnie odwieczny konflikt o prawa i przestrzeń. Pokój dziecięcy dla dwójki musi być funkcjonalnym kompromisem, który będzie sprzyjać budowaniu więzi, a nie ciągłym kłótniom. Naturalnie, rozstrzygającymi faktorami są w tym przypadku płeć, wiek i indywidualne charaktery dzieci, ale dekoratorzy mają w zanadrzu kilka uniwersalnych i ciekawych rozwiązań, które mogą pomóc zdesperowanym rodzicom.
Superman (Pop Art Triptych) - plakat
Łóżko piętrowe

Fot. flatfair.com
Fot. IKEA
Najbardziej oczywisty standard, bez którego nie da się obejść w ciasnych mieszkaniach zajmowanych przez 4 czy 5-osobową rodzinę… Łóżko piętrowe pozwala wspaniale zaoszczędzić miejsce, a dla dwójki w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym może być także wspaniałą inspiracją do szalonej zabawy . Nie trzeba przy tym bać się dość ponurych, klaustrofobicznych wręcz „koi”, jakie znamy z okresu PRL-u – w dzisiejszych czasach stolarze na zamówienie wykonują konstrukcje, które mogą mieć nie tylko różną szerokość materaców, wysokość łóżka i poziom zabezpieczenia, ale także różną orientację dolnego i górnego łóżka. Ta ostatnia zajmuje nieco więcej miejsca, ale jest ciekawym urozmaiceniem przestrzeni. W zależności od stylu wnętrz można przy tym postawić na naturalne, ekologiczne drzewo lub jego rozmaite odcienie – od skandynawskiego bielonego drewna po pastelowe okleiny.
Naturalnie, kąt do spania to nie wszystko. Uzupełnieniem piętrowego łóżka w pokoju, który czyni niejako kąt sypialny, musi być kąt do nauki i zabawy. Dla zaoszczędzenia miejsca warto pomyśleć o jednym długim blacie „nalepionym” na ścianę, przy którym znajdzie się miejsce dla dwóch krzeseł na zasadzie „ramię w ramię”. Takie rozwiązanie może generować konflikty, ale w przypadku braku miejsca na dwa biurka, może być jedyną opcją.
Fot. restorationhardware.com
Fot. pufikhomes.com
Bliźniacze łóżka

Fot. pinterest.com
Fot. designdazzle.com
Fot. projectnursery.com
Drugim najprostszym rozwiązaniem, które wymaga już wszak nieco więcej przestrzeni, jest ustawienie dwóch łóżek obok siebie. W popularnym mniemaniu to idealna aranżacja dla bliźniaków, ale nie tylko – każde zbliżone wiekowo rodzeństwo, które wieczorem lubi rozmawiać czy wspólnie słuchać książki, skorzysta na takim rozwiązaniu, a pokój zrobi się bardzo przytulny. Jeśli dysponujemy odpowiednio długą ścianą, łóżka mogą się stykać głowami lub nogami, co z kolei pomaga dzieciom zachować odrobinę prywatności.
W klasycznym wariancie dwóch łóżek równoległych do siebie, popularne jest indywidualizowanie przestrzeni za pomocą dekoracji na ścianę w postaci obrazków, literek czy półeczek z zabawkami, które można dobrać w zależności od preferencji maluchów. Oba łóżka warto też rozdzielić wspólną szafką nocną na książki i niezbędne drobiazgi, na którym znajdzie się miejsce i dla lampy, lub wyższym regałem na książki i zabawki, który może przyjemnie odizolować dwójkę.
Tapeta dla dzieci - Safari 183x254 cm
Fototapeta dla dzieci - 3D - Horse and Pony
Własne kąty

Fot. Architecture & Design
Fot. IKEA
Fot. pinterest.com
W większości przypadków, zwłaszcza rodzeństw mieszanych, przychodzi jednak w końcu konieczność wyraźniejszego oddzielenia tego co jest moje od tego co twoje. Łatwym pomysłem na taką separację kątów w pokoju jest wykorzystanie kolorów i tekstyliów, a także umiejętnego ustawienia mebli. Często bowiem nie chodzi wcale o stworzenie prywatności i niewidoczności przed oczami drugiego, ale raczej psychologiczną barierę i świadomość posiadania „własnego kąta”. Klasycznym i komicznym pozornie rozwiązaniem może być teoretyczne rozdzielenie pokoju na pół i wystrojenie każdej części innymi kolorami – łącznie ze ścianami, meblami, a nawet podłogą. Jeśli dodasz do tego baldachimy nad łóżka czy wiszące z sufity zasłony, to niewielkim nakładem pracy i pieniędzy stworzysz wygodną możliwość faktycznego odizolowania się od świata w razie potrzeby. A wiadomo, że zasłonkę zawsze da się zasunąć i odsunąć…
Ścianka działowa

Fot. hgtv.com
Fot. modernize.com
Fot. pinterest.com
Dla najbardziej zdesperowanych jest jeszcze możliwość fizycznego podzielenia pokoju bez kapitalnego remontu za pomocą zaimprowizowanej ściany. Najprostsze rozwiązanie to regał na książki, który nie tylko pomieści wszystkie ulubione bajki, powieści oraz pudełka na drobiazgi, ale także pomoże stworzyć przynajmniej miejsce na dwa kąty do spania lub do nauki. Jeśli brakuje miejsca na pełnowymiarowy regał, można również pomyśleć ozdobnej drewnianej przegrodzie, jaką może wykonać każdy stolarz, a która może dodać przestrzeni przyjemnego charakteru, jednocześnie dopinając celu. W pokojach symetrycznych, zwłaszcza tych na poddaszu, czasem najlepszym sposobem jest postawienie gipsowej ścianki, która może sięgać np. tylko do połowy pokoju, pozwalając oddzielić łóżka i biurka i zostawiając część wspólną do zabawy. Bo chodzi o to by mieć coś swojego i coś wspólnego…
Robot Metropolis - Obraz na płótnie
Toy Story (Rex) - Obraz na płótnie
Minions (Keep Calm) - Obraz na płótnie
Llama - obraz na płótnie
The Enchanted Forest I - obraz na płótnie
Iniemamocni 2 Rodzina - obraz na płótnie
Mickey Mouse Warped - obraz na płótnie
PRODUKTY DO ARANŻACJI POKOJU DZIECKA W NASZYM SKLEPIE