Małe mieszkania w wielkim stylu
Niewielkie powierzchnie mogą być eleganckie, awangardowe, a przy tym bardzo funkcjonalne. Prezentujemy kolejne triki na urządzanie małych mieszkań…
Badania rynkowe wskazują, że coraz większa część społeczeństwa żyje w pojedynkę (nawet 30%!), a największą popularnością wśród kupujących nieruchomości cieszą się jedno- i dwupokojowe mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 50 m2. Wynika to nie tylko z współczesnego stylu życia, ale także z przeludnienia miast i ograniczonej możliwości mieszkania w prestiżowych centrach. Mały metraż wymaga więcej gimnastyki, jeśli chodzi o zharmonizowanie funkcjonalności z estetyką, ale gra jest warta świeczki.
Sztuka aranżacji kątów
W małych mieszkaniach im mniej ścian, tym lepiej – otwarte przestrzenie pozwalają zaoszczędzić cenne metry kwadratowe i dają przyjemne poczucie przewiewności. Człowiek ma jednak psychologiczną potrzebę wydzielania odrębnych miejsc do spania, jedzenia czy odpoczynku, a takiemu podziałowi sprzyjają kąty. W obrębie dwóch prostopadłych ścian da się przy odrobinie fantazji zaaranżować mini salon, kuchnię czy sypialnię i odseparować ją od całości za pomocą stylowych dekoracji na ścianach i podłogach. Z pomocą mogą przyjść również gipsowo-kartonowe ścianki, które dadzą nieco więcej prywatności, ale dla sofy ze stolikiem lub stołu jadalnego wystarczającą „otoczką” będzie dywan, unikalne oświetlenie, zestaw stylowych grafik oraz dopasowane kolorystycznie tekstylia, które wyróżniają się wśród pozostałych tkanin domowych.
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampka nocna 35x24x50cm
Lampka nocna - OLA szara - 25x38cm
Lampka nocna - Czarna - PERLA I - 20x39cm
Lampa sufitowa - Studio - 56x38,5cm
Lampa sufitowa - Tapas - 45x60cm
Lampa sufitowa - Urban - 37x37cm
Lampka nocna - Szara - PERLA II - 25x51cm
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm
Fot. erikolsson.se
Fot. interiordesignideas.com
Fot. svenskamaklarhuset.se
Jasno znaczy więcej
Białe, kremowe i jasno szare wnętrza w każdym wariancie wydają się większe i bardziej przestronne. Kawalerka o powierzchni 30 m2 może z powodzeniem zmieścić w sobie kąt do jedzenia, sofę ze stolikiem, aneks kuchenny i sypialnię, choćby na antresoli. Ale jeśli zdecydujemy się na jasną, skandynawską tonację barw, istnieje wielka szansa, że całość będzie wyglądać elegancko i czysto, bez efektu stłamszenia. W naprawdę małych mieszkaniach nie trzeba się nawet bać monopolu bieli, choć dla równowagi zawsze warto dodać kilka akcentów w kolorze jasnego drzewa czy nawet czerni. Szczególnie istotna jest jasna podłoga, która decyduje o postrzeganiu metrażu, a zarazem umożliwia wydzielanie poszczególnych części apartamentu za pomocą wyraźniejszych dywanów. Białe meble, domowe tekstylia oraz firany w oknach doskonale uzupełniają całość.
Fot. husmanhagberg.se
Fot. husmanhagberg.se
Fot. scandilove.pl
Gra w kolory
A jeśli nie biel, to… kontrasty. Nadmiar kolorów w małych wnętrzach zawsze oznaczać będzie duszność i chaos, ale jeśli do dominującej tonacji dobierzemy spektakularnie kontrastujące elementy w postaci kafli na ścianie, pasów farby czy tapety, bądź też zabudowy kuchennej, efekt optyczny będzie intrygujący, a zarazem przyjemnie przestronny. Kolorystycznymi akcentami da się doskonale wydzielać elementy mieszkania, które de facto nie są odgrodzone ścianą, a im bardziej zdecydowane barwy, tym bardziej zasadniczy podział. Miłośnicy klasyki mogą zestawiać biel z grafitem czy czerń z ciepłym drzewem, ale dla odważnych możliwości są praktycznie nieograniczone.
Fot. airbnb.fr
Fot. mestisso.com
Fot. ilyinstudio.com
Obraz na ścianę - Róża na molo - 120x90 cm
Zebu At Dusk - Obraz na płótnie
Summer Bloom - Obraz na płótnie
Samotne róże BW - Obraz na płótnie
Obraz do salonu - Toskania - 40x40 cm
Spears Fall Gently - Obraz na płótnie
Folk Floral III - obraz na płótnie
Winter Ride - obraz na płótnie
Bali! - obraz na płótnie
Crescent Woods - obraz na płótnie
Switzerland horse - obraz na płótnie
Banff, Canada - obraz na płótnie
Kaktusy - obraz na płótnie
Israeli cactus - obraz na płótnie
Banff, Canada - obraz na płótnie
Intrygujące detale architektoniczne
Charakteru małym wnętrzom mogą również dodawać wszelkie odchylenia od klasyki czterech ścian. Skosy, wnęki, łukowate sklepienia i okna, a także kolumny, podesty i obniżone sufity wprowadzają element złożoności konstrukcyjnej, która wizualnie wydaje się większa i bardziej pojemna, choć w rzeczywistości może być wręcz odwrotnie. Takie „wstawki” mogą mieć charakter jedynie dekoracyjny, ale mogą również być wysoce funkcjonalne, zwłaszcza, jeśli wykorzystamy je jako ścianki działowe albo niby-szafy. Warto również wprowadzać do niewielkich mieszkań zaskakujące materiały konstrukcyjne typu kamień, marmur, surowa cegła czy drewno, mieszając różne style i korzystając z odświeżającej mocy kontrastów.
Fot. behrer.se
Fot. freshome.com
Fot. interiordesignideas.com
Ukryte funkcje
Małe mieszkanie musi pomieścić wszystko, co najpotrzebniejsze, a niekoniecznie atrakcyjne wizualnie. I tak, jeśli nie posiadasz sypialni będziesz musiał pogodzić się z widokiem łóżka w pokoju dziennym, chyba że zdecydujesz się na modną antresolę, która nie tylko zaoszczędzi miejsce, ale także schowa prywatną pościel wysoko pod sufitem. Idąc o krok dalej, można na ograniczonej przestrzeni o odpowiedniej wysokości zbudować nawet całe „pięterko”, w którym znajdą się mini garderoby czy składy. Łóżka zabudowuje się również niskimi ściankami wokół, które pełnić mogą rolę półek, zaś kąty do pracy czy stoły jadalne bywają wysuwane i chowane w minimalistycznie wyglądających ścinkach meblowych. Chowa się również pralki, suszarki, a nawet komputery, maszyny do kawy czy telewizory – wszystko po to, żeby zmniejszyć „tłok” widocznych elementów wystroju, niepotrzebnie zagracających małą przestrzeń.
Fot. behrer.se
Fot. brokr.se
Fot. interiordesignideas.com