Duża kuchnia, czyli serce domu
Czy kuchnia musi być ograniczona do minimalistycznego aneksu ukrywającego się w salonie? Nie musi, a zdaniem wielu projektantów nawet nie powinna. Poniższe aranżacje dowodzą, że stylowa kuchnia zasługuje na przestrzeń…
Tendencja do minimalizowania powierzchni kuchni jest na swój sposób zrozumiała. Większość z nas zmuszona jest żyć w miastach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota; a i w domach rodzinnych preferujemy zwykle większe salony kosztem kuchni. Poniekąd zanika też tradycja codziennego gotowania, bo całe rodziny stołują się w pracy i szkole. Mimo to wielu z nas docenia jeszcze wciąż magię dużej kuchni, która przy odpowiednim wystroju może stać się czymś więcej niż tylko miejscem do gotowania.
Oto kilka ciekawych pomysłów na realizację kuchni w stylu maksymalistycznym…
Nowoczesny design, czyli dominacja prostoty
Fakt, że kuchnia jest obszerna, nie musi przekładać się wcale na mnogość półek, blatów i urządzeń. Projektanci sugerują wręcz często „marnotrawstwo” dostępnej powierzchni, które odwdzięcza się wyjątkowym efektem luksusowej elegancji. W obszernych pomieszczeniach aranżujemy więc zabudowę, która jest szokująco prosta – nierzadko wręcz pozbawiona górnej linii szafek. Wybór szlachetnych materiałów – kamienia, imitacji marmuru czy prestiżowego drewna pozwala stworzyć kuchnię, która daje poczucie swobody i rozmachu, ale nie przytłacza swoją praktycznością. Koniecznie wyposażona w wyspę, taka aranżacja doskonale współgra ze stołem jadalnym, stając się wymarzoną bazą dla rodzinnych i przyjacielskich spotkań.
Fot. bjurfors.se
Fot. verocotrel.fr
Fot. lagerlings.se
Stół w roli głównej
Posiadanie wydzielonej kuchni przedstawia kuszącą szansę na powrót do tradycji, która wcale nie musi trącić myszką. Wystarczy, że przesuniemy ciężar uwagi z zabudowy kuchennej w kierunku stołu – mebla o niezwykłej przecież symbolice. Stół jadalny w kuchni, o ile damy mu miejsce, staje się czymś na kształt stolicy w państwie i głównego rynku w mieście – gromadzi, reprezentuje, przyciąga. Im bardziej imponujący i stabilny, tym silniejsze poczucie swojskości i więcej powodów, aby przy nim usiąść. Przy kuchennym stole nie tylko wspaniale się je i serwuje posiłki, ale także przyjemnie rozmawia, gra, uczy, a nawet pracuje. Ustawiony w pozycji centralnej taki mebel daje jasno znać, że w tej rodzinie najważniejsze jest bycie razem!
Fot. brspec.se
Fot. vogue.com.au
Fot. bjurfors.se
Fototapeta do kuchni - Owoce - 254x183 cm
Kuchnia z jadalnią
Gdy przestrzeń nie jest przesadnie ograniczona, kuchnię można też zaplanować na sposób dwudzielny. Mowa o komfortowym rozgraniczeniu zabudowy kuchennej i jadalni z pozostawieniem integralności obu części. Rozwiązanie takie naturalnie narzuca się w pomieszczeniach zróżnicowanych architektonicznie – np. za sprawą wnęk, ale można je wdrożyć nawet na planie doskonałego kwadratu. Pomocne mogą być w tym przypadku tramy na suficie, ozdobne kolumny czy nawet rozgraniczenia podłogowe polegające na choćby na płynnym przejściu z płytek ceramicznych na drewniany parkiet. Decydując się taki model warto zadbać o szczegóły wykończenia – poziom dekoracyjności, nowoczesności czy choćby industrializmu powinien być podobny w obu częściach kuchni.
Fot. verocotrel.fr
Fot. ruemag.com
Aneks, ale duży
Jeśli mimo wszystko nie chcesz rezygnować z idei dużego, otwartego salonu, wciąż możesz nadać części kuchennej odpowiednią wagę poprzez samą skalę. Raczej więc niż upychać szafki po sufit, puszczamy wodze fantazji i rozbudowujemy kuchnię bez cienia kompleksów. Rozciągnięta na całą ścianę staje się ona powodem do dumy, dodającym salonowi przyjemnej swojskości. Otwarte półki z ceramiką i szkłem, efektownie zaaranżowana przestrzeń między szafkami (np. lustra czy szkło zamiast kafelków), a także niebanalny dobór kolorystyki pozwalają osiągnąć zaskakująco estetyczny rezultat. Jest to idealne wręcz rozwiązanie dla osób kochających gotować w większym gronie.
Fot. verocotrel.fr
Fot. erikolsson.se
Fot. elmueble.com