Sprytne sposoby na urządzenie małych wnętrz
Czy z małego metrażu da się zrobić coś większego? Okazuje się, że kreatywne rozwiązania pozwalają pięknie i funkcjonalnie zagospodarować każdą przestrzeń.
Projektanci na całym świecie dwoją się i troją, żeby zmienić realia architektoniczne XXI w. Coraz większa część społeczeństwa zmuszona jest wszak mieszkać w centrach miast, mieszkania i apartamenty stają się coraz mniejsze, a jednocześnie ludzie nie chcą rezygnować z komfortu stylowego życia. Stąd też pojawiają się rozwiązania nowatorskie albo bardziej klasyczne, ale w modernistycznej, atrakcyjnej formie.
Spanie dla każdego
Mała przestrzeń to przede wszystkim wyzwanie dla miejsc sypialnych, które co do zasady zajmują dużo miejsca. Częściej niż preferowane w poprzednich dekadach składane łóżka i tapczany, preferujemy dziś konstrukcje na poziomie. W pokoju dziecięcym niezastąpione są łóżka piętrowe, nie tylko podwójne, ale także potrójne i poczwórne, ale w lekkiej, designerskiej postaci. Zamiast ciężkich mebli mamy więc raczej fantazyjne konstrukcje, które przydają się przy zabawie.
Dla dorosłych wspaniałym rozwiązaniem są z kolei antresole, które wbrew powszechnym stereotypom mogą przyjmować postać naprawdę eleganckich sypialni. Urządza się je na dobudowywanych platformach pod wysokim sufitem lub pod skosami – te ostatnie dają szczególnie przytulny efekt.
Siedzisko do przedpokoju - Półka na buty
Półka na buty z siedziskiem i ozdobnym oparciem DecoArt24
Półka na buty - Metaloplastyka
Krzesło barowe- Stołek - Hoker - 74cm
Fot. entrancemakleri.se
Fot. countryliving.com
Fot. countryliving.com
Wtulone kuchnie
Fantazji w aranżacji wymaga także kuchnia, bez której żadne mieszkanie nie może się obejść. Okazuje się jednak, że podstawową zabudowę można urządzić nawet na kilku metrach kwadratowych – w niewielkiej wnęce czy kącie salonu. Kluczem do sukcesu jest racjonalizacja przestrzeni, czyli wykorzystanie miejsca od podłogi do sufitu. Obok zabudowanych, wysokich szafek warto też pomyśleć o dodatkowych wieszakach czy półeczkach na detale.
Taka maksymalnie wykorzystana kuchnia nie musi jednak wcale sprawiać przygnębiającego, chaotycznego wrażenia. Wręcz przeciwnie, modne trendy na minimalizm i skandynawski design pozwalają stworzyć aranżacje bardzo przyjazne i estetyczne.
Fot. Sobo Studio
Fot. countryliving.com
Fot. entrancemakleri.se
Salonowa unifikacja
Lepszemu wykorzystaniu małych przestrzeni służy również rezygnacja ze ścian. Salon wygląda i funkcjonuje bowiem lepiej, jeśli jest większy, nawet kosztem dzielenia funkcji odpoczynkowej z jadalnią, sypialnią, czy nawet łazienką! Zwłaszcza w mieszkaniach zamieszkiwanych przez single lub pary taka unifikacja nie przeszkadza zwykle komfortowi życia, a zapewnia przyjemny efekt przestronności. Pod warunkiem utrzymania ogólnego porządku i posiadania odpowiedniego zaplecza na przechowywanie rzeczy, taka zaimprowizowana wielofunkcyjna sfera mieszkalna może sprawiać bardzo eleganckie wrażenie. Szczególnie dobrym pomysłem jest przy tym zabawa z kolorami – wyraziste meble i kontrastowe dywany pozwalają kreować przyjemne optyczne podziały.
Fot. Sobo Studio
Fot. Sobo Studio
Fot. Elle Decoration
Fot. entrancemakleri.se
Stolik szklany - ½ mały
Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Stolik metalowy z drewnianym dębowym blatem - Functional
Kwietnik metalowy - Stojak na kwiaty wielofunkcyjny - 93x28cm
Kreatywna zabudowa
Wreszcie, małe wnętrza korzystają również na nowatorskiej myśli technicznej, która zamiast dać się pokonać przez fizyczne ograniczenia, wykorzystuje je do maksimum. Doskonałym przykładem są tutaj wnęki i skosy, w ramach których da się zaaranżować nie tylko miejsca sypialniane, ale także półki na książki, szafki telewizyjne czy biurka. Tam natomiast, gdzie owej wnęki nie ma, można ją sobie sztucznie stworzyć jako pretekst do wydzielenia kuchni czy pracowni. W tej roli doskonale sprawdzają się drewniane konstrukcje na zamówienie, jak również coraz modniejsze szklane ściany, które można w ramach potrzeb otwierać i zamykać, zapewniając światłu pełną przepuszczalność.
Fot. Elle Decoration
Fot. Elle Decoration
Fot. historiskahem.se
Lampka nocna - Szara - PERLA II - 25x51cm
Lampka nocna - Cappucino - PERLA I - 20x39cm