Nowoczesne oświetlenie do domu
Jak wybrać funkcjonalne i estetyczne lampy do współczesnych wnętrz? Wbrew pozorom nowoczesność nie musi wcale oznaczać braku wyobraźni…
W salonach oświetleniowych królują obecnie super minimalistyczne płaskie światła LED, które wtapiają się w sufit i zapewniają zdrowe dla oka, białe światło dzienne. I choć wielu ludzi bardzo ceni sobie tą designerską oszczędność i wysoką funkcjonalność, spora część z nas nie czuje się komfortowo w domu bez wyraźnych, wiszących lamp. Na całe szczęście, wybór współczesnego oświetlenia jest na tyle duży, że pozwala dopełnić wnętrza także bardziej stylowym, klimatycznym źródłem światła.
Żarówki w eleganckim wydaniu
Wraz z modą na industrialne wnętrza pojawił się trend gołej żarówki, która zwisa na długim sznurze z sufitu i elektryzuje… swoją surowością. I choć wielu dekoratorów wciąż jeszcze chętnie wraca do tego pomysłu, na topie są obecnie LED-owe żaróweczki przybierające nieco bardziej nowoczesne, eleganckie kształty i skomponowane z modnym metalem. Inspirowane kształtem dawnych świeczników lampy we współczesnym wydaniu wspaniale komponują się ze stalowymi ramami mebli czy elementami wystroju wnętrz, pasując zarówno do domów urządzonych w duchu tradycyjnej przytulności, jak i bardziej awangardowych przestrzeni. Ich ogromną zaletą jest transparentność designu, który nie przytłacza zanadto pokoju, ale jednocześnie jest mocnym akcentem, który zbliża nieco sufit do podłogi.
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampka nocna 35x24x50cm
Lampka nocna - OLA szara - 25x38cm
Lampka nocna - Czarna - PERLA I - 20x39cm
Lampa sufitowa - Studio - 56x38,5cm
Lampa sufitowa - Tapas - 45x60cm
Lampa sufitowa - Urban - 37x37cm
Lampka nocna - Szara - PERLA II - 25x51cm
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm
Fot. busterandpunch.com
Fot. busterandpunch.com
Fot. tracizeller.com
Stare-nowe
Ciekawym pomysłem na współczesne oświetlenie jest połączenie idei dawnych arystokratycznych żyrandoli z nowoczesną technologią. Taka lampa jest ciężka gatunkowo i skupia na sobie całą uwagę, będąc idealnym dopełnieniem eleganckiego salonu czy wykwintnego kąta jadalnego. Założona na okrągłym stelażu składa się zawsze z dziesiątek małych żarówek, które mogą być zdobione metalowymi detalami, dekoracyjnymi drucikami, a nawet kryształkami. Światło, jakie daje jest przyjemnie rozproszone, a zarazem na swój sposób magiczne i uroczyste, co czyni inspirowaną tradycyjnymi żyrandolami lampę idealnym wyborem do reprezentacyjnych przestrzeni. Nie ma przy tym konieczności parowania takiego świetlanego dzieła sztuki z antykami czy krągłymi fotelami w stylu ludwikowskim – równie dobrze odnajdzie się bowiem ono w surowych, minimalistycznych wnętrzach czy jako dodatek do spokojnego, zrelaksowanego salonu z dużą ilością współczesnych tekstyliów.
Fot. Jonathan Rachman
Fot. alenamakagon.com
Fot. cherieleeinteriors.co.uk
Lampa stołowa 67cm
Lampa 25x87cm
Lampa stołowa - Fala Beż - 48x84cm
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampa stołowa 40x59cm - Ceramiczna
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm
Kolor i kształt
Nowoczesne lampy chętnie zahaczają także o design przemysłowych reflektorów z metalowymi abażurami, które przestały ograniczać się do typowo industrialnych barw nierdzewnej stali i emaliowanej czerni. Dzisiaj klosze zachwycają żywymi kolorami i mogą przyjmować najrozmaitsze rozmiary – od wielkich lamp o średnicy równej szerokości stołu jadalnego po małe reflektorki połączone ciekawymi stalowymi ramionami. Kto ma ochotę na jeszcze więcej awangardy, może pozwolić sobie na zestaw różnobarwnych lamp o różnych długościach i rozmiarach, które z powodzeniem zastąpią dekoracje czy dzieła sztuki. Warto jednak starannie dobrać kolory takiego awangardowego oświetlenia do tonacji wnętrz, aby całość nie wydawała się po prostu odważnym artystycznym eksperymentem, ale raczej zgraną kompozycją, którą docenić można będzie zarówno w świetle dziennym, jak i po zmroku.
Fot. brandonarchitects.com
Fot. alenamakagon.com
Fot. enjoyhome.ru
Industrialny minimalizm
Gołe żarówki i metalowe pręty mogą także przybierać bardziej industrialny design, idealnie pasując do wnętrz, w których priorytetem jest nie tyle przytulność i elegancja, co awangardowa nonszalancja. Szczególną popularnością cieszą się lampy złożone z rozstrzelonych we wszystkie kierunki ramion, na końcach których znajdują się żarówki lub szklane kule. Taka metalowa konstrukcja znakomicie prezentuje się nad surową ławą jadalną lub stołem z drzewa czy nawet sklejki. W przypadku salonu łączonego z kuchnią, wieloramienne oświetlenie może znaleźć się również nad blatem kuchennym i będzie idealnie pasować do krzeseł z metalowymi ramami czy stalowymi elementami wyposażenia kuchni. Przemysłowe abażury z giętego metalu można przy tym zestawiać w jednym pomieszczeniu, wykorzystując kilka różnych modeli tej samej linii, a do wyboru są zarówno bardziej subtelne złote warianty, uniwersalne stalowe odcienie, a także awangardowa czerń.
Fot. drewmcgukin.com
Fot. drewmcgukin.com
Fot. shokodesign.com
Artystyczna ekstrawagancja
Trudno uwierzyć, ale można też w dzisiejszej dobie kupić nowoczesną, wydajną energetycznie lampę, która nie ma nic wspólnego z epoką przemysłową czy scenerią filmów science-fiction. Na rynku wciąż bowiem jest jeszcze miejsce na prawdziwie artystyczne oświetlenie z abażurami wykonanymi z plastiku, papieru, materiału, a nawet piór! Mowa tutaj przy tym nie tyle o słynnych białych lampionowych kulach z IKEA, co o całej gamie najbardziej nieoczekiwanych kształtów chmur, śnieżnych płatków, kwiatów, a także zupełnie nieokreślonych tworów. Popularne kule odmieniają się za to przez różne odcienie, stopnie transparentności i techniki wykonania, łącznie popularną bawełnianą siecią inspirowaną światełkami cotton balls. Tego typu lampy to indywidualności, które najlepiej prezentują się solo, dodając salonowi przyjemnej kokieterii i fantazyjnego polotu – możemy je łączyć zarówno z buduarowym wystrojem pełnym puszystych zdobień, jak i nowoczesnymi, skandynawskimi wnętrzami, które często potrzebują poetyckiego akcentu.
Fot. sthlmfast.se
Fot. shanademcallisterfisher.com
Fot. perjansson.se
Lampa sufitowa - Curious - 39x39,5cm
Lampa sufitowa - Studio - 56x38,5cm
Lampa sufitowa - Macarena - 45x45cm
Lampa sufitowa - Anahita - 53x54,5cm
Lampa sufitowa - Military - 37x22cm
Lampa sufitowa - Urban - 37x37cm
Lampa sufiotwa - Busy - 47x44cm