Wczytuję dane...

Biały salon – jedna myśl, wiele interpretacji

średnia: 5.0  ocen: 31

Autor: Decoart24.pl
Biały salon


Biały salon – jedna myśl, wiele interpretacji

Biel jest w modzie, ale rzadko kiedy występuje we wnętrzach samotnie. Umiejętnie przeplatana z innymi odcieniami może być kanwą do stworzenia salonów w bardzo różnych stylach.


Biały salon
jest kuszący, bo niezależnie od metrażu, zwykle stwarza wrażenie obszernego, jasnego, pełnego tlenu i witalnej energii. O dziwo, efekt ten jest dobrze widoczny i cenny nawet w bardzo dużych wnętrzach – wielka skala jest wszak dziś w modzie. W białym salonie łatwo też pomieścić intrygujące dekoracje, typu obrazy, ceramikę czy niezwyczajne meble, które w innym kontekście kolorystycznym mogłyby „się gryźć”. Jednym słowem, niczym pusta kanwa, jest to podstawa do aranżacji fantazyjnych i bardzo stylowych.

Biała elegancja w salonie

W popularnym mniemaniu biel kojarzy się z odświętnością, wyjątkowością, dystynkcją. Trudno się dziwić, że białe salony często przybierają więc formy klasycznej elegancji. Z bielonym kominkiem, długowłosym dywanem i ekskluzywnymi lampami wiszącymi ze śnieżnobiałego sufitu przywodzą na myśl arystokratyczne salony. Tak naprawdę ich zdobność jest jednak dość ograniczona i w dużej mierze polega na detalach – marmurowym blacie stolika do kawy, stiukowych dekoracjach pod sufitem czy złoconych wykończeniach.

Biały salon w tym eleganckim wydaniu nie jest oczywiście wcale cały biały. Pożądanym akcentem równoważącym są niebanalnego rozmiaru fotele czy kanapa utrzymane w ciemnej tonacji.Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl


Z zielenią

Inny pomysł na białe salonowe wnętrza to skandynawska prostota wzbogacona o modne akcenty roślinne. Mowa przede wszystkim o zieleni, tak doniczkowej, jak i aranżacjach wazonowych, które zmieniają się, ale nigdy nie znikają. Najatrakcyjniej prezentują się przy tym rośliny duże – krzewy i drzewka, od wiecznie zielonych palm po paprocie, sukulenty czy nawet europejskie gatunki liściaste. Kontrast między białym tłem a soczystą zielenią jest szalenie pozytywny i orzeźwiający.

Jako dopełnienie takiej aranżacji mogą w salonie pojawić się dzieła sztuki i tekstylia inspirowane botanicznym wzornictwem. Odpowiednia ich ilość nada wnętrzom kusząco egzotycznego klimatu.


Biały salon z zielenią 2021 decoart24.pl
Biały salon z zielenią 2021 decoart24.pl


Biel idylliczna

Biel, jako kolor uniwersalny, doskonale sprawdza się również w atmosferze rustykalnej przywodząc na myśl gotowane lniane prześcieradła i bielone ściany dawnych chat. W bardziej współczesnej wersji śnieżnobiałe wnętrze łączy wygodę godną XXI w. z elementami czysto sielskimi. Mogą to być wiklinowe kosze, hiacynt wodny, słomiane plecionki, meble z recyklowanego drewna, jak również gliniana ceramika czy ceglane kominki. W klimat rustykalizmu wpisują się także pastelowe tekstylia, otwarte półki oraz popularne białe kożuchy wykorzystywane jako narzuty na sofę czy fotele.


Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl


W nowoczesnym wydaniu

Biały salon może wreszcie być też bardzo nowoczesny, intencjonalnie wywołując w nas uczucie surowej nowości i minimalistycznego funkcjonalizmu. Do ich umeblowania wykorzystujemy meble modernistyczne, łączące prostotę geometrycznej formy z nieskazitelnym materiałem – lakierowanym drewnem, skórą, szkłem czy wysokiej jakości, błyszczącym tworzywem sztucznym w typie HPL (laminatu). Jako akcent doskonale sprawdzają się szare i antracytowe detale – od framug okiennych, a skończywszy na metalowych ramach mebli.


Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl
Biały salon 2021 decoart24.pl