Metaloplastyka we wnętrzach
Niby zimny, surowy, industrialny, w rzeczywistości metal może być bardzo zdobnym, eleganckim, a nawet przytulnym wykończeniem domowej przestrzeni.
Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, a tym razem w sposobie wykończenia metalowych mebli i akcesoriów, ich stylu oraz wzajemnej równowadze wszystkich elementów wystroju wnętrz. Od dystyngowanych, pozłacanych metalowych ram po swojskie połączenie kutego żelaza i drewna, nie warto się bać wprowadzania do aranżacji nietypowych, ciekawych materiałów. Jak się bowiem okazuje, w każdym pomieszczeniu i prawie każdej koncepcji dekoratorskiej znajdzie się miejsce na kawałek metalu…
Tradycyjny salon
Klasyczna aranżacja dziennego pokoju opiera się zwykle o dekoracyjne drewniane meble i dużą ilość eleganckich tekstyliów – od luksusowych dywanów, po przytulne tapicerki. Nawet w takich tradycyjnych wnętrzach odnajdą się jednak elementy metalowe, które mogą być nawet przysłowiową wisienką na torcie. Staroświecki kuty żyrandol, wykwintny świecznik czy wyraźna rama do lustra to niezawodny standard, ale bardzo popularnym i efektownym rozwiązaniem są także stoliki konferencyjne z metalową ramą i stojące metalowe lampy o długich ramionach, które wprowadzają przyjemny powiew modernizmu do starej, dobrej klasyki. Najpopularniejsze odcienie metalu w takim zastosowaniu to przy tym złota, srebrna i miedziana patyna – kolory kojarzące się ze splendorem i dystynkcją.
Siedzisko do przedpokoju - Półka na buty
Półka na buty - Metaloplastyka
Krzesło barowe- Stołek - Hoker - 74cm
Fot. tracizeller.com
Fot. perjansson.se
Fot. amymorrisinteriors.com
Rustykalna kuchnia
Naturalnym i oczekiwanym elementem współczesnej kuchni jest lodówka w odcieniu nierdzewnej stali i inne sprzęty AGD z podobnym designem. To jednak zaledwie nieco zimna nowoczesność, którą dla lepszego samopoczucia warto połączyć z bardziej tradycyjnym, swojskim wykorzystaniem metalu. Starczy powiesić na ścianie solidne dębowe półki z metalowymi uchwytami, a błyszczącą stal zamienić na przyjemnie matową, a już uzyskamy efekt przytulnej rustykalności, który da się dopełnić miedzianymi rondlami na wieszaku czy szklanymi słojami pełnymi łakoci. Do takiej kuchni pasują również metalowe żyrandole stylizowane na antyki oraz nowocześniejsze industrialne lampy łączące stal i szkło. Obok tradycyjnych drewnianych krzeseł można postawić również metalowe taborety lub stołki barowe, a całości dopełnią detale takie jak blaszany okap, mosiężna bateria zlewozmywakowa czy kuchenka gazowa z tradycyjnymi palnikami i zdobnymi pokrętłami.
Fot. jefftrotterdesign.com
Fot. hbu.h-cdn.co
Fot. zillow.com
Sypialnia z prętami
Metal, choć surowy i zimny, znajduje również zastosowanie w sypialniach, łatwo dostosowując się do klimatu pomieszczenia. Żelazne ramy łóżek pomalowane na biało i czarno wyglądają bardzo stylowo, a wręcz elegancko i wspaniale pasują zarówno do romantycznych, kobiecych pokojów, jak i nowoczesnych, hipsterskich wnętrz. Dla dzieci metalowe łóżka są często bezpieczniejsze, gdyż nie mają typowych dla drewnianych ram ostrych rogów i minimalizują ryzyko urazu. Szczebelki można natomiast dekorować zgodnie z fantazją, choć bardzo często są one już same w sobie motywem dekoracyjnym. Do metalowego łóżka można dobrać rustykalne umeblowanie w postaci drewnianych skrzyni i szaf i wiklinowych koszów, jak również bardziej współczesne zestawy meblowe z metalowymi uchwytami czy stelażami. Z współgrających dekoracji warto polecić metalowe ramki na fotografie, lampy oraz tradycyjne karnisze z wyraźnymi kółkami do montowania firanek.
Fot. tracizeller.com
Fot. westbrookinteriors.com
Fot. pinterest.com
Kosz Na Drewno - Zdobiony
Kosz na drewno - Wzór
Kosz na drewno - Kapelańczyk
Kosz na drewno - N
Stylowa łazienka
W dość zaskakujący sposób metalowe elementy ożywić mogą także elegancką łazienkę. Tradycyjne połączenie białej ceramiki i kafli jest bowiem bardzo przyjemne, ale na swój sposób nudne. Metal tymczasem, odpowiednio emaliowany, w przeciwieństwie do drewna dobrze radzi sobie z wilgocią i przetrwa latami w doskonałej kondycji. W klasycznych wnętrzach można więc połączyć tradycyjne, rustykalne baterie umywalkowe ze zdobnym lustrem w metalowej ramie oraz stylowymi kinkietami na ścianie. Dla uzyskania bardziej ekskluzywnego efektu zdecydujmy się na złoto i złotą patynę, zaś jeśli preferujemy klimaty retro postawmy na czarne odcienie stali i żelaza. Częścią aranżacji mogą być także uchwyty do szuflad i szafek, rama dla półek, a także akcesoria takie jak pojemnik na chusteczki, wieszak na papier i ręczniki czy szczotka do WC.
Fot. tracizeller.com
Fot. jennfeldmandesigns.com
Fot. digsdigs.com
Elegancki przedpokój
Metaloplastyka bywa również ulubionym elementem wystroju przedpokojów ze względu na swoją praktyczność, trwałość i stylowość. W bardzo eleganckich sieniach możemy pozwolić sobie na duże lustro w imponującej ramie pokrytej emalią w kolorze złota, srebra czy miedzi, a do tego dobrać współgrające kinkiety na ścianę, stojak na parasole czy nawet stołeczek o zdobnych metalowych nogach. Bardziej powszednie, współczesne aranżacje przedpokoju obejmują metalowe meble, w których znajdzie się miejsce na haczyki, półki na buty, wieszaki na klucze, a nawet małe siedzenie. Metal może przy tym przyjmować dość modernistyczne, industrialne formy, jak również przywoływać wrażenie nostalgii dzięki retro kształtom. Co zaś najważniejsze, w małych z natury rzeczy przedpokojach metalowe konstrukcje prezentują się o wiele lżej i mniej przytłaczająco niż drewniane meblościanki.
Fot. jennfeldmandesigns.com
Fot. tradingbasis.com
Fot. Meble do przedpokoju DecoArt24.pl
Friends (Central Perk) - wycieraczka
Pusheen (Pusheen the Cat) - wycieraczka
Deadpool: Dirty - wycieraczka
Avengers: Wojna Bez Granic - wycieraczka
Wycieraczka wejściowa - Star Wars Yoda