Wczytuję dane...

Jak wyeksponować rośliny w ogrodzie?

średnia: 5.0  ocen: 12
Autor: Decoart24.pl
Jadalnia w ogrodzie


Jak wyeksponować rośliny w ogrodzie?


Ogród to nie działka wyznaczona przez szeregi jednostajnych rabat. Współczesne trendy w aranżacji krajobrazu sugerują, aby poszczególnym gatunkom stworzyć unikalne warunki rozwoju – z korzyścią dla estetyki całej posesji.

Unikamy więc nudnej symetrii i jednowymiarowości zagonów. Botaniczne okazy są dziś wybierane starannie, nie raz za pokaźne sumy, i każdy z nich ma pełnić określoną rolę w aranżacji ogrodu. W tym celu potrzebujemy jednak akcesoriów, które pozwolą roślinom pysznić się w pełnej krasie, a zarazem wzrastać w zgodzie ze swoimi indywidualnymi potrzebami.


Donice ogrodowe

Przede wszystkim trzeba pomyśleć, jak zaprosić zieleń bezpośrednio na taras lub patio – tak, aby nie była ona jedynie tłem, ale elementem aranżacji. Rośliny umiejscowione w dużych donicach mogą spełniać rolę zielonych parawanów chroniących przed słońcem lub wzrokiem ciekawskich, a jednocześnie pozwalają z bliska cieszyć się estetyką żywozielonych liści, imponujących traw czy pachnącego kwiecia.

Donice do ogrodu są oczywiście dekoracją samą w sobie, stąd tak ważne jest, aby wybierać je z myślą o szerszym kontekście architektonicznym – fasadzie domu, meblach ogrodowych czy planowanych gatunkach. Niektóre krzewy, takiej jak oleandry, wymagają też przemieszczania na zimę do wnętrz – sadzenie do donic znacząco usprawnia ten proces.

Donice do domu, ogordu, taras, balkon
Produkt dostępny!

Trzy donice ogrodowe - Wodospad

Trzy donice ogrodowe zaprojektowane zostały tak, aby zasadzone tam kwiaty tworzyły efekt wodospadu. Stelaż kwietnika jest wykonany ze stali w kolorze czarnym, natomiast donice z najwyższej jakości tworzywa.
665,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica ogrodowa - Misa - Kolory

Donica ogrodowa idealnie zapełnia puste miejsce w ogrodzie. Stelaż donicy jest wykonany ze stali w kolorze czarnym, natomiast donica z najwyższej jakości tworzywa.
279,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica - Sześcian - Ratan produkcyjny

Donica wykonana z rattanu, wyłożona w środku blachą aluminiową. Doskonała do ogrodu. Jest odporna na warunki atmosferyczne i zapewni długotrwałe użytkowanie.
290,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica do ogrodu, restauracji, biura, firmy - Nawadnianie - 50x50x43 cm

Donica do restauracji, biura, firmy - Nawadnianie - Ocieplenie - 50x50x43 cm - ok. 9,5 kg Donica z systemem nawadniania to idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują wysokiej jakości oraz prestiżowego designu. Donica sprawd
353,00 PLN


Donice ogrodowe decoart24.pl

1. Kolorowe donice Slide Design

Donice ogrodowe decoart24.pl

2. Eleganckie donice Gandiablasco

Wiszące kwietniki

Zieleń ogrodowa często kończy się na wysokości naszych kolan – wyższe okazy sadzimy ze względów praktycznych dopiero daleko pod płotem. W rezultacie na wysokości oczu mamy jedynie lampy, tynk i parasole ogrodowe, niewątpliwie potrzebne, ale jakże dalekie od zielonego luksusu.

Wiszące kwietniki i uchwyty do skrzynek do montowania na wysokości (fasadzie, barierce, drewnianej konstrukcji) umożliwiają jednak przestrzenną dywersyfikację i podnoszą rośliny bliżej słońca i naszego wzroku. Szczególnie uroczo w takiej aranżacji prezentują się gatunki o długich, zwisających się luźno liściach oraz kwiatowe kaskady, takie jak pelargonie czy surfinie.

