Detale w wystroju wnętrz

Mawiają, że diabeł tkwi w szczegółach i mają rację, zwłaszcza, jeśli chodzi o wykończenie aranżacji wnętrzarskich. Na jakie detale w wystroju warto zwracać szczególną uwagę?
Może Ci się wydawać, że wybrałeś idealną zabudowę kuchenną czy salonową sofę z marzeń wraz z najbardziej oryginalnym stolikiem do kawy. Cóż z tego jednak, kiedy po „złożeniu” całości okazuje się, że wnętrzom brakuje tego czegoś, co wzbudza w nas emocje estetyczne, tworzy unikatowy klimat. Owe detale bywają bagatelne, ale w obrazie całości miewają zasadnicze znaczenie!
Desenie
Planując wystrój domu często skupiamy się na kolorystyce, zapominając, że każda barwa prezentuje się inaczej w wydaniu błyszczącym, matowym, prążkowanym, żyłkowanym. Desenie nadają kolorom głębi, a całemu wnętrzu treści, która każe mózgowi odbierać aranżację w sposób bardziej kompleksowy. Zderzanie różnych choć podobnych deseni często decyduje wręcz prestiżu danego wystroju.
Warto więc kapryśnie przebierać w płytkach ceramicznych, panelach podłogowych i okleinach, skupiając się nie tylko na dynamice odcieni, ale przede wszystkim wzajemnym oddziaływaniu wzornictwa. Dla przykładu marmur pięknie komponuje się z naturalną fakturą drewna, zaś bielone drzewo sosnowe może wspaniale dopełniać dębowego masywu.
Samotny mak - Obraz na płótnie
Obraz do sypialni - A Day Of Light
Kolorowe metale
Wspomniane wyżej skupienie na kolorystyce nie uwzględnia również roli, jaką pełnią małe metalowe detale – uchwyty do drzwiczek, stelaże lamp, krzeseł i stolików do kawy, ramy luster itd. Choć tak niewielkie, nie mogą być przypadkowe, bowiem ich suma daje niezwykłą synergię estetyczną.
I tak bardzo modny ostatnimi czasy złoty odcień doskonale komponuje się z bielą i czernią, przydając wnętrzom luksusu i wyjątkowości, nawet, jeśli z prawdziwym kruszcem nie ma nic wspólnego. Bardziej surowo, choć wciąż elegancko prezentuje się z kolei ocień srebra i nierdzewnej stali – chłodny, perfekcyjny, bardzo nowoczesny. Jeszcze inne efekty dają natomiast metalowe elementy pomalowane na czarno, nawiązujące zarówno do stylu industrialnego jak i nowoczesnego rustykalizmu.
Tekstylia
Spójrz na którąkolwiek z poniższych fotografii wnętrz i wyobraź sobie, że odebrano z niej poduszki, dywany, narzuty. Niby to tylko drobne dodatki do domu, ale zwłaszcza w pokojach wypoczynkowych mają one kolosalne znaczenie. Każda praktycznie sofa prezentuje się lepiej, jeśli podkreślimy ją miękkimi tkaninami w interesujących barwach.
Czy więcej znaczy lepiej? Niekoniecznie. W niektórych aranżacjach, owszem, nadmiar poduszek, narzut, zasłon i dywanów jest kluczowym czynnikiem determinującym poziom przytulności. W innych przypadkach jednak wystarczy dobrać dwa czy trzy tekstylne dodatki do domu, aby zasadniczo zmienić klimat salonu czy sypialni.
Przedmioty użytkowe
Najpiękniejsza nawet aranżacja pozostaje tylko obrazkiem z katalogu, jeśli nie dopełnimy jej rzeczami osobistymi. Pamiątki z podróży, fotografie w ramach, ulubiona ceramika, książki i magazyny – to wszystko element naszego życia, który powinien być widoczny we wnętrzach.
Kluczem do sukcesu pozostaje jednak wykorzystanie owych przedmiotów osobistych na korzyść wnętrz. Odpowiednie rozplanowanie półek, regałów i stolików do kawy pozwala eksponować dekoracje i drobne gadżety w sposób estetyczny, a czasem wręcz intrygujący. Umiar i nieprzewidywalność dają w tym kontekście najlepsze wyniki!
Obraz na płótnie - Jezioro Akkem - 120x90 cm
Samotny mak - Obraz na płótnie
Obraz do sypialni - A Day Of Light