Najgorętsze trendy wnętrzarskie
Miłośnicy nowoczesnych aranżacji mają w czym wybierać – dzisiejsze pomysły na domy i mieszkania realizują coraz śmielsze wizje i z łatwością zadowolą bardzo wiele gustów, paradoksalnie nawet miłośników klasyki.
Żyjemy w czasach, kiedy „nowe” wcale nie musi być faktyczną nowinką. Moda na minimalizm i popularność eko-trendów skłoniły designerów do poszukiwania równowagi między modernizmem i związanym z nim zaawansowaniem technologicznym a starymi, dobrymi materiałami. Naturalnie, wysoki połysk i konceptualna awangarda rodem z filmów science-fiction nadal wyznaczają najbardziej progresywny trend w wystroju wnętrz. Ale wystarczy przyjrzeć się poniższym aranżacjom, aby zauważyć, że jest w tym wszystkim duża dawka przytulności i bardzo ludzkiego podejścia.
Dwupoziomowe piętra
Jednym z najciekawszych trendów w nowoczesnym budownictwie jest przełamywanie monotonii jednego piętra uskokiem wysokości. Mowa tu przy tym nie o półpiętrze czy antresoli, ale złamaniu płaszczyzny podłogi zaledwie kilkoma stopniami, które pozwalają stworzyć przyjemną trójwymiarowość i optyczną izolację jednej części przestrzeni od drugiej. I choć jest to oczywiście utrudnienie konstrukcyjne i dodatkowa pozycja w budżecie, efekt jest tak przytulny i zapraszający, że trudno się powstrzymać. Na takich lekko rozdzielonych dwóch poziomach można urządzić salon i jadalnię z kuchnią albo odseparować pokoje sypialniane i garderoby. Same schody stają się przyjemną ozdobą, na której, jak się okazuje w praktyce, niezwykle przyjemnie się siedzi!
Fot. sjb.com.au
Fot. interiorzine.com
Fot. www.meyerdavis.com
Kamień z drzewem
Wspomniana już modernistyczna interpretacja koncepcji ekologicznej łączy surowość formy i niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne z wykorzystaniem najbardziej naturalnych z materiałów: kamienia i drewna. O dziwo, ta mieszanka wcale nie musi trącić nutą rustykalności – wręcz przeciwnie, bywa ucieleśnieniem wizji najnowocześniejszego domu. Oba materiały pojawiają się w bliskim sąsiedztwie na ścianach, wbudowanych meblach, panelach sufitowych, podłogach czy kominkach, wprowadzając popularny efekt chłodu i surowości. Co zaś najciekawsze, idealnym wykończeniem takich aranżacji stają się puszyste kanapy i dywany, designerskie krzesła i stoliki oraz soczysta zieleń domowa.
Fot. home-designing.com
Fot. zillow.com
Fot. pinterest.com
Wielofunkcyjne moduły
Zwłaszcza w mniejszych domach i mieszkaniach, gdzie o poziomie wygody decyduje często logistyka i funkcjonalność poszczególnych części aranżacji, sprawdzają się nowoczesne moduły. O czym mowa? O drewnianych konstrukcjach od podłogi do sufitu, które przyjmują kształt kostek i pozwalają oddzielić np. kuchnię od kąta wypoczynkowego czy jadalni, jednocześnie mieszcząc w sobie szafy, sprzęty, a nawet miejsca do siedzenia. Wybór atrakcyjnego drzewa i ciekawego koloru pozwala dodatkowo przełamać nudę ścian i choć zabiera nieco przestrzeni, czyni ją zarazem bardziej lepiej zagospodarowaną.
Fot. coblonal.com
Fot. widawscy.pl
Fot. photographe-architecture.paris
Lampa sufitowa - Curious - 39x39,5cm
Lampa sufitowa - Studio - 56x38,5cm
Lampa sufitowa - Macarena - 45x45cm
Lampa sufitowa - Anahita - 53x54,5cm
Lampa sufitowa - Military - 37x22cm
Lampa sufitowa - Urban - 37x37cm
Lampa sufiotwa - Busy - 47x44cm
Gładkie podłogi
Pamiętacie jeszcze PRL-ową modę na linoleum? Wraca ona pełną parą i w zupełnie nowym standardzie. Bo choć idea jednolitej, gładkiej podłogi pozostaje ta sama, mamy dziś do czynienia z o niebo doskonalszym materiałem winylowym – mniej szkodliwym dla zdrowia, trwalszym i eksponującym piękne szlachetne desenie – od marmuru po śnieżną biel. Jeszcze zdrowszym rozwiązaniem jest ekologiczne marmoleum, które choć mniej trwałe, zachwyca miękkością pod stopami i podąża za najnowszymi trendami ochrony środowiska naturalnego. Podobny, nieskazitelny efekt, który idealnie pasuje do nowoczesnych minimalistycznych aranżacji kuchni i salonów dają wylewane betonowe podłogi, które są absolutnym hitem wnętrzarskim ostatnich kilku lat.
Fot. a-partment.kiev.ua
Fot. kristakeltanenblog.com
Fot. dwell.com
Zadziwiające kształty mebli
Oprócz minimalizmu, do którego wszyscy już zdążyli przywyknąć, w modernistycznych wnętrzach coraz większą furorę zaczynają robić meble zrywające ze swoimi podręcznikowymi definicjami. Stół nie jest już blatem z czterema nogami, ale bywa dziwną bryłą przypominającą rzeźbę nowoczesną lub wspiera się na krzyżującej się, awangardowej podstawie. Kanapy tracą wyraźne rozróżnienie między siedziskiem a oparciem, zlewając się w coś rodzaju gniazdka lub przybierając wygląd szerokiego materaca. Krzesła jadalne, fotele, a nawet regały zaczynają przeczyć prawom fizyki, intrygując skośnymi, asymetrycznymi kształtami. Nawet meble kuchenne coraz częściej są nieregularne, poprzesuwane w poziomie i zawieszone w próżni nad podłogą. A jak Wam podobają się takie rozwiązania?
Fot. aedesigns.com
Fot. kellyhoppeninteriors.com
Fot. 2lgstudio.com
Alfabet - plakat
Open 24/7 - plakat
Be the Best Version of You - plakat
Myśl - plakat
Smile - plakat
Plakat do salonu - Happy - 21x29,7 cm
Plakat na ścianę - Wierność - 29,7x42 cm
Family happy love moments - plakat
Flower quattro - E - plakat
Little things make big days - plakat
Do whatever makes you happy - plakat
Uśmiechnij się - plakat
Beards are the new six pack - plakat