5 pomysłów na aranżację ogrodu
Każdy z nas marzy o własnym kawałku ziemi – z przydomową zielenią, prywatnością i miejscem do posiedzenia w letnie popołudnia. Ale gdy marzenie się spełni, często mamy problem z pomysłem na praktyczne urządzenie ogródka…
Współczesny ogród, nawet najmniejszy, powinien mieć swój kształt i styl, pasujący zarówno do fasady domu, jak i do naszych potrzeb i szerszego otoczenia. I choć nie jest to zasada bezwzględna, dobrze jest trzymać się koncepcji, że w centrach miast wybieramy bardziej nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania, podczas gdy na obrzeżach i na wsi pozwalamy sobie na nieco przyrodniczej swobody. Jakie podstawowe typy ogrodów można sobie zafundować?
Ogród nowoczesny
Najpopularniejszą współcześnie koncepcją na aranżację ogrodu jest geometryczny, modernistyczny styl z formowaną zielenią, minimum dekoracji oraz wysoką funkcjonalnością. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w miastach i na ograniczonych powierzchniach i ma sporo zalet, zwłaszcza w zakresie mało uciążliwego utrzymania oraz potencjału użytkowego – sercem takie ogrodu jest najczęściej patio lub taras, wokół którego aranżuje się zieleń i inne elementu krajobrazu, np. proste fontanny, minimalistyczne latarnie czy betonowe klomby. Trawniki są zwykle bardzo symetryczne i ostro odgraniczone, płoty maksymalnie zabudowane lub w formie ciętych żywopłotów iglastych, zaś każdy krzew i drzewo mają swoje wydzielone miejsce, pokryte korą lub kamieniami ozdobnymi. Czy są jakieś wady? Do największych należy zdecydowanie brak oryginalności i autentyczności, gdyż nowoczesne ogrody są dziś niezwykle podobne jeden do drugiego. Aby się wyróżnić od sąsiadów i znajomych warto pomyśleć o krzewach z kolorowym listowiem, ciekawych meblach ogrodowych oraz oryginalnych płytach chodnikowych.
Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Stolik metalowy z drewnianym dębowym blatem - Functional
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty wielofunkcyjny - 93x28cm
Fot. hymotion.com
Fot. pinterest.com
Fot. randlesiddeley.co.uk
Ogród elegancki
O krok dalej pod względem formalizmu i pedantycznego rozplanowania przestrzeni idzie ogród elegancki, który również uwielbia zasady geometrii, kontroli nad zielenią i dominacji przestrzeni użytkowych, typu patia, ścieżki czy kominkowe kąty, ale cechuje się znacznie większą zdobnością. Nie jest to propozycja tania, bowiem najbardziej spektakularne drzewa, materiały budowlane oraz związania hydrologiczne kosztują niemało, ale przy odrobinie determinacji może dać zachwycające efekty. Tutaj już nie zależy nam tak bardzo na minimalizmie i łatwości w utrzymaniu, ale na klimacie, prywatności i detalach, takich jak podświetlenie pojedynczych drzew, ekskluzywne ławeczki czy awangardowe donice przypominające dzieła z galerii sztuki nowoczesnej. Dla lepszego efektu warto pobawić się w urozmaicenie terenu schodami, tarasami, stawami czy kanałami, które wspaniale personalizują przestrzeń.
