Ogród przydomowy - 5 Pomysłów

Ogród przydomowy - 5 pomysłów
Każdy ogród wokół domu jest wyzwaniem i potencjałem jednocześnie. Podpowiadamy jak można urządzić go w sposób estetyczny i funkcjonalny zarazem.
Ogród przydomowy spełnia we współczesnym życiu wiele różnych funkcji. Przede wszystkim jest naszym własnym „łonem natury”, gdzie można w łatwy i bezpośredni sposób korzystać z dobroczynnego wpływu kontaktu z przyrodą. Bez wyjazdów i wycieczek, można po prostu zdjąć buty i relaksować się na trawie.
Ale ogród przydomowy jest również miejscem spożywania rodzinnych posiłków i podejmowania gości, gdy tylko aura na to pozwala. Może pełnić funkcję rekreacyjną i wówczas zmienia się w boisko do badmintona lub ćwiczeń jogi. Nierzadko jest spełnieniem naszych wewnętrznych pasji ogrodniczych – hobby, które zdaniem naukowców wzmacnia ciało i uspokaja umysł. Wreszcie, ogród do także widok, jaki widzimy z okien domowych wnętrz!
Naturalistyczny ogród przydomowy
Dla ogrodników i marzycieli, ekologów i miłośników sielskiej beztroski, naturalistyczny ogród będzie strzałem w dziesiątkę. Można go zaaranżować na działce dowolnej wielkości, choć zdecydowanie lepiej prezentuje się na większej przestrzeni. Jest to bowiem ogród, gdzie pałeczkę dyrygenta oddajemy samej przyrodzie mieszając gatunki typowe dla danego klimatu i pozwalając im rozrastać się wzdłuż i wszerz. Nie zabraknie tu więc kwiatów ciętych, motyli i pszczół, ptaków, zapachów i poczucia intymności. Zabraknąć może jedynie miejsca…
Pergola ogrodowa
Podpórka do kwiatów - Wachlarz
Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet
Mały, bujny ogród przydomowy
W mieście działki są z konieczności bardzo ograniczone, co jednych ludzi skłania do minimalizmu, drugich, wręcz przeciwnie! Przy odpowiedniej dozie fantazji niewielki teren za domem można bowiem zmienić w bujny kawałek raju połączony z praktycznym tarasem wypoczynkowym. Aby efekt był możliwie najpełniejszy dobrze jest pomyśleć o wodnym źródełku, i kamieniach, o kilku drzewach i pnączach, o kwiatach w donicach, a nawet własnych rybkach. Nie da się ukryć, że taki ogród jest zwykle drogą inwestycją wymagającą zmyślnych technicznych rozwiązań, ale efekt w pełni wynagradza koszty!
Minimalistyczny ogród przydomowy
Alternatywny wariant minimalistycznego ogrodu wybierany jest zarówno do małych działek, jak i tych większych. Elementem dominującym staje się trawnik, który, jak zaznaczyliśmy na wstępie, może być miejscem wypoczynku, opalania, dziecięcych zabaw oraz sportów. Dobrze utrzymany jest niczym pełen optymizmu dywan, który zachęca do bosych przechadzek. Wystarczy dobrać do niego kilka wysokich drzewa dających ochronę przed wzrokiem sąsiadów oraz piękny widok z okien i można cieszyć się przyrodą, bez większej ogrodniczej pracy.
Ustrukturyzowany ogród przydomowy
W sytuacji, gdy ogród jest na tyle mały, że zakładanie trawnika nie ma większego sensu, większość z nas decyduje się na wybetonowanie powierzchni, tak, aby uzyskać większy taras czy patio. To idealne rozwiązanie dla osób spędzających na świeżym powietrzu dużo czasu, ale raczej w formie odpoczynku i posiłków, niż grzebania się w ziemi. Aby ta betonowa płaszczyzna mogła być nazwana ogrodem potrzebuje jednak dużo zieleni. Aranżujemy ją poprzez żywopłoty, podłużne klomby, a przede wszystkim donice. Po pergolach i dachach można puścić piękne pnącza, a ozdobne rośliny jednoroczne umieścić w dekoracyjnych kwietnikach.
Nowoczesny ogród przydomowy
Gdzieś pomiędzy minimalizmem a nowoczesnością zakwalifikować można jeszcze ogród miejski, modernistyczny, ale nieprzesadnie zorganizowany. Panuje tu przyjemna równowaga między betonem i prostymi meblami ogrodowymi a bujną, choć raczej monokulturową zielenią. Oprócz trawnika popularne rośliny to ozdobne trawy, bambus, japońskie jawory i ogólnie wiecznie zielone krzewy. Całość doskonale pasuje do modnej nowoczesnej architektury!
Trzy donice ogrodowe - Wodospad
Pergola ogrodowa
Podpórka do kwiatów - Wachlarz
Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet
