Biały salon – jedna myśl, wiele interpretacji

Biały salon – jedna myśl, wiele interpretacji
Biel jest w modzie, ale rzadko kiedy występuje we wnętrzach samotnie. Umiejętnie przeplatana z innymi odcieniami może być kanwą do stworzenia salonów w bardzo różnych stylach.
Biały salon jest kuszący, bo niezależnie od metrażu, zwykle stwarza wrażenie obszernego, jasnego, pełnego tlenu i witalnej energii. O dziwo, efekt ten jest dobrze widoczny i cenny nawet w bardzo dużych wnętrzach – wielka skala jest wszak dziś w modzie. W białym salonie łatwo też pomieścić intrygujące dekoracje, typu obrazy, ceramikę czy niezwyczajne meble, które w innym kontekście kolorystycznym mogłyby „się gryźć”. Jednym słowem, niczym pusta kanwa, jest to podstawa do aranżacji fantazyjnych i bardzo stylowych.
Biała elegancja w salonie
W popularnym mniemaniu biel kojarzy się z odświętnością, wyjątkowością, dystynkcją. Trudno się dziwić, że białe salony często przybierają więc formy klasycznej elegancji. Z bielonym kominkiem, długowłosym dywanem i ekskluzywnymi lampami wiszącymi ze śnieżnobiałego sufitu przywodzą na myśl arystokratyczne salony. Tak naprawdę ich zdobność jest jednak dość ograniczona i w dużej mierze polega na detalach – marmurowym blacie stolika do kawy, stiukowych dekoracjach pod sufitem czy złoconych wykończeniach.
Biały salon w tym eleganckim wydaniu nie jest oczywiście wcale cały biały. Pożądanym akcentem równoważącym są niebanalnego rozmiaru fotele czy kanapa utrzymane w ciemnej tonacji.
Z zielenią
Inny pomysł na białe salonowe wnętrza to skandynawska prostota wzbogacona o modne akcenty roślinne. Mowa przede wszystkim o zieleni, tak doniczkowej, jak i aranżacjach wazonowych, które zmieniają się, ale nigdy nie znikają. Najatrakcyjniej prezentują się przy tym rośliny duże – krzewy i drzewka, od wiecznie zielonych palm po paprocie, sukulenty czy nawet europejskie gatunki liściaste. Kontrast między białym tłem a soczystą zielenią jest szalenie pozytywny i orzeźwiający.
Jako dopełnienie takiej aranżacji mogą w salonie pojawić się dzieła sztuki i tekstylia inspirowane botanicznym wzornictwem. Odpowiednia ich ilość nada wnętrzom kusząco egzotycznego klimatu.
Biel idylliczna
Biel, jako kolor uniwersalny, doskonale sprawdza się również w atmosferze rustykalnej przywodząc na myśl gotowane lniane prześcieradła i bielone ściany dawnych chat. W bardziej współczesnej wersji śnieżnobiałe wnętrze łączy wygodę godną XXI w. z elementami czysto sielskimi. Mogą to być wiklinowe kosze, hiacynt wodny, słomiane plecionki, meble z recyklowanego drewna, jak również gliniana ceramika czy ceglane kominki. W klimat rustykalizmu wpisują się także pastelowe tekstylia, otwarte półki oraz popularne białe kożuchy wykorzystywane jako narzuty na sofę czy fotele.
W nowoczesnym wydaniu
Biały salon może wreszcie być też bardzo nowoczesny, intencjonalnie wywołując w nas uczucie surowej nowości i minimalistycznego funkcjonalizmu. Do ich umeblowania wykorzystujemy meble modernistyczne, łączące prostotę geometrycznej formy z nieskazitelnym materiałem – lakierowanym drewnem, skórą, szkłem czy wysokiej jakości, błyszczącym tworzywem sztucznym w typie HPL (laminatu). Jako akcent doskonale sprawdzają się szare i antracytowe detale – od framug okiennych, a skończywszy na metalowych ramach mebli.