Międzynarodowe style wnętrzarskie

Jeśli lubisz podróże i autentyczność, to możesz zainspirować się stylami designerskim z różnych części świata. Dziś omawiamy styl skandynawski, hiszpański, angielski, francuski i japoński!
Niby dom nie musi być urządzony w żadnym konkretnym stylu - możemy po prostu kierować się gustem, komfortem i okazjami. Ale efekt takiej aranżacji może, choć nie musi, być nijaki. Wszystkim tym, którym zależy na spójności i elegancji, można zasugerować wybór jednego konkretnego stylu wnętrzarskiego i trzymanie się jego wytycznych niczym kodeksu. Taka koncepcja pozostawia nam wciąż sporo swobody z zakresie doboru poszczególnych mebli i dekoracji, ale chroni przed ową „nijakością”.
Styl skandynawski
Zdecydowanie najpopularniejsza koncepcja designerska ostatnich lat. Oparta na typowym dla społeczeństw północy zamiłowaniu do przyrody i naturalnego wzornictwa, z jednoczesnym akcentem na minimalizm: prostotę, neutralność kolorystyczną, ład przestrzenny. Dominuje biel, choć dopuszczalne są również szarości i beże, a meble często wykonane są naturalnego drewna. Śmielsze warianty dopuszczają nawet całą gamę kolorów w postaci drobnych dekoracji czy obrazów. Poza tym styl skandynawski przywiązuje dużą wagę do oświetlenia, a rośliny w wazach i donicach są elementem niezbędnym. Wiele innych sprzętów jest multifunkcjonalnych, spełniając jednocześnie rolę stolika, stołka, podstawy, itd.
Styl hiszpański
Na drugim końcu Europy popularnością cieszy się zgoła inne wzornictwo. Styl hiszpański we wnętrzach to przede wszystkim ciepłe barwy i ogromna ilość tekstyliów – nie tylko poduszek i narzut, ale także zasłon, dywanów, kotar, obrusów długich do samej podłogi… Wyraźne jest tutaj nawiązanie do kultury śródziemnomorskiej z jej umiłowanymi sjestami i towarzyskim trybem życia. Dom w stylu hiszpańskim jest więc gościnny, spontaniczny, nie broniący się przed nagromadzeniem sprzętów i dekoracji, chętnie korzystający z idei otwartych półek, przeszklonych gablot i plecionych elementów wyposażenia.
Styl angielski
Zgoła inną propozycją jest styl angielski – chłodny, dystyngowany, pełen elegancji. Tutaj w największym stopniu zaznacza się zamiłowanie do tradycji, a w nowoczesnych domach nie brakuje nawiązań do epoki wiktoriańskiej czy nawet Tudorów! Mamy więc klasyczne kominki z gzymsem, finezyjne sofy i fotele z zaokrąglonymi podłokietnikami, wyszukane stoły i stoliki na rzeźbionych nogach, a także klimatyczne lampy z kloszami. Kolory są wyraźne, ale niemniej eleganckie, ze szczególnym uwzględnieniem królewskiego błękitu („royal blue”), butelkowej zieleni czy dostojnej czerwieni. Nawet w kuchni da się zauważyć fascynację burżuazyjnym designem dekoracyjnych frontów czy zdobnych tapet i płytek ceramicznych.
Styl francuski
Niczym w modzie, Francuzi w wystroju wnętrz ulegają tej samej pasji dla nienachalnej elegancji, która nie musi błyszczeć nowością ani złotem, ale ma swój trudny do opisania wdzięki, nazywany nad Loarą „allure”. W aranżacjach widzimy więc wyraźne odwołania do stylu retro, z dużą dawką wpływów kulturowych w postaci książek, obrazów, plakatów, posągów, itd. Obok antyków stoją meble z wyprzedaży garażowych, ale także nowoczesne designerskie fotele czy pufy. Wystrój jest zdecydowanie kolorowy, maksymalistyczny, ale zarazem snobistyczny i sprawiający wrażenie swojskiego komfortu.
Styl japoński
Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu zatacza coraz szersze kręgi wychodząc poza pasję do sushi. Japoński wystrój wnętrz doskonale koresponduje bowiem z modnym stylem minimalistycznym i modernistyczną architekturą. We wnętrzu musi być więc ład sprzyjający harmonii Zen, a wyrażający się oszczędnym użyciem barw, symetrią, skrajną prostotą mebli oraz umiłowaniem dla idealnie gładkich powierzchni. Popularne jest drzewo, bambus i szkło, a spośród kształtów dominują prostokąty i kwadraty. Meble nie są przy tym „utykane” po kątach, ale stanowią częściej wolnostojące wyspy relaksu i harmonii.