Wczytuję dane...

Elegancki stół – nowoczesne pomysły na dekorowanie jadalni

średnia: 5.0  ocen: 4
Autor: Decoart24.pl
Elegancki stół - Dekoracje i ozdoby


Elegancki stół – nowoczesne pomysły na dekorowanie jadalni


Sztuka dekoracji stołów odeszła w zapomnienie, a szkoda. Wszak każdy posiłek powinien być ucztą nie tylko dla podniebienia…

O ile wysilamy się jeszcze na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, o tyle powszednie posiłki, a nawet niedzielne obiady utrzymujemy w dość minimalistycznym tonie. Sztućce, talerze i serwetki papierowe to najpowszechniejszy wybór. Owszem, jest to podejście praktyczne i ułatwia sprzątanie stołu, ale jednocześnie jest straconą okazją do wprowadzenia do codzienności nieco estetyki, a nawet magii. A to ważne tak dla naszych apetytów, jak i dla samopoczucia panującego w rodzinie. Dbałość o piękne detale wpływa bowiem na to, jak celebrujemy każdy dzień, jak dzieci pamiętają swoje dzieciństwo, jak układają się związki między dorosłymi...

Gra kolorów

Najpopularniejszy we współczesnych trendach pomysł na dekorację stołu opiera się na kolorach. Stół w kontekście neutralnych wnętrz staje się bowiem kanwą, na której można „namalować” dowolny klimat – odświętną podniosłość, wiosenny optymizm czy awangardowy suspens. Możemy więc ubierać stoły w daną tonację kolorystyczną, wykorzystując różne, jaśniejsze i ciemniejsze odcienie tej samej barwy niczym modny efekt ombre.

Równie ciekawie prezentują się kontrasty żywych barw, które można zestawiać w sposób niemal dowolny, choć efekt jest bardziej imponujący, jeśli mają one odzwierciedlenie w szerszej aranżacji jadalni, kuchni czy salonu. Ważne są przy tym nie tylko kolory, ale także desenie, które nierzadko przemycają elementy artyzmu lub dobrego humoru.


Dekoracje na stół - Sklep decoart24.pl

Fot - Mikasa


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. -  freshome.com


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - blog.timelesswroughtiron.comNaturalnie

Na fali fascynacji trendami eko i stylistyką skandynawską coraz częściej wybieramy motywy przyrodnicze do dekoracji domu, a także i stołu. Jest to niezwykle wdzięczny pomysł, który pozwala zaprosić do wnętrz naturalne motywy typowe dla danej pory roku. Za zaplecze materiałowe może starczyć nam ogród, park czy las – każdy element, od kory drzew po kwiaty, jest bowiem godny wykorzystania.

Do kanonu przyrodniczych dekoracji stołu należą kwiaty lawendy, długo utrzymujące formę po ścięciu, dynie ozdobne, suszone kwiaty letnie, gałązki igliwia czy wiecznie zielonych krzewów, orzechy, kasztany czy twarde płody głogu albo dzikiej róży. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiędzy talerzami znalazły się kolorowe sałaty, rzodkiewki z nacią czy marchewki – im więcej polotu, tym smaczniej!
Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - sassymamahk.com


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. -  homeyohmy.com


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - bhg.comZ fantazją

Wspomniane już kolorystyczne i przyrodnicze motywy można spleść w jedno i wyczarować aranżacje godne łanów wnętrzarskich magazynów. Tego typu dekoracje bywają pracochłonne, bo wymagają przemyślanego i cierpliwego układania kwiatów, gałęzi, serwetek itd. ale zdecydowanie są warte zachodu. Rozmach w dekorowaniu podnosi prestiż posiłku i doskonale odzwierciedla specjalne okazje.

W takich pomysłach sprawdzają się również nieożywione ozdoby w postaci kamieni, szklanych wazach, piór, korali, plecionek czy waty. Niemal niezbędnym dopełnieniem są również świece różnych kolorów i kształtów, a także świeczniki. Wreszcie, fantazja wymagana jest również w doborze zastawy – różnobarwne talerze układane jeden na drugim i różnokolorowe szkło to recepta na sukces.Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - luxxu.net


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - chicvintagebrides.com


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - crochdorch.net


Podstawowe dekoracje

Aby móc łatwo i ze swoboda tworzyć wciąż nowe dekoracje stołu warto wyposażyć się w niezbędne minimum. Dekoratorzy sugerują pozostawienie pełnych obrusów na naprawdę wyjątkowe okazje, a na co dzień wybierają kolorowe bieżniki, które ukazują trochę drewnianego blatu i dają większe pole do popisu w doborze pozostałych elementów. Dalej potrzebne są również podkładki pod naczynia, tekstylne serwetki, a do nich najlepiej eleganckie obrączki, które pozwalają na piękne aranżowanie.

Posiadając cztery lub pięć kolorystycznych zestawów, można z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej dekoracji, przez cały rok tworzyć wciąż nowe aranżacje stołu – ku uciesze domowników i gości.
Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - DecoArt24.pl


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - DecoArt24.pl


Podkladki na stol decoart24.pl

Fot. - DecoArt24.pl