SKANDYNAWSKIE DEKORACJE
Moda na Skandynawię nie mija i trudno się temu dziwić – style wnętrzarskie z północy zachwycają uniwersalnym minimalizmem i równowagą między tym co nowoczesne, a tradycją…
W dzisiejszych czasach urządzenie salonu, sypialni czy całego mieszkania na modłę skandynawską to szczyt wyrafinowania, choć tak naprawdę jest to koncepcja prosta, niedroga i możliwa do realizacji przez każdego. Jasne, często śnieżnobiałe wnętrza przesycone światłem, wykorzystanie naturalnych materiałów, uproszczenie form meblarskich i wysoki poziom funkcjonalności to główne wyznaczniki stylu skandynawskiego. Ale wiadomo dobrze, że diabeł najczęściej tkwi w szczegółach i jest to szczególnie prawdziwa teza dla teorii wystroju wnętrz. Jak więc urządzać i dekorować, aby uchwycić klimat Sztokholmu, Kopenhagi czy Oslo?
Światło, światła i światełka
Skandynawskie wnętrza są co do zasady przesycone światłem naturalnym. Duże okna i jasne ściany oraz ogólny minimalizm wyposażenia sprawiają, że człowiek czuje się prawie jak na otwartym powietrzu. Z tego względu w oknach umieszczamy jedynie symboliczne lekkie zasłony albo zostawiamy je surowo puste.
Co zaś się tyczy oświetlenia sztucznego, Skandynawowie lubią duże, rzucające się w oczy lampy, które przyjemnie kontrastują z prostotą mebli. Mowa tu głównie o gabarytowych białych abażurach w papierowym stylu oraz o artystycznych metalowych i drewnianych konstrukcjach, które odważnie opuszczone są ponad stołem. Dodatkowe źródła oświetlenia powinny być przede wszystkim praktyczne i w tej praktyczności ciekawe – np. długie stojące lampy do czytania w fotelu czy mobilne reflektory zawieszone na swobodnie ruchomych ramionach. Sama stylistyka powinna być odważna, zaskakująca i w żaden sposób niezgrana z resztą…
Pojemnik na dokumenty - 24x35x6cm
Teczka na dokumenty - 25x32cm - Ekoskóra
Teczka na dokumenty - Ekoskóra - 25x32cm
Star Wars 7 Kylo Ren - notes
Fot - pufikhomes.com
Fot- home-designing.com
Fot - specdblog.wordpress.com
Ekologia w każdym detalu
Choć styl skandynawski bardzo często przyjmuje modernistyczną postać, nie bojąc się tworzyw sztucznych czy nowoczesnej techniki, zawsze mile widzianym akcentem są meble i dodatki z naturalnych materiałów – drewna, skóry, wełny, filcu czy płótna. Surowe pniaki czy drewniane palety, grubo plecione narzuty czy dywany, boazeria na ścianach, skóry i futra na podłodze i kanapach oraz oczywiście kominek opalany prawdziwym drzewem – to wszystko elementy bardzo pożądane w inspirowanych północą wnętrzach. Zderzenie wygodnych nowoczesnych mebli z nielakierowanym drzewem, słomą czy filcem jest kwintesencją idealnej równowagi uroczego rustykalizmu i wygodnej współczesności.
Fot - decoist.com
Fot - decotrending.wordpress.com
Fot - erahomedesign.com
Dywany i narzuty
Skandynawskie salony i sypialnie nie mają racji bytu bez tekstyliów, które mogą być minimalistycznie neutralne, ale jeszcze efektowniej wyglądają w zwariowanych deseniach i odważnych kolorach. Ogromna większość projektantów łączy skandynawski wystrój z drewnianymi podłogami, które aż proszą się o dywany i chodniczki – futrzane, plecione, wełniane, z frędzlami… Do tego warto dopasować całą kolekcję dekoracyjnych poduszek, koców i narzut, które wspaniale oddają ducha europejskiej północy – w chłodnych, surowych wnętrzach symbolizujących zimny klimat otaczamy się ciepłymi, miękkimi materiałami, które czynią dom przytulnym i swojskim.
Fot - pufikhomes.com
Fot- rilane.com
Fot - flatqrat.com
Antyrama z plexi 30,5x91,5 cm
Antyrama z plexi 13x18 cm
Antyrama z plexi 40x60 cm
Srebrna rama drewniana A3 29,7x42 cm
Rama aluminