Wnętrza w stylu vintage – inspiracje
Nie każdy lubi nowoczesność. Dla wielu z nas prawdziwy dom musi mieć historię, duszę i charakter; nie błyszczeć nowością, ale urzekać starością…
Styl vintage ma swoich miłośników w każdej kategorii cenowej i metrażowej. Bez różnicy bowiem czy szukasz okazji na pchlich targach, czy kupujesz antyki i zabytkowe dzieła sztuki, każdy mebel z historią nadaje domowi niezwykłego klimatu. Jest to zarazem styl ponadczasowy i przytulny, starzejący się wolniej i szlachetniej niż modernistycznym minimalizm na wysoki połysk.
Elementy architektoniczne w stylu vintage
Dom vintage można odziedziczyć, ale można również zaplanować na etapie budowy lub rekonstrukcji. Bowiem choć nostalgiczną atmosferę minionej epoki da się wprowadzić w każdych czterech ścianach, całości pomagają zdecydowanie architektoniczne warunki. Jedną z najbardziej prominentnych cech staroświeckich stylizacji są nietypowe konstrukcje sufitowe. Mowa tu przede wszystkim o gołych drewnianych tramach, które mogą mieć funkcję wyłącznie dekoracyjną, a także o bardziej eleganckich stiukach, które mogą nawiązywać do ulubionych czasów i trendów. Poza tym klimatu dodaje również boazeria na ścianach i podłogi ze starych, recyklowanych desek. Na ścianach sprawdzi się również surowa cegła, zaś uroku całości dodają również wszelkie rodzaju kolumny i łukowate przejścia. Okna okrągłe i półokrągłe to marzenie w stylu vintage, ale można się również zdecydować na prostokątne ramy dzielone na wiele małych kwadratów. Jeśli mamy możliwość, nie zawahajmy się również przed wstawieniem kominka – to nie tylko źródło domowej przytulności, ale w bardziej sielskim wydaniu także doskonały element aranżacji vintage.
Polska, vintage - mapa
Fot. chango.co
Fot. lonny.com
Fot. thompsoncustomhomes.com
Stół „po babci”
Spora część ludzi nie wyobraża sobie życia we wnętrzach jak ze skansenu i chętniej wybiera eklektyzm łączący nowoczesną praktyczność i elegancję z elementami stylu vintage. W tym przypadku najpopularniejszym akcentem wyraźnie nadgryzionym zębem czasu jest stół jadalny, który stanowi zwykle punkt centralny salonu, kuchni czy jadalni. Masywne drewniane stoły są ozdobą samą w sobie i mogą przyjmować proste, wiejskie wręcz formy grubo ciosanych ław z poniszczonymi lub bardziej wyszukane meble z fantazyjnie rzeźbionymi nogami. Ale blat powinien być zawsze wyraźnie wykorzystany i pamiętające czasy innych generacji. Do takiego stołu warto dobrać komplet stylowych „starych krzeseł” z drzewa, wikliny lub matowego metalu, a całości dopełnią folkowa porcelana, świeczniki i lampy w formie metalowych latarenek oraz bukiety prostych kwiatów czy gałęzi w stylizowanych wazach i dzbanach.
Fot. artwood.se
Fot. ralphlaurenhome.com
Fot. Restoration Hardware
Sypialnia z charakterem
Atmosferę vintage można również zaprosić do sypialni, która z definicji ma charakter bardziej prywatny i uwielbia osobiste bibeloty, stare zdjęcia rodzinne czy lustra w zdobnych ramach. Punktem kulminacyjnym powinno być oczywiście łóżko, które w stylu vintage musi mieć zdobne, wysokie wezgłowie, idealnie z rzeźbionego drewna, giętego metalu lub tapicerowane dekoracyjną tkaniną. Na łóżko kładziemy idealnie pościel z białego lnu albo haftowane komplety z falbanami, a do tego cepeliwoskie poduszki i ręcznie szyte narzuty, np. patchworkowe. Ciekawą opcją jest również baldachim, zaś obok łóżka warto postawić podobną stylowo komodę czy toaletkę oraz tradycyjną lampę stołową z kloszem, na zdobnej nodze. Klasyczne, żółte oświetlenie rozproszone kloszem nie tylko pasuje sypialni, ale jest istotnym elementem wystroju „starych wnętrz”. Co jeszcze można umieścić w sypialni inspirowanej trendem vintage? Długie wiszące kotary, parawany oraz otwierane z góry kufry na podręczne rzeczy to kwintesencja stylu.
A Robot & His Dog - Obraz na płótnie
Obraz do salonu - Master of Mystery
Obraz do sypialni - Skyline
Obraz do sypialni - Waiting
Pin-Up Parade - Obraz na płótnie
Promenade - Obraz na płótnie
Giraffes - Obraz na płótnie
Having a Gander - obraz na płótnie
Ethel & Mabel - obraz na płótnie
Fot. michaeldelpiero.com
Fot. westbrookinteriors.com
Fot. airbnb.fr
Stara łazienka
Odważniejszym i nieco bardziej ryzykownym krokiem jest urządzenie łazienki w stylu vintage. Podstawą jest tutaj oczywiście stylizowana aramtura, która, niestety, nie jest ani tania, ani tak praktyczna w czyszczeniu i instalacji jak nowoczesny sprzęt. Tradycyjne wanny mają bardzo charakterystyczne kształty i choć mogą być ustawiane pod ścianą, zdecydowanie lepiej prezentują się w środku pomieszczenia. Do mieszania wody konieczne są klasyczne dwa kurki, najlepiej mosiężne, a cała bateria jest zwykle bardzo dekoracyjna i niestety wymaga więcej zabiegów oraz bardziej skomplikowanych napraw. W klasycznej łazience na podłodze mogą się znaleźć eleganckie kafle imitujące minione czasy, ale jeszcze ładniej prezentują się mniej praktyczne podłogi drewniane i dywaniki. Poza tym warto pomyśleć o zdobnych kinkietach z kloszami na ścianę, atrakcyjnych abażurach w „bogatym” stylu, zasłonkach prysznicowych, eleganckich meblach i lustrach, a nawet odpoczynkowych fotelach!
Fot. parkesandlamb.com
Fot. d-h.ru
Fot. no131.com
Starocie na ścianach
Wreszcie, bardzo wdzięcznym i prostym sposobem na wykończenie wnętrz w stylu vintage są obrazy, obrazki i fotografie na ścianach, półkach i komodach. Koniecznie w ramkach, powinny albo emanować historycznym duchem, albo pokazywać po sobie dostojny wiek i zniszczenie, albo chociaż odwoływać się do naiwnej sztuki folkowej. Słynne reprodukcje w rzeźbionych ramach, metalowe szyldy z wyprzedaży, dekoracyjne talerze porcelanowe po babci czy nawet tkane chodniczki to podstawa. Absolutne perełki to również zegary z kukułką, poroża i inne trofea myśliwskie, bardzo stary sprzęt sportowy lub kolekcjonerska broń. Stare klucze i znaczki w zdobnych ramach, przyszpilone motyle, a także sztuczne kwiaty w wazonach i ptasie pióra również pomogą dopełnić atmosfery. A dobrodziejstwa nigdy dość - z każdej wycieczki na jarmark warto przywieźć nowy skarb z duszą!
Fot. sothebyshomes.com
Fot. abitant.com
Fot. lehomevintage.ru