NIE DO KOMPLETU, CZYLI EKLEKTYZM W NOWOCZESNYM DOMU!
Słowo „eklektyczny” brzmi ciekawie, ale niekoniecznie zrozumiale. Tymczasem tak naprawdę chodzi o styl, który zawiera w sobie wszystko…
Nowoczesne aranżacje najczęściej opierają się o super modny minimalizm, który każe chować, zmniejszać, ograniczać i cieszyć się uporządkowaną przestrzenią. Ale dla wielu z nas to pomysł zbyt surowy i wręcz niesympatyczny. Nic dziwnego, że na drugim biegunie dekoratorskich trendów znalazł się nowoczesny eklektyzm…
Swoboda aranżacji
Najlepszą definicją stylu eklektycznego jest… brak definicji. Bo faktycznie, tu nie ma mowy o zasadach kolorystycznych, dominujących materiałach czy kształtach. Eklektyzm to pokrótce mieszanka – starego i nowego, jasnego i ciemnego, klasycznego i awangardowego, spokojnego i energicznego. Tylko i wyłącznie od nas samych zależy na jakie akcenty chcemy postawić, z jakich epok zasięgnąć inspiracji, jak daleko posunąć się w ideologii mieszania.
Nowoczesne podejście do eklektyzmu zakorzenione jest naturalnie w modernistycznej rzeczywistości, gdzie króluje wysoka jakość i technika, a wnętrza są nie tyle zatłoczone tysiącem różnych detali, co umiejętnie skombinowane na zasadzie puzzli. Podstawą do planowania może być wręcz klasyczny minimalistyczny salon w jasnym, skandynawskim wydaniu, który zacznie zabierać charakteru z chwilą, gdy na ścianach powiesimy orientalny dywan i awangardowe dzieło sztuki nowoczesnej, a pod stopami wyląduje dywanik imitujący krowią skórę…
Fot. - Dekoracje wnętrz DecoArt24.pl
Harmonia chaosu
Mimo, że w eklektyzmie mówimy o mieszance, nie oznacza to bałaganu i hałasu przekrzykujących się mebli, kolorów i stylów. Największą sztuką jest takie połączenie tradycyjnych mebli z nowoczesnymi obrazami na ścianie i odważną tapicerką, aby we wnętrzu panowała przyjemna równowaga – intrygująca, ale nie szokująca.
Można osiągnąć ten cel, utrzymując jedną tonację kolorystyczną, można też zatopić bardzo różne, pozornie przeczące sobie elementy wystroju w dużej, prostej przestrzeni, która stanowić będzie coś w rodzaju kanwy. Dobrze, gdy jedna z tendencji jest dominująca, a pozornie niepasujące fotela, lustra czy lampy stanowią tylko atrakcyjne dodatki nadające całości oryginalnego charakteru.
Fot. - cruzine.com
Fot. Dekoracje do domu DecoArt24
Modernistyczna mieszanka
We współczesnej różnorodności trendów i stylów da się znaleźć wystarczająco dużo inspiracji, aby stworzyć prawdziwie eklektyczne wnętrza bez sięgania do historii. Nowoczesne meble od razu wyglądają ciekawie i awangardowo, gdy ozdobimy je pozornie niepasującymi do siebie detalami, typu wzorzyste i futrzane poduszki, czerwona ceramika z białym tworzywem sztucznym, modernistyczna lampa i etniczne figurki.
W szerszym kontekście warto łączyć ciepło drewnianej podłogi z betonową ścianą czy szarą kanapę rogową z trawiaście zielonym fotelem. Obok klasycznych drewnianych regałów umieszczamy stół ze stalową konstrukcją, zaś na chłodnej marmurowej podłodze ląduje wibrujący kolorami ciepły dywan.
Fot. – decoist.com
Fot. – homedesignlove.com
Fot. Kristina Wolf Design
Bengalski Tygrys - plakat
Szczęśliwe Pingwiny - plakat
Psy - Czarny Labrador - plakat
Stone Roses Fools Gold - plakat
Kotki, Koty z babeczkami - plakat
Cutest Critter Compilation - plakat
Rustykalna nowoczesność
Bardzo ciekawie w konwencji eklektycznych aranżacji odnajdują się motywy surowe, rustykalne, które idealnie współgrają z nowoczesnością mebli, tkanin czy samej architektonicznej formy wnętrz. Mowa tu choćby o drewnianych stolikach z garażowych wyprzedaży, niemalowanych cegłach na ścianach czy tradycyjnych stropach. Masywne stoły i ławy, półki z nieheblowanego drewna, urządzenia domowego użytku w stylu retro oraz bardzo tradycyjne kominki, świeczniki czy metalowe akcesoria do kominka - to wszystko wspaniałe pomysły jak wpleść nutę nostalgicznej prostoty we współczesny dom, który nie broni się przed elektroniką czy komfortem nowoczesnych mebli.
Fot. – decoist.com
Fot. – diasporadical.com
Gra w kolory
Prawdopodobnie najłatwiejszym do realizacji pomysłem na eklektyczny dom jest zestawienie neutralnej kolorystyki z ciekawymi barwnymi akcentami, które pochodzić mogą z innej kolekcji, mody czy epoki. A jako że zasady nie są tu najważniejsze, nie trzeba się trzymać lubianej przez dekoratorów konwencji na jednolite limonkowe czy różowe dodatki. Akcenty mogą być różne, wielobarwne lub monochromatyczne – najważniejsze, aby przykuwały spojrzenia i sprawiały, że w pokoju czuje się energię i dynamiczność, mimo pozornego spokoju klasycznego
umeblowania.
Fot. – Mint Home Decor
Fot. – homedsgn.com
Weenicons (Weeniworld) - plakat
Superbohater - Do's And Don't - plakat
Pan Tost - Mr Toast Walking - plakat
Moshi Monsters Moshling Zoo - plakat
Plakat - The Joker (Killing Joke)