Jak zaaranżować wnętrza z dużymi oknami?
Moda na przeszklone ściany opanowała znaczną część nowoczesnego budownictwa i gwarantuje niesamowity klimat oraz poziom jasności we wnętrzach. Ale są też mankamenty…
Poza oczywistą niewygodą bycia narażonym na spojrzenia ciekawskich z ulicy, duże okna stwarzają także wiele pytań aranżacyjnych. Czy można ustawiać pod nimi meble? Jeśli tak, to które? Jak je orientować? Dziś przyglądamy się pomysłom projektantów wnętrz z różnych części świata…
Miejsce z widokiem
Okno to widok, a duże okno to nieskończenie dużo widoku. Trudno się dziwić, że są ludzie, którzy nadmiar szyby chcą wykorzystać z nawiązką i pod oknem od podłogi do sufitu aranżują swoje ulubione miejsce do pracy lub relaksu. Biureczko, kąt do czytania czy domowa huśtawka przed samym szkłem nie są może optymalnym rozwiązaniem dla wstydliwych, ale komfort zależy oczywiście od otoczenia domu i możliwości bycia „poglądanym”. Jeśli jednak nie przeszkadza ci czytanie, pracowanie czy rozmyślanie o niebieskich migdałach z nosem u szyby, masz szansę wykorzystać do maksimum dobroczynność dziennego światła słonecznego i romantykę rozgwieżdżonego nieba. Naturalnie, stolik czy biurko przystawione plecami do szkła, powinno być na tyle proste i atrakcyjne z tyłu, aby nie zaburzać estetyki domu widzianego z zewnątrz.
Fot. elmueble.com
Fot. fionabarrattinteriors.com
Fot. Elena Zabelina
Neutralne tło
Duże okna najczęściej są ozdobą salonu i muszą współgrać z jego podstawowym umeblowaniem. Z racji na ogrom przyjemnego światła bezpośrednio pod szybą może znaleźć się kąt wypoczynkowy z sofą i fotelami, przy czym większość ludzi preferuje pozycję ustawienia tyłem do okna. W ten sposób można się cieszyć jasnością, ale bez dyskomfortu bycia widzianym lub oglądania siebie w formie odbicia po zmierzchu. O ile okna nie są jedynym wyjściem na taras, można przystawić do nich fotele czy kanapę na bardzo bliską odległość, wykorzystując maksimum dostępnej przestrzeni. W ten sposób salon robi się również przytulniejszy, zatracając nieprzyjemny zwłaszcza w dużych przestrzeniach efekt akwarium.
Fot. workroom.com.au
Fot. mountainliving.com
Fot. whitakerc.com
Zamiast telewizora
Kąt wypoczynkowy da się jednak także odwrócić! O dziwo, dla niektórych ludzi nie ma nic lepszego niż sofa do relaksu ustawiona frontem do olbrzymiego okna wychodzącego na ogród, park czy pobliski las. Na wysokich piętrach nowoczesnych wieżowców nawet panoramiczny widok na miasto może mieć dużo uroku, który potęguje się wraz z wieczornym rozświetleniem. Taka orientacja miejsc siedzących to oczywiście zaprzeczenie rodzinnych popołudni spędzonych przed ekranem – do czytania, gier, rozmów czy leniuchowania nie ma jednak lepszej opcji niż świat zewnętrzny przed samym nosem. Zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny, kiedy aura jest niesprzyjająca, taka aranżacja może być ciekawą namiastką tarasu.
Fot. assembledge.com
Fot. ELLE
Fot. archdaily.com
Ściana jak każda inna
Idąc dalej za ciosem, można szklaną ścianę wykorzystać niczym zmieniającą się fototapetę i bez względu na co się dzieje na oknem ustawić pod nią tradycyjne meble. Szczególnie przyjemne, choć niekończenie komfortowe dla każdego, może być wykorzystanie światła dziennego dużych okien do rozjaśnienia jadalni. Stół z krzesłami umiejscowiony za szkłem może być przedłużeniem tarasu i swego rodzaju wariacją na temat ogrodu zimowego. Nie da się zaś ukryć, że jest coś egzotycznego w jedzeniu posiłków w otoczeniu spadających liści, kapiącego deszczu czy smaganych wiatrem drzew. Jadalnia pod wysokim oknem może nie być jednak najlepszym pomysłem przy małych dzieciach, które mają tendencję do dotykania brudnymi rączkami szyby i to zaraz po wstaniu od stołu.
Pod oknem, o dziwo może się znaleźć także stolik kawowy z dziełami sztuki, regał z książkami albo nawet przeszkolony kominek, który szczególnie intrygująco wygląda po zmroku z zewnątrz.
Kosz Na Drewno - Zdobiony
Kosz na drewno - Wzór
Kosz na drewno - Kapelańczyk
Kosz na drewno - N
Fot. elmueble.com
Fot. shokodesign.com
Fot. micasrevista.com
Zasłonięte źródło światła
Wszystkim tym, którym sama świadomość bycia wystawionym na widok odbiera apetyt czy ochotę spotkania towarzyskie, dedykujemy to ostatnie rozwiązanie –zasłony od sufitu do podłogi. Jaka z tego korzyść – można spytać. Otóż wbrew pozorom nawet zaciągnięte na stałe, lekkie zasłony wprowadzają do pomieszczenia niezwykłą ilość przyjemnego światła, dając jednocześnie idealne schronienie przed wścibskimi. Zasłony nie muszą przy tym wcale oznaczać tradycyjnego wystroju i babcinych klimatów – nowoczesne tkaniny doskonale pasują do modnego minimalizmu, a dzięki subtelnym odcieniom potrafią nadać wnętrzom ciepłego lub orzeźwiającego charakteru.
Fot. ELLE
Fot. mcalpinehouse.com
Fot. ettacox.com
Obraz do salonu - Brooklyn Nights - 80x60cm
Yoga Triptych - Triptych
Hellebore IV - Obraz na płótnie
Ranunculus - obraz na płótnie
White Floral - obraz na płótnie
Double Trouble - obraz na płótnie
Mr Tweed - obraz na płótnie
Judy - obraz na płótnie
Elephant Walk - obraz na płótnie