GEOMETRYCZNE SZALEŃSTWA WE WNĘTRZACH!
Wraca modne w latach 70-tych zamiłowanie do odważnych, kolorowych wzorów w wystroju domów i mieszkań. Podpowiadamy jak bawić się geometrią…
To, co niektórzy ludzie uwielbiają w neutralnych, spokojnych pomieszczeniach o jednolitych ścianach i stonowanej kolorystyce, innym wydaje się nudne i przygnębiające. Ciekawy geometryczny deseń to najlepszy sposób na wizualne ożywienie wnętrz w modernistycznym, czasem wręcz artystycznym duchu.
Rodzaje wzorów geometrycznych
Wybierając nowy design trzeba kierować się, po pierwsze, kolorystyką, która powinna pasować do istniejącej już aranżacji lub ciekawie kontrastować z dominującą barwą w pokoju. I choć modne jest obecnie stłoczenie różnych wariacji geometrycznych w jednym pokoju, nadmiar nie współgrających ze sobą odcieni może powodować raczej zawrót głowy niż estetyczną przyjemność.
Po drugie, wybierajmy tylko wzory, które naprawdę lubimy – paski i kratka to przyjemna klasyka, która sprawdzi się wszędzie, ale już nie każdy będzie się dobrze czuć w otoczeniu absorbujących uwagę trójkątów czy nieco infantylnych kropek. Bardziej złożone desenie zawsze wyglądają przytulniej i atrakcyjniej w kontekście domowego ogniska, jeśli są stworzone z krągłych linii.
Fototapeta do salonu - Impreza - 254x183 cm
Fototapeta - Czarno-biały tunel - 254x183 cm
Fototapeta - Spiralny fractal II - 366x254cm
Fototapeta na ścianę - Abstrakcja 3d
Fot. – apartmenttherapy.com
Fot. – Greg Natale
Ściany z motywem
Najczęstszym i najłatwiejszym pomysłem na wplecenie geometrycznych wzorów do domu czy mieszkania są tapety lub szablony malarskie. Wzorzyste ściany wspaniale wypełniają wnętrze, pozwalając pozbyć się wrażenia pustoty czy surowości. To świetna alternatywa dla zapełniania przestrzeni obrazami czy innymi ozdobami ściennymi, które czasem mogą dawać efekt „zagracenia”, a poza tym są dość drogie. Tymczasem, jedna ściana w pokoju pokryta odważnym geometrycznym deseniem nadaje wspaniały rys całości i jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy preferujemy meblarski minimalizm. Dla przykładu, sypialnia, w której umieścimy proste łóżko, mały stolik i dywanik pod nogi zyskuje zupełnie nowego wymiaru z jedną ścianą pokrytą tapetą w multi-kolorowe trójkąty. Aby wykorzystać efekt do maksimum, warto pomyśleć o dużym lustrze, które odbijać będzie ciekawy deseń.
Fot. – jwwalls.com
Fot. – freshome.com
Kombinacje deseni
Oprócz ścian dobrą kanwą dla geometrycznych wzorów są także dodatki, zwłaszcza tekstylne, które nie kosztują dużo, a dzięki szerokiej ofercie rynkowej dają się dość swobodnie dobierać w kompozycje. Starannie dobrane poduszki dekoracyjne, narzuty, pościel, obrusy, zasłony i dywany pozwalają zrealizować najśmielsze wizje wzorzystych szaleństw, pozostając wciąż w rozsądnym umiarze, jeśli chodzi o nasycenie wizualnej przestrzeni. Warto pamiętać, że jeśli dobieramy dwa czy trzy motywy, mogą one być całkiem odmienne i przyjemnie ze sobą współzawodniczyć. Jeśli jednak różnych wzorów jest więcej, lepiej pomyśleć o dominującym zestawieniu kolorystycznym, w którym wszystkie one się będą zawierać – w przeciwnym razie zamiast ciekawego pomysłu na wnętrza będziemy mieć do czynienia z chaosem rozpraszającym uwagę, a czasem wręcz irytującym. Dobre kolorystyczne zestawienia to na przykład: biały-niebieski-żółty; czerwony-zielony-biały czy biały-beżowy-czarny.
Fot. – Classy Clutter Girls
Fot. – lushome.com
Fot. – inmyinterior.com
Obraz na ścianę - Al Capone - 120x90 cm
Little Black Dress III - Obraz na płótnie
Planets - Obraz na płótnie
Flash - Obraz na płótnie
Tea For Two Tea For Three - Obraz na płótnie
All That Glitters I - obraz na płótnie
All That Glitters IV - obraz na płótnie
Geometria 3-D
Zdecydowanie najciekawszą koncepcją wykorzystującą geometrię w wystroju wnętrz jest połączenie płaskich deseniów z bryłami mebli, lamp czy innych przedmiotów użytkowych. W takiej sytuacji pokój przestaje być udekorowany, a zaczyna stanowić oddzielną rzeczywistość, która kusi niezwykłością i ciekawą perspektywą. Nie jest to niestety scenariusz do realizacji przy niskim budżecie, bowiem większość fantazyjnych przestrzennych elementów wystroju wnętrz kosztuje kilka razy więcej właśnie ze względu na swoją unikatowość. Dodatkowo, aby odpowiednio zharmonizować grę kształtów czasem niezbędne jest zamawianie dekoru ściennego czy tapicerki meblowej na życzenie, co nigdy nie bywa tanie.
Niekoniecznie drogie, ale wciąż efektowne może być za to połączenie geometrycznych wzorów na ścianie czy podłodze z konstrukcjami przestrzennymi stworzonymi przez statywy lamp, nogi krzeseł i stołów, a nawet drewniane segmenty o niestandardowych kształtach. Inne ciekawe desenie można znaleźć na plecionych roletach, metalowych abażurach czy choćby ramach do luster i fotografii na ścianę.
Fot. 1 lavka-design.com
Fot. - home-designing.com
Fot. – moodymonday.co.uk
Obraz na ścianę - Lilia - 120x90 cm
Obraz na ścianę - Róża na molo - 120x90 cm
Czerwone maki - Obraz na płótnie
Dmuchawce - Obraz na płótnie
Magnolia Silk - Obraz na płótnie
Flower Collection II - Obraz na płótnie
Spiny Date Palm - obraz na płótnie
Aroma Tumbler - obraz na płótnie
Love Grows Beside Me - obraz na płótnie
Tumbled Kisses - obraz na płótnie
Watercolour Floral II - obraz na płótnie
Watercolour Floral III - obraz na płótnie
Atlantic Breeze I - obraz na płótnie