Wytapetowane ściany – najnowsze trendy
Na przekór minimalistycznej modzie, kolorowe, bogate we wzory tapety cieszą się niegasnącą popularnością. Dziś pokazujemy dlaczego…
Po co komu wzorzysta ściana? Jako przeciwstawność do jednolitych jasnych wnętrz jest to na pewno czynnik istotnie „zagęszczający” atmosferę. A współcześni projektanci proponują nie tyle subtelne wzory, co wyraźne, krzyczące wręcz czasem motywy, na które trudno nie zwrócić uwagi. Końcowy efekt jest jednak fantastyczny, nawet w kontekście nowoczesnego umeblowania. Bo kolorowe ściany są niezastąpione w kreowaniu pożądanego klimatu aranżacji – od romantycznej bohemy przez pełną splendoru elegancję.
Roślinna ornamentalistyka
Do gorących hitów ostatnich lat, które paradoksalnie odwołują się do tapeciarskiej tradycji, należą duże, wyraźne botaniczne motywy – kwiaty, drzewa, liście. Utrzymane w żywych, ale poważnych kolorach, przydają wnętrzom prestiżu, nie nudząc jednak i nie wyglądając zbyt archaicznie. To doskonała propozycja do salonów z duszą, która sprawdzi się także w kuchni, przedpokoju czy nawet łazience. Raczej niż do nowoczesnych wnętrz poleca się ją jednak do mieszkań w starych kamienicach – gdzie nie brakuje stiukowych sufitów, kominków z gzymsami czy podwyższonych cokołów. Takie wzorzyste tapety doskonale harmonizują przy tym z prawdziwą zielenią – duże rośliny w doniczkach czy bukiety w wazonach są trafionym dopełnieniem aranżacji.
Fototapeta - Mapa - Włochy - Kolorowa
Fototapeta do biura - Londyn - Mpa w kolorze
Fototapeta - Francja - Kolorowa Mapa
Fot. livingetc.com
Fot. anthropologie.com
Fot. Sandberg
Ciemne tapety
Na szczególną uwagę zasługują tapety utrzymane w bardzo ciemnej tonacji kolorystycznej. Granatowe, bordowe, grafitowe czy nawet czarne zdobione są zwykle delikatnymi, zdobnymi deseniami, które zaledwie subtelnie rozjaśniają ścianę. Jak się łatwo domyślić, taka tapeta nie działa na wnętrza optymistycznie i nie jest idealną propozycją do wesołych domów z dziećmi. Osobom ceniącym sobie kameralność, powagę, a nawet pewien poziom nostalgii, na pewno przypadną jednak do gustu jako wykończenie salonu, biblioteki czy nawet sypialni.
Ciemne tapety mają w sobie nieoceniony wręcz ładunek elegancji, który może, ale nie musi nawiązywać do klasycznych kanonów – tapicerowanych foteli z antycznym zacięciem, łóżek z rzeźbionym wezgłowiem czy stylowych kredensów. Jeszcze ciekawszym, wręcz zaskakującym połączeniem może być jednak zestawienie ciemnej, dekoracyjnej tapety z nowoczesnymi jasnymi meblami!
Fot. Boras Tapeter
Fot. Boras Tapeter
Fot. Sandberg
Intensywna subtelność
W tym kanonie wyraźnych wzorów jest miejsce także na desenie stosunkowo zgaszone, delikatne, wciąż jednak zasadniczo różniące się od gładkiej ściany czy drobnej łączki. Są to najczęściej pastelowe wariacje na tematy przyrodnicze, ale mogą również zahaczać o złoto, srebro czy modne szarości. Jako wybór bardziej subtelny łatwo wpasowują się nawet w bardzo nowoczesne aranżacje, pełniąc funkcję rozległej grafiki na wybranej, pojedynczej ścianie.
Taki design warto uzupełnić tekstyliami o ciekawych, acz odmiennych motywach, typu zasłony, obicia, narzuty i poduszki dekoracyjne, a całość nabierze atrakcyjnego efektu „fusion”, chętnie odtwarzanego przez współczesne marki wnętrzarskie.
Fototapeta do sypialni - Grota na pustyni - 366x254 cm
Fot. Boras Tapeter
Fot. anthropologie.com
Fot. behance.net
Geometria zawsze modna
Niegasnącą popularnością cieszą się również tapety wzorzyste odwołujące się jednak do bardziej abstrakcyjnej i ponadczasowej geometrii. Mowa o powtarzających się wzorach, których monotonia wywołuje przyjemne uczucie spokoju i porządku, nie przyciągając zbytniej uwagi do detali. Jest to fantastyczny wybór do nowoczesnych salonów, sypialni, a nawet kuchni, który każdy mebel stawia w zupełnie nowej perspektywie. Kolorystyczne kontrasty na tapecie mogą być doskonałą myślą przewodnią dla całej aranżacji, ale ich „treść” nie może być całkowicie niezależnym wyborem.
W porównaniu z malowanymi, jednobarwnymi ścianami, wspomniane wyżej tapety są wnętrzarską przygodą i akcentem, które dodaje domowi hermetyczności i charyzmy.
Fot. elmueble.com
Fot. behance.net
Fot. Sandberg
Fototapeta ścienna - Manhattan, New York 366x254 cm
Fototapeta na ścianę - Street in New York - 366x254 cm