Urządzamy pokój dla niemowlaka
Pierwszy rok życia dziecka rządzi się swoimi prawami i dla własnego komfortu i dobra pociechy warto zaadaptować do nich warunki mieszkalne.
Wielu rodziców jeszcze w okresie ciąży aranżuje pokój dziecięcy z prawdziwego zdarzenia, z kompletem mebli, stoliczkiem dla malucha i tonami zabawek. Jest to jednak działanie przedwczesne, ponieważ w ciągu pierwszego roku życia, a często nawet dwóch lat, dziecko i tak nie spędza czasu we własnym królestwie, ale jest blisko mamy, taty czy babci. Przesadzona aranżacja może tymczasem być niebezpieczna dla raczkującego brzdąca, a poza tym niepotrzebnie gromadzi tony kurzu. Idealnie jest urządzić przejściową sypialnię dla niemowlaka, która dopiero z biegiem czasu zostanie zaadaptowana na potrzeby starszego dziecka, wraz ze zmianą łóżeczka.
Minimalistyczna sypialnia
Tak naprawdę noworodek lub kilkumiesięczny maluch potrzebują do szczęścia jedynie wygodnego, bezpiecznego łóżeczka. Chcąc uczyć dziecko samodzielnego snu już od początku, możemy zaaranżować naprawdę niewielką przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na łóżeczko lub kolebkę oraz komodę z ubrankami, pieluszkami i przewijakiem. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala zachować porządek w domu i nie oznacza rezygnacji ze stylowego wystroju – zważywszy na fakt, że niemowlę interesuje się przede wszystkim twarzą mamy, pokoik taki może być bardzo minimalistyczny w designie. Warto natomiast zwrócić uwagę na przyjemne punktowe oświetlenie, które ułatwi nocną pielęgnację oraz ciepły dywanik pod stopy, na którym można będzie posadzić malucha w razie potrzeby.
Tapeta dla dzieci - Safari 183x254 cm
Fototapeta dla dzieci - 3D - Horse and Pony
Fot. esny.se
Fot. apartmenttherapy.com
Fot. pinterest.com
Cały biały
Na fali mody na skandynawskie wnętrza wielu rodziców chętnie dopasowuje dziecięcy pokoik do całościowej aranżacji mieszkania czy domu. Bieli sprawia, że pokój wydaje się jaśniejszy i wprowadza przyjemną atmosferę świeżości. Jest też doskonałym neutralnym kompromisem między dziewczęcymi a chłopięcym pokoikami. Chłodzący nadmiar białego koloru można złamać kilkoma meblami z elementami drewnianymi, które ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulności. Na minus przemawia za to fakt, że choć niemowlę większość czasu spędza śpiąc lub w objęciach mamy, należy się liczyć z tym, że prędzej czy później dziecko zacznie raczkować i wspinać się po meblach, dotykając rzadko czystymi rączkami nieskazitelnie białych ścian i dywanów…
Fot. projectnursery.com
Fot. apartmenttherapy.com
Fot. pinterest.com
Tradycyjny, słodki pokoik
Klasyczny pokoik dla niemowlaka jest dziś wypadkową trendów dekoracyjnych, które są zdominowane marketingową strategią maksymalizacji sprzedaży. I tak rodzice chętnie kupują nietanie ozdoby, które cieszą raczej ich niż półrocznego malca. Mowa tu o girlandach, baldachimach, literach na ścianę i innych dekoracjach, których nie da się stłamsić w rączce ani pociągnąć. Z drugiej strony, samopoczucie mamy też jest przecież ważne, więc o ile budżet pozwala, nie ma powodu, aby bronić się przed takimi radościami. Minimum w tradycyjnym pokoju dla niemowlaka to jednak osłonięte ochraniaczem łóżeczko, dopasowane stylowo meble, pewnie przytwierdzone do ścian, komoda do przewijania, a także wygodny fotel, z lampką i idealnie również podnóżkiem. Ten ostatni mebel nie tylko umożliwia czuwanie przy dziecku i czytanie mu, ale także znakomicie nadaje się do karmienia. Różowy wariant dla dziewcząt i błękit dla chłopców to wciąż dominujący trend odmieniający się przez wersje naiwne i bardzo eleganckie, który można jednak zastąpić neutralnym odcieniem kremowym lub beżowym.
Fot. projectnursery.com
Fot. Hobby&Decor
Fot. pinterest.com
Lift Off - Obraz na płótnie
Mapa Świata dla Dziecka - Obraz na płótnie
Marvel Deco (Hulk) - Obraz na płótnie
Dc Comics (Batman Symbol) - Obraz na płótnie
Frozen Anna and Elsa - Obraz na płótnie
Super Mario (Toad) - Obraz na płótnie
DC Batman (Bright) - Obraz na płótnie
Paw Patrol (Skye) - obraz na płótnie
Z oryginalnym designem
Naturalne dla rodziców pragnienie, aby moje dziecko było wyjątkowe i miało wszystko co najlepsze, przejawia się również w pomysłach na aranżację pokoików. Trudno powiedzieć, jaki wpływ ma na rozwijający się umysł i gust maluszka przebywanie we wnętrzach niezwykłych, przyciągających uwagę, ale wielu psychologów uważa, że dzieci chętnie koncentrują wzrok na wyraźnych wzorach i jest to swego rodzaju ćwiczenie kognitywne. Stąd pokoiki w kropki, trójkąty, esy-floresy, a także proste obrazy przedstawiające drzewa, gwiazdy czy zwierzątka. Wykorzystać można nie tylko bogaty wybór tapet dziecięcych, ale także tkaniny, z których można uszyć zasłony, pokrowce, obicie na łóżeczko. Sporym hitem są w ostatnich latach ciemne odcienie szarości na ścianach, które ułatwiają stworzenie półmroku przyjemnego dla snu, dają bardzo przytulny efekt i nie boją się wspomnianych już brudnych rączek.
Fot. projectnursery.com
Fot. decoist.com
Fot. pinterest.com
W sypialni rodziców
Marzenia marzeniami, a w rzeczywistości większość z nas albo nie dysponuje oddzielnym pokoikiem dla niemowlaka, albo po prostu nie wyobraża sobie codziennych nocnych wędrówek na karmienie i przewijanie. Badania wskazują, że mimo ostrzeżeń pediatrów mamy i tatowie nadal śpią razem z noworodkami, co ma swoje niekwestionowane zalety. Dlatego pomysł, aby ustawić łóżeczko maluszka w sypialni rodziców jest bardzo popularny i praktyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby rozdzielić optycznie obie „sypialnie” i dać sobie oraz maleństwu przestrzeń. W tej roli doskonale sprawdzają się baldachimy nad łóżka (dorosłe i dziecięce) oraz zasuwane zasłony do samej podłogi, które wbrew pozorom mogą wyglądać bardzo estetycznie. Można pokój rozdzielić również za pomocą szafki czy regału, otwartego od strony rodziców, a ślepą, acz udekorowaną stroną ustawionego w kierunku dziecka.
Fot. apartmenttherapy.com
Fot. mothermag.com
Fot. pinterest.com
C'MONS names - plakat
Popmash (Characters) - plakat
Wreck It Ralph Solo - plakat
Superman (Pop Art Triptych) - plakat
Samoloty Planes - plakat
Minionki Abbey Road - plakat