Drewniane wnętrza
Nie ma drugiego takiego surowca konstrukcyjnego jak drewno! Używane od tysięcy lat nie straciło ani trochę na aktualności – wręcz przeciwnie, nawet w XXI w. odnajduje się doskonale w nowoczesnych aranżacjach.
Drewno jako element wykończeniowy niesie ze sobą całą kompozycję skojarzeń – ciepła, przytulności, tradycji, bliskości z naturą… żeby wymienić tylko te podstawowe. Współcześni projektanci wzięli jednak ten sam ponadczasowy surowiec i uczynili z niego synonim elegancji, snobizmu, a nawet stylowej awangardy. Wszystko oczywiście rozbija się o skalę, odcienie i sposób wykończenia, ale role, jakie może spełniać drzewo w wystroju są zaskakująco różnorodne.
Drewno stylu skandynawskim
Prawdopodobnie najczęściej widywanym dziś wykorzystaniem drzewa w interierach jest dopełnianie aranżacji utrzymanych w modnym stylu skandynawskim. Myślą przewodnią jest tutaj stworzenie klimatu przyjemnej naturalności, która nie rzuca się w oczy, ale działa na nas podświadomie – kojąco i wyciszająco. W tej koncepcji wybieramy więc przede wszystkim naturalne, jasne drewno, które pojawia się przede wszystkim na podłodze, a czasem także na ścianach i sufitach. Bywa również dominującą kolorystyką nowoczesnej, inspirowanej wszak tradycją kuchni. Pomimo stosunkowo dużych powierzchni aplikacji, drzewo jest subtelnym wykończeniem, które nie rzuca się przesadnie w oczy i stanowi przede wszystkim pretekst do wyboru atrakcyjnych designersko drewnianych stołów, krzeseł i komód.
Fot. revistaad.es
Fot. revistaad.es
Fot. revistaad.es
Ciepły contrast
W kategoriach czysto kolorystycznych drewno reprezentuje ciepłą, miodową barwę, która jest o tyle ciekawsza od beżów i brązów, że ma niebanalną, niejednolitą strukturę. W połączeniu z bielą wysycone odcienie drewna tworzą jednak ciekawy, intrygujący kontrast, który jest wizualnie przytulniejszych niż surowe zestawienia bieli z czernią czy antracytem. Jako pomysł na cały dom, kontrast taki zapewnia fantastyczną spójność kuchni, salonu, a nawet łazienki czy przedpokoju. W zależności od proporcji może być przy tym mniej lub bardziej dynamiczny, a jak widać na fotografii poniżej, jeszcze ciekawiej wygląda, gdy jasne powierzchnie również nie są gładkie, ale np. imitują teksturę marmuru. Nie da się ukryć, że jest to doskonała alternatywa dla całych białych kuchni i salonów, które bywają zbyt zimne i nieprzyjazne.
Fot. interiorgoda.com
Fot. interiorgoda.com
Fot. interiorgoda.com
Obraz do sypialni - Super Mario Bros. (1-1)
Toy Story (Rex) - Obraz na płótnie
DC Comics (Heroes) - Obraz na płótnie
DC Comics (Heroes United) - Obraz na płótnie
Magia słojów i desek
Drzewo we wnętrzach może mieć również większą siłę przekazu, jeśli zamiast klasycznego surowca wybierzemy materiał o unikatowym deseniu. W zależności od gatunku i sposobu przetwórstwa drzewo może bowiem intrygować strukturą słojów czy nawet nierównością brzegów, stając się prawdziwym dziełem sztuki autorstwa Matki Natury.
Podłogi i sufity z recyklowanego drewna stają się wręcz ekskluzywnym elementem industrialnym, który można śmiało i z premedytacją połączyć z eleganckim kominkiem czy designerską sofą. W ten sam nurt wspaniale wpisują się również parkiety i drewniane mozaiki, które cechuje tak duża różnorodność odcieni, że mimo neutralności drzewa stają widoczną i absorbująca ozdobą.
Fot. murdocksolon.com
Fot. murdocksolon.com
Fot. murdocksolon.com
Drewniany maksymalizm
Nie brakuje też propozycji wnętrzarskich, które czynią z drewna myśl monopolizującą cały wystrój. Nie tylko więc podłoga i ściany, ale także meble, sufit, zabudowa kuchni, okna i drzwi stapiają się w jedną naturalną całość. Ale i ten pomysł może mieć bardzo różne efekty końcowe. Wybierając eleganckie, lakierowane panele, które tworzą fantazyjne kształty mamy szansę na prawdziwie luksusowy wystrój, który budzi estymę i podziw. Z drugiej strony, bardziej naturalne „deski” pomagają stworzyć rustykalne wnętrza tradycyjnie kojarzone z górskimi chatami. Tak czy inaczej, aranżacja oscyluje raczej w ciemniejszej tonacji, ale za to jest niezrównana, jeśli chodzi o poczucie przytulności!
Fot. elmueble.com
Fot. olsonkundig.com
Fot. archilovers.com