Wczytuję dane...

Międzynarodowe style wnętrzarskie

średnia: 5.0  ocen: 15
Autor: Decoart24.pl
Międzynarodowe style wnętrzarskie


Jeśli lubisz podróże i autentyczność, to możesz zainspirować się stylami designerskim z różnych części świata. Dziś omawiamy styl skandynawski, hiszpański, angielski, francuski i japoński!

Niby dom nie musi być urządzony w żadnym konkretnym stylu - możemy po prostu kierować się gustem, komfortem i okazjami. Ale efekt takiej aranżacji może, choć nie musi, być nijaki. Wszystkim tym, którym zależy na spójności i elegancji, można zasugerować wybór jednego konkretnego stylu wnętrzarskiego i trzymanie się jego wytycznych niczym kodeksu. Taka koncepcja pozostawia nam wciąż sporo swobody z zakresie doboru poszczególnych mebli i dekoracji, ale chroni przed ową „nijakością”.Styl skandynawski


Zdecydowanie najpopularniejsza koncepcja designerska ostatnich lat. Oparta na typowym dla społeczeństw północy zamiłowaniu do przyrody i naturalnego wzornictwa, z jednoczesnym akcentem na minimalizm: prostotę, neutralność kolorystyczną, ład przestrzenny. Dominuje biel, choć dopuszczalne są również szarości i beże, a meble często wykonane są naturalnego drewna. Śmielsze warianty dopuszczają nawet całą gamę kolorów w postaci drobnych dekoracji czy obrazów. Poza tym styl skandynawski przywiązuje dużą wagę do oświetlenia, a rośliny w wazach i donicach są elementem niezbędnym. Wiele innych sprzętów jest multifunkcjonalnych, spełniając jednocześnie rolę stolika, stołka, podstawy, itd.

 


Styl skandynawski - decoart24 - inspiracje

 

Styl skandynawski - inspiracje decoart24

 

Styl skandynawski inspiracje decoart24Styl hiszpański


Na drugim końcu Europy popularnością cieszy się zgoła inne wzornictwo. Styl hiszpański we wnętrzach to przede wszystkim ciepłe barwy i ogromna ilość tekstyliów – nie tylko poduszek i narzut, ale także zasłon, dywanów, kotar, obrusów długich do samej podłogi… Wyraźne jest tutaj nawiązanie do kultury śródziemnomorskiej z jej umiłowanymi sjestami i towarzyskim trybem życia. Dom w stylu hiszpańskim jest więc gościnny, spontaniczny, nie broniący się przed nagromadzeniem sprzętów i dekoracji, chętnie korzystający z idei otwartych półek, przeszklonych gablot i plecionych elementów wyposażenia.


Styl hiszpański - inspiracje decoart24

 

style hiszpańskie - inspiracje sklep decoart24

 

style hiszpańskie - inspiracje sklep decoart24

 


Styl angielski


Zgoła inną propozycją jest styl angielski – chłodny, dystyngowany, pełen elegancji. Tutaj w największym stopniu zaznacza się zamiłowanie do tradycji, a w nowoczesnych domach nie brakuje nawiązań do epoki wiktoriańskiej czy nawet Tudorów! Mamy więc klasyczne kominki z gzymsem, finezyjne sofy i fotele z zaokrąglonymi podłokietnikami, wyszukane stoły i stoliki na rzeźbionych nogach, a także klimatyczne lampy z kloszami. Kolory są wyraźne, ale niemniej eleganckie, ze szczególnym uwzględnieniem królewskiego błękitu („royal blue”), butelkowej zieleni czy dostojnej czerwieni. Nawet w kuchni da się zauważyć fascynację burżuazyjnym designem dekoracyjnych frontów czy zdobnych tapet i płytek ceramicznych.


Styl angielski - sklep decoart24 - inspiracje

 

Styl angielski - sklep decoart24 - inspiracje

 

Styl angielski - sklep decoart24 - inspiracjeStyl francuski


Niczym w modzie, Francuzi w wystroju wnętrz ulegają tej samej pasji dla nienachalnej elegancji, która nie musi błyszczeć nowością ani złotem, ale ma swój trudny do opisania wdzięki, nazywany nad Loarą „allure”. W aranżacjach widzimy więc wyraźne odwołania do stylu retro, z dużą dawką wpływów kulturowych w postaci książek, obrazów, plakatów, posągów, itd. Obok antyków stoją meble z wyprzedaży garażowych, ale także nowoczesne designerskie fotele czy pufy. Wystrój jest zdecydowanie kolorowy, maksymalistyczny, ale zarazem snobistyczny i sprawiający wrażenie swojskiego komfortu.


styl francuski - inspiracje sklepu decoart24.pl

 

styl francuski - inspiracje sklepu decoart24.pl

 

styl francuski - inspiracje sklepu decoart24.plStyl japoński


Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu zatacza coraz szersze kręgi wychodząc poza pasję do sushi. Japoński wystrój wnętrz doskonale koresponduje bowiem z modnym stylem minimalistycznym i modernistyczną architekturą. We wnętrzu musi być więc ład sprzyjający harmonii Zen, a wyrażający się oszczędnym użyciem barw, symetrią, skrajną prostotą mebli oraz umiłowaniem dla idealnie gładkich powierzchni. Popularne jest drzewo, bambus i szkło, a spośród kształtów dominują prostokąty i kwadraty. Meble nie są przy tym „utykane” po kątach, ale stanowią częściej wolnostojące wyspy relaksu i harmonii.


styl japoński - inspiracje decoart24

 

styl japoński - inspiracje decoart24

 

styl japoński - inspiracje decoart24