Wybieramy obrazy do salonu
Jak wybrać najlepszą ozdobę na ścianę, którą będziemy mieć przed oczami przez dużą część życia? Wszystko rozbija się o detale…
Spontaniczne zakupy dzieł sztuki niestety nie wszystkim wychodzą na dobre. Czasem okazuje się, że wydaliśmy sporo pieniędzy na widoczek z wakacji albo etniczne dzieło, które nijak nie pasuje jednak do naszych domowych wnętrz i w końcu ląduje w pokoju dla gości…
Obrazy na ścianach powinny nie tylko bowiem wypełniać przestrzeń i neutralizować nieprzyjemne wrażenie pustej ściany, ale także podkreślać styl aranżacji, dodawać przestrzeni koloru, decydować o przytulności salonu lub jego intrygującym, modernistycznym charakterze. I generalnie lepiej jest najpierw zdecydować się, jak powinien wyglądać twój wymarzony pokój dzienny, a dopiero potem rozglądać się po galeriach…
Klasyka do tradycyjnych wnętrz
Domy urządzone w tradycyjny, przytulny sposób, z dużym naciskiem na tekstylia, ozdoby, a nawet antyki, zasługują na obrazy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bez różnicy czy postawimy na słynne reprodukcje, malowidła anonimowych (jeszcze) twórców czy naiwne nawet nieco widoczki – warto zadbać o prawdziwe płótno, a w niektórych wnętrzach nawet o dekoracyjne ramy. Portrety, pejzaże i martwa natura to najpopularniejsze motywy, które dodadzą salonowi wytworności i elegancji, idealnie komponując się ze stylizowanymi żyrandolami, starymi zegarami, świecznikami, klasycznymi kominkami oraz meblami z duszą. Wieszane zarówno solo, jak i w gęstszych kompozycjach mniejszych formatów znakomicie prezentują się nie tylko na pomalowanych ścianach, ale także na wzorzystych tapetach. Ponadczasowe, a często wręcz sentymentalne lub idylliczne, tradycyjne obrazy mają relaksujący, wpływ na domowników i ocieplają atmosferę salonu.
Minnie Mouse (Evolution) - Obraz na płótnie
Dragonfly - Obraz na płótnie
Autumn Trees Ii - Obraz na płótnie
Spotty Joggers - obraz na płótnie
Marigolds - obraz na płótnie
Dilly, Roly & Henry - obraz na płótnie
Sammy - obraz na płótnie
Venezia - obraz na płótnie
Fot. benpentreath.com
Fot. martadelarica.es
Fot. lavka-design.com
Fot. DecoArt24.pl
Abstrakcja i minimalistyczny salon
Na drugim biegunie znajdują się abstrakcyjne, awangardowe dzieła współczesnych i modernistycznych artystów, dla których głównym środkiem przekazu jest kreska, kolor i geometria. Od kubistycznej klasyki, przez kolorowe melanże Jasona Pollocka, a skończywszy na prostych, generowanych komputerowo grafikach fraktalnych, obrazy abstrakcyjne są wymarzoną ozdobą do bardzo prostych, jasnych wnętrz, w których brakuje deseni na dywanie, tapecie czy obiciu kanapy. Dzieła takie najlepiej prezentują się bez ram, w formie obrazów na płótnie obitym wokół kanwy, i na tle białej lub szarej ściany. Można zestawiać je w ciekawe pary, choć najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest poświęcenie danej ściany jednemu konkretnemu obrazowi, który będzie mógł należycie skupiać na sobie uwagę. Większość abstrakcji ma dość ograniczony zakres kolorystyczny i warto jest wybierać takie dzieła, które bądź harmonizują z wystrojem salonu, bądź są ciekawym, intrygującym wręcz kontrastem.
Fot. dmexico.mx
Fot. domain.com.au
Fot. arloandjacob.com
Fot. DecoArt24.pl
Dopełnienie kolorystyki
Wiele uroczych salonów zdominowanych jest konkretną tonacją kolorystyczną, która tworzy oryginalną atmosferę, a jednocześnie przyjemnie „zagęszcza” przestrzeń, sprzyjając poczuciu przytulności. Do najpopularniejszych kolorów przewodnich dla pokoi dziennych należą odcienie niebieskiego, żółci, zieleni, brązu, beżu czy szarości. W zależności od wybranego wariantu można za pomocą obrazów na płótnie i grafik dopełnić barwnego spektrum pomieszczenia. W takiej roli szczególnie dobrze spełniają się akwarelowe widoczki, abstrakcyjne dzieła, martwa natura oraz portrety wykonane w stylu pop-artowym. Na obrazach można przy tym przemycać jaśniejsze i ciemniejsze odcienie dominującego koloru, jak również równoważące całość małe akcenty. Najciekawiej wyglądają przy tym zestawienia współgrających barwnie dzieł, które korespondują ze sobą również pod względem stylu.
In Blue - Obraz na płótnie
Obraz na płótnie - Tancerka - 90x120 cm
Bonneville Salt Flats - Obraz na płótnie
Superman (2001) - Obraz na płótnie
Marilyn Monroe (Pose) - Obraz na płótnie
Camel Pose - Obraz na płótnie
Fot. enjoyhome.ru
Fot. fastighetsbyran.se
Fot. cherieleeinteriors.co.uk
Fot. DecoArt24.pl
Nowoczesne szkice i fotografie
Jednym z najpopularniejszych współcześnie pomysłów na salon jest skandynawski minimalizm opierający się na dominacji bieli i naturalnych surowców oraz prostocie mebli i unikaniu przesadnego zdobnictwa. W takich nowoczesnych wnętrzach jest jednocześnie pewna doza hipsterskiej nonszalancji, która aż prosi się o element artystycznego zaskoczenia. Absorbujące szkice, nastrojowe fotografie i kultowe plakaty filmowe to ulubione ścienne dekoracje, które mogą znaleźć się w skromnych czarnych ramkach za szkłem lub w formie obrazów na płótnie, bez oprawy. Jeśli chodzi o samą koncepcję wieszania, to w zależności od formatu, dedykujemy jednemu dziełu jedną ścianę (idealnie w takiej roli prezentują się czarno-białe fotografie) lub zestawiamy kompozycję 3-5 obrazów, z których część może stać oparta na meblach, dla bardziej awangardowego wrażenia.
Fot. alvhemmakleri.se
Fot. entrancemakleri.se
Fot. huniford.com
Fot. DecoArt24.pl
Joker (Quote) - Obraz na płótnie
Wonder Woman (Power) - obraz na płótnie
Wonder Woman (Adventure) - obraz na płótnie