Jak urządzić mieszkanie w wieżowcu?
Rozdźwięk między fotografiami z magazynów wnętrzarskich a rzeczywistością bywa bolesny. Co bowiem, gdy nie masz do dyspozycji willi z ogrodem zimowym, ale M-2 z balkonem wychodzącym na miasto?
Mieszkanie w wieżowcu, nawet tym nie należącym do najnowocześniejszych, nie musi być wcale przekleństwem. Kluczem do sukcesu jest jednak akceptacja architektonicznych realiów i praca z nimi, nie zaś wbrew nim. Zamiast marmurów, kolumn i kominków warto pomyśleć więc o stylach, które w naturalny sposób pasują do wielkiego miasta – industrialnym, skandynawskim czy eklektycznym, w pomyśle np. „shabby chic” (kiczowaty szyk).
Klasyka skandynawska
Do mieszkań w blokach i wieżowcach doskonale pasuje styl skandynawski, który opiera się na praktyczności, prostocie i współczesności. Pozwala on na wprowadzenie do domu elegancji wyrażonej dekoracjami, piękną ceramiką, grafikami ściennymi, itd. bez stwarzania pretensjonalnego efektu. Elementy typowe dla osiedlowej architektury wielkiej płyty – takie jak dzielone okna, kaloryfery czy klasyczne balkony stają się kanwą dodającą wnętrzom industrialnej autentyczności.
Ale zamiast podporządkowywać się bezdusznej stylistyce sprzed dekad, wprowadzamy na plan typowego M-2 urocze pomysły z północy: wełniany dywan, kożuch, aranżacje roślinne w szkle i ceramice, industrialne lampy. Efekt jest lekki i wdzięczny, a przy tym przystaje do rzeczywistości za oknem.
Żółte Tulipany - Obraz na płótnie
Obraz ścienny - Kwiaty wiśni - 40x40cm
Froth And Flounce - Obraz na płótnie
Ice Form 7 - Obraz na płótnie
Succulents - Obraz na płótnie
Bougainvillea - obraz na płótnie
Spiny Date Palm - obraz na płótnie
Palm I - obraz na płótnie
Vintage Aromas - obraz na płótnie
Atlantic Breeze III - obraz na płótnie
Fot. bjurfors.se
Fot. bjurfors.se
Fot. bjurfors.se
Zamierzony chaos
Jeśli na kilkudziesięciu metrach kwadratowych mieszkania w bloku musi zmieścić się czteroosobowa rodzina, minimalizm i lekkość okazują się iluzją. Bo oprócz miejsca do życia i bycia musimy stworzyć we wnętrzach odpowiednie systemy przechowalnicze, które pomieszczą ubrania, sprzęty domowe, sprzęt sportowy, książki, itd. Nie ma sensu tego naszego dobytku ukrywać przed światem. Stąd też rozwiązania maksymalistyczne wykorzystujące spontaniczną radość chaosu na korzyść rodziny.
W mieszkaniu stawiamy więc na śmiałe, wesołe kolory, które doskonale akomodują dużą ilość detali. Nie wstydzimy się zastawionych otwartych półek, wieszaków, zasłon czy przegródek, traktując każdy przedmiot jako element całości. To pozorne szaleństwo może dać bardzo przytulny, swojski efekt wnętrz, w których każdy czuje się sobą.
Fot. IKEA
Fot. IKEA
Fot. IKEA
Minimalizm totalny
Na przeciwległym biegunie mamy propozycję dla par i singli, którzy są w stanie narzucić sobie dyscyplinę w codziennym życiu. Całe mieszkanie malujemy więc na biało – kolor, który wizualnie rozszerza nawet najmniejsze wnętrza. Większość mebli również jest biała, ale dopuszczalne są też czarne i drewniane detale oraz blade odcienie szarości czy błękitu, które różnicują nieco przestrzeń.
Ogólnie jednak sprzętów jest raczej mniej niż więcej i są one tak wpasowane w plan architektoniczny, aby pozostawiać maksymalnie dużo miejsca. Wykorzystujemy więc narożniki i wnęki, podkreślając ich charakter stylowymi dekoracjami utrzymanymi w raczej prostej, nienachalnej konwencji. Okna pozostają jednak bez zasłon, a ściany, w miarę możliwości, bez półek.
Gra o Tron (Logo z serialu) - kubek
Legion samobójców Deadshot - kubek
Harry Potter Ron Weasley Chibi - kubek
Fot. brspec.se
Fot. brspec.se
Fot. brspec.se
Z nowoczesnym polotem
Mieszkanie w wieżowcu można też potraktować z przymrużeniem oka. Bo skoro już dostaliśmy się do poniekąd absurdalnego pomysłu „zamykania” ludzi w klockowatych budowlach, można obić piłeczkę i zaprosić element absurdu również do wnętrz. Wyraźne, zaskakujące desenie, naiwne kolory i odrobina designerskiej dekadencji pozwolą stworzyć dom optymistyczny i charyzmatyczny, mimo, że wciśnięty miedzy dziesiątki identycznych jednostek mieszkalnych.
Ta próba wyróżnienia się za pomocą barwy, kształtu i wzoru przekłada się również na wykorzystanie nowoczesnych modeli lamp, krzeseł czy stolików, które nie mają nic wspólnego z klasyką. Ale na tym wszak polega wyjątkowość w tłumie!
Fot. burofive.ru
Fot. burofive.ru
Fot. burofive.ru
Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet
Grill ogniskowy - Myśliwski - 60-ka Komplet
Grill Ogniskowy - Myśliwski - Ruszt - Stelaż