OBRUS CZY PODKŁADKI POD TALERZE? - PODKŁADKI NA STÓŁ, OBRUSY, BIEŻNIKI
Jedzenie na gołym stole nie jest ani przyjemne ani praktyczne – dlatego wszyscy chętnie sięgamy po akcesoria pełniące funkcję ochrony i dekoracji zarazem.
Na szczęście czasy, gdy prawie każdy stół w kuchni obity był niepiękną, siermiężną ceratą poszły już w zapomnienie. Same stoły robią się coraz droższe, atrakcyjniejsze, a nawet wręcz artystyczne, więc nic dziwnego, że potrzebują odpowiedniej oprawy. Gładkie i nieskazitelne blaty – czy to ze szkła, drzewa czy tworzywa sztucznego – nie wytrzymają jednak zbyt długo w dobrej formie, jeśli nie zabezpieczmy ich przed uderzeniami naczyń, wylanymi płynami różnych kolorów i zgrzytaniem sztućców.
Dlaczego warto mieć obrus?
Tekstylny obrus to najbardziej tradycyjny pomysł na przykrycie stołu, który wciąż ma szeroką rzeszę zwolenników i to nie bez powodu. Nie da się ukryć, że jest to niezrównany wybór na eleganckie okazje typu święta, ślub czy Komunia, tak dzięki symbolicznym kolorom i wzorom, jak i całościowemu efektowi. Ale to nie jedyne dobre zastosowanie dla obrusów – jeśli stół nie zachwyca pierwszą młodością albo designem, to nie ma lepszej opcji niż ukrycie go pod kolorowym, eleganckim albo modernistycznym materiałem, który na dodatek może stać się pożądaną dekoracją pokoju, wprowadzając akcent kolorystyczny. W kuchniach urządzonych w stylu wiejskim czy skandynawskim sielskie lniane obrusy w kwiaty, kratkę czy inne ludowe desenie są wręcz niezastąpione.
Jeśli chodzi o funkcję praktyczną, obrus dobrze chroni całą powierzchnię stołu przed odpryskami i zadrapaniami, choć stanowi żadnego zabezpieczenia przed wilgocią – mokry materiał należy zawsze natychmiast zdjąć z drewnianego blatu i dokładnie stół wytrzeć. Zaletą obrusów jest też większa elastyczność w zakresie usadzania sporej ilości gości, dla których oddzielnych podkładek nie dałoby się pomieścić albo odpowiedniej liczby nawet nie posiadamy.
{{BLOG_PRODUCTS_139}
Fot – aliexpress.com
Fot. – bioix.com
Fot. – etsy.com
A może podkładki pod talerze?
Oczywiście każdy kto pieczołowicie wybierał stół jadalny zachwycając się kształtem, kolorem i wykonaniem blatu, będzie z żalem przykrywał go całkowicie kawałkiem materiału. Piękny mebel cieszy oczy i może być sam w sobie wspaniałą ozdobą jadalni czy salonu, więc warto go nieco wyeksponować. To właśnie główna logika przemawiająca za używaniem podkładek pod naczynia, która chronią blat i wyciszają hałas związany ze odstawianiem talerzy czy szklanek, ale jednocześnie pozwalają się cieszyć samym stołem. Ogromny wybór materiałów, kształtów, kolorów i wzorów pozwala dopasować coś do każdego wnętrza – od naturalnych podkładek z bambusa czy rafii, przez tekstylne, korkowe a na plastikowych skończywszy.
Podkładki mają tą zaletę, że nie trzeba ich ciągle prać i prasować – wystarczy zwykle tylko przetrzeć mokrą szmatką, a okruchy wsypać do zlewu. Mając w zanadrzu dwa czy trzy komplety, można łatwo zmieniać atmosferę posiłku, tworząc ciekawy kompozycje kolorystyczne z serwetkami papierowymi czy naczyniami. Na plus należy jeszcze dodać, że używanie podkładek motywuje do dbania o sam blat, bo wszelkie zacieki od razu widać, podczas gdy pod obrusem może być różnie. Z kolei minusem są puste przestrzenie pomiędzy poszczególnymi matami, w które przynajmniej teoretycznie da się trafić przypadkiem widelcem czy nożem.
Fot. homestratosphere.com
Fot. inspiredhomeideas.com
Podkładka na stół - Beżowo brązowa - Z abaki - 33x48cm
Podkładka na stół - Brązowa - Z raffi - 33x48cm
Podkładka na stół - Musztardowa - Z rafii - 33x48cm
Kompromis czyli bieżnik
Dla niezdecydowanych jest jeszcze rozwiązanie pomiędzy czyli bieżnik. To wąski, długi obrus, który układa się na środku stołu w taki sposób, aby po obu jego stronach widać było pokaźne pasy blatu. W ten sposób sam mebel pozostaje wciąż doskonale widoczny i może cieszyć oczy swym designem, ale pojawia się dodatkowa dekoracja wprowadzająca atmosferę elegancji, swojskości czy akcent kolorystyczny – w zależności od samego bieżnika. A tych jest praktycznie od wyboru do koloru – haftowane, koronkowe, plecione, wesołe, nowoczesne, luksusowo zdobne…
Co zaś najważniejsze, mimo że bieżnik eksponuje dużą część blatu, narażając ją na zarysowania, daje się doskonale skomponować z podkładkami po naczynia. W efekcie mamy wspaniały kompromis między elegancją i dekoracyjnością a praktycznością. Wielu producentów tekstyliów proponuje wręcz zgrane kolorystycznie zestawy bieżników i podkładek czy serwetek, które tworzą naprawdę efektowną całość. Oczywiście, może na też nakrycie stołu komponować całkiem samodzielnie wykorzystując dodatkowe akcesoria takie jak ozdobne wazony, świeże i suszone bukiety, misy z owocami, obrączki na serwetki, papierowe serwetki, dekoracyjne kamyki, itd.
Fot. aliexpress.com
Fot. homemgz.com
Fot. - http://decoart24.pl/fantazyjna-podkladka-z-raffi
Fot. - http://decoart24.pl/elegancka-wyplatana-podkladka-z-rafii