Rosliny w ogrodzie decoart24.pl

3 Wiszące petunie; źródło: thegardenglove.com

Donice ogrodowe decoart24.pl

4. Mieszane kompozycje wiszące; źródło: https://www.rogersgardens.com

Podwyższone zagony

Podobny efekt podniesienia najcenniejszych botanicznych trofeów można uzyskać na terenie całego ogrodu – wzdłuż ścieżek, obok wejścia czy w ulubionych zakątkach odpoczynkowych. Do tego celu wykorzystujemy podwyższone zagony, które zamocowane są na stałe w podłożu i stanowią jedynie „nadbudówkę” z gliny. Ta forma aranżacji, choć nie nadaje się na taras, ma wyraźną korzyść w postaci zachowania naturalnych warunków glebowych – rośliny posadzone na podwyższonych zagonach nie wysychają i nie przemarzają tak łatwo.

Sama konstrukcja zależy od ogólnego klimatu ogrodu i możliwości finansowych – do wyboru mamy zagony podtrzymywane drewnem, kamieniami, cegłą czy nawet litym betonem.

 Zagony decoart24.pl

5 Podwyższony drewniany zagon; źródło: woodlandthings.com

Zagony ogrodowe decoart24.pl

6. Murowany podwyższony zagon; shakespeareslandscapes.co.uk

Podpórki

Czasami jednak wszystko co potrzebuje roślina, aby wyglądać pięknie, to proste podpórki do kwiatów. Nie są one kosztowne, nie wymagają złożonej instalacji i nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie sprawiają, że ogród od razu prezentuje się lepiej. Przeznaczone do gatunków wysokich i rozłożystych pomagają wyeksponować piękno wiotkich bylin, które zbyt często ulegają deszczom lub wiatrowi. Ze względów czysto praktycznych polecamy podpórki metalowe, które nie tylko są bardzo trwałe i odporne na warunki pogodowe, ale prezentują się bardzo elegancko.

Podpórki do kwiatów, roślin
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów - Drabinka 50-ka

Podpórka do ogrodu w formie drabinki wykonana z drutu stalowego, przez co jest odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt.
49,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów- Drabinka 65-ka

Duża podpórka do ogrodu w formie drabinki wykonana z drutu stalowego, przez co jest odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt.
50,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów - Wachlarz

Dekoracyjna podpórka do kwiatów w formie wachlarza. Produkt pięknie zgra się z pnącymi różami. Wykonana jest z drutu stalowego, przez co jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dostępna w trzech ko
199,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do krzewów 3 części – 90

Podpórka do ogrodu składająca się z trzech części. Wykonana jest z drutu stalowego, przez co jest bardzo wytrzymała. Idealna do urządzenia pięknego, magicznego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt. Dostępna w trzech
69,00 PLN
Produkt dostępny!

Pergola - Piramida 190 cm

Dostępna w dwóch kolorach: Ciemna Zieleń, Czarny Rozmiary produktu: Wysokość: 190 cm Szerokość: 30 cm Głębokość: 30 cm Waga brutto: 1,92 kg
299,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do roślin - Spirala

Dostępne 3 Kolory : Zielony ciemny, Czarny, Inox Rozmiary produktu: Wysokość: 60 cm Szerokość: 19 cm Głębokość: 19 cm Waga brutto: 0,25 k
59,00 PLNPodpórka do roślin decoart24.pl

7. Rustykalna podpórka dla powojników; źródło: Garden Path

Podpórki do kwiatów i roslin decoart24.pl

8. Metalowa podpórka do roślin; gardeners.com


Pergole i altany

Nieco bardzie zaawansowaną formą podpórek do roślin są pergole ogrodowe. Drewniane i metalowe stają się ważnym elementem przestronnego zagospodarowania posesji i dają pnącym roślinom, takim jak glicynia czy nasturcja, idealne warunki wzrostu. Jeszcze ciekawsze i bardziej praktyczne są altany ogrodowe, które poza tym, że dają przyjemne schronienie od słońca, stwarzają fantastyczne możliwości aranżacyjne – zarówno dla gatunków pnących, jak i roślin wiszący donicach.

Pergola decoart24.pl

9. Metalowa altana ogrodowa; źródło: Outour Garden

10. Altana ogrodowa z drewna; źródło: trendir.com