Fot. pinterest.com
Fot. www.fantasticviewpoint.com
Fot. pinterest.com
Ogród angielski
Ciekawym pomysłem na połączenie elegancji i tradycji jest ogród angielski, który choć uporządkowany i symetryczny, nie stwarza tak wyobcowanego wrażenia jak nowoczesne ogrody. Sięgający historią I w. n.e., cechuje się zwłaszcza bogatym wykorzystaniem żywopłotów oraz wieloletnich roślin takich jak płomyki, hortensje, hibiskus czy łubiny, a także pewną dozą artystycznego splendoru. Roślin, zwłaszcza kwitnących jest tutaj bardzo dużo i wielobarwnych, a do ich organizacji służą klomby, niskie murki oraz drewniane konstrukcje, najczęściej osadzone pnącymi różami lub bluszczem. Nie sadzimy w rzędach, ale raczej wielopoziomowych formacjach, tak że poszczególne rabaty są bardzo gęste, a rośliny zlokalizowane są od najniższych do najwyższych. W angielskim ogrodzie powinny znaleźć się drewniane lub metalowe ławeczki, basenik luk karmnik dla ptaszków, a także bardziej tradycyjne kwietniki i donice.
Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet
Grill ogniskowy - Myśliwski - 60-ka Komplet
Palenisko do Grilla - Grill Myśliwski (ogniskowy)
Grill Ogniskowy - Myśliwski - Ruszt - Stelaż
Fot. travelvista.net
Fot. pinterest.com
Fot. missmollys-inn.com
Ogród śródziemnomorski
Kto nad formalizm i elegancję, przekłada uczucie relaksu i bujność kształtów i kolorów, powinien zdecydować się na ogród inspirowany trendami włoskimi czy hiszpańskimi. I choć w Polsce nie przyjmą się oczywiście śródziemnomorskie palmy, lawenda, krzewy hibiskusa, oleandry, bugenwille i róże w zupełności wystarczą, aby zaaranżować nawet u nas swój kawałek słonecznej Toskanii. Ogród śródziemnomorski jest zwykle bardzo zdobny, ale na swój niezobowiązujący sposób – z dekorowanymi ceramicznymi donicami różnych rozmiarów i kolorów, kamiennymi fontannami i rzeźbami odwołującymi się do epoki antyku. W takiej scenerii sprawdza się głównie kamień, terakota, ale także metaloplastyka zwłaszcza w przyjemnych kolorach patyny czy złota. Nasadzenia są bardziej spontaniczne, wolno wkomponowane w przestrzeń, a ścieżki wyznaczają nieregularne płyty kamienne. W takim ogrodzie idealnie sprawdzają się także ozdoby takie jak lampiony, kolorowe tekstylia czy malowane ręcznie wazy.
Fot. gardenia.net
Fot. pinterest.com
Fot. owtdoor.com
Ogród dziki
Dla największych romantyków i wszystkich tych, którzy wierzą, że przyroda broni się sama, idealnym rozwiązaniem są dzikie ogrody o minimalnym stopniu kontroli i intencjonalnym braku symetrii. Wbrew pozorom nie chodzi tu wcale o zarośniętych chwastami busz, który nie potrzepuje żadnych zabiegów i wygląda tak samo jak chaszcze za płotem. Ogród dziki trzeba precyzyjnie zaplanować, odpowiednio nawozić i podlewać, ale nie trzeba go nieustannie podcinać, przesadzać i porządkować. Podstawą zieleni są tutaj drzewa owocowe, krzewy, a także kolorowe kwiaty sadzone w naprzemiennie. Efekt, jaki chcemy uzyskać to letnia łąka czy skraj starego sadu – tchnące bujnością, ale jednocześnie możliwe do przejścia i z miejscem na stolik, ławeczkę czy prosty grill ogniskowy. Zieleń jest przy tym dominantą ogrodu, pozostawiając miejsce jedynie na proste meble lub oświetlenie – zdecydowanie bez rzeźb czy fontann.
Podpórka do kwiatów - Drabinka 50-ka
Podpórka do kwiatów- Drabinka 65-ka
Podpórka do krzewów - 3 części – 45
Podpórka do kwiatów - Wachlarz
Podpórka do kwiatów Drabinka – 150
Podpórka do krzewów 3 części – 90
Pergola - Piramida 190 cm
Podpórka do roślin - Spirala
Fot. cntraveller.com
Fot. livebydesigns.us
Fot. thebloominggarden.com