Wczytuję dane...

Klasyczna sypialnia, czyli niezawodne sny

średnia: 5.0  ocen: 11

Autor: Decoart24.pl
Sypaialnia klasyczna


Są takie sfery życia, w których jesteśmy bardziej niż w innych podatni na urok tradycji i konwencji. Bo też eksperymenty mogą drogo kosztować!Unikatowa kuchnia, awangardowy salon, designerska jadalnia – to wszystko pomieszczenia, gdzie wspomniane eksperymenty mają szansę się obronić. Ale czy każdy z nas ma ochotę ryzykować w przypadku sypialni? Nieudany wystrój w tym przypadku może odbić się negatywnie na atmosferze wieczorów i samopoczuciu o poranku. Nic też dziwnego, że tylu ludzi wciąż preferują klasyczny wystrój sypialni!


Esencja klasyki


Jaka jest ta najczystsza klasyka sypialniana? Zazwyczaj stanowi odpowiedź na charakter samych wnętrz – mieszkań z wysokimi sufitami, sztukaterią i architektonicznymi zdobnikami. Mało kto oczywiście będzie dziś chciał rekonstruować sypialnię Marii Antoniny, gdyż ogólne tendencję preferują wystrój prostszy, lżejszy i jaśniejszy.

W klasycznej sypialni nie może jednak zabraknąć łoża z wysokim wezgłowiem, a najlepiej i baldachimem. Oprócz stolików nocnych dobieramy do niego otomanę postawioną w nogach łóżka, a także stylowy fotel z lampą podłogową. Dywan i obrazy w ramach, idealne reprodukcje, to zaś bardzo pożądane wykończenie aranżacji.


Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl


Tradycja z twistem


Wspomniana wyżej klasyczna konwencja wystroju sypialni może być prosta i uniwersalna, ale może też przemycać element przypominający, że w tych wnętrzach mieszkają ludzie XXI w. i to ludzie z fantazją. O przesłaniu tym decydują często szczegóły, w postaci bardziej nowoczesnych obrazów na ścianach, artystycznej ceramiki z bukietami, finezyjnych zasłon czy eklektycznych poduszek dekoracyjnych. Atmosferze pomóc mogą również wzorzyste tapety czy tez niebanalny kolor ścian z ciekawie dobranymi dekoracjami ściennymi.


Sypialnia klasyczna decoart24.pl

Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl


Nowoczesna klasyka


Samo słowo „klasyka” nie musi też wcale nieść ze sobą archaicznego ładunku. Nowoczesna klasyka to dawno uznany trend, który całkowicie rezygnuje z antyków, stawiając na perfekcjonizm i „nowość”. W tym pomyśle klasyczna sypialnia pozostaje harmonijna, zrównoważona i elegancka, ale zatraca już dekadenckie motywy w postaci kominków z gzymsem, baldachimów czy szezlongów. Umeblowanie jest dość minimalistyczne, choć przyjemnie luksusowe, a kolorystyka wykorzystuje modą współcześnie tendencję przechodzenia z tonu w ton, bez wyraźniejszych kontrastów. Skórzane obicia, nowoczesne oświetlenie czy puste okna są tutaj całkowicie dopuszczalne.


Sypialnia klasyczna decoart24.pl

Sypialnia klasyczna decoart24.pl


Na pograniczu romantyki


Klasyczna sypialnia zinterpretowana być też może w sposób nieco bardziej rustykalny, kojarzący się raczej z szlachecką alkową niż pokojem pałacowym. Mowa o jasnej, romantycznej sypialni, gdzie pachnie kwiatami, a usypianiu towarzyszy twardo wykrochmalona pościel. Dla sporej części z nas to właśnie uosobienie marzeń o słodkich snach i domowej melancholii, a nie trzeba wcale stawać na głowie, aby marzenie to zrealizować.

Łóżka o pastelowej tapicerce, tapety i pościel w łączkę, futrzane dywaniki, zdobne świeczniki i latarenki, lampiony, a także sentymentalne obrazy na ścianę i zwiewne firany to esencja tego stylu sypialnianego.


Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl
Sypialnia klasyczna decoart24.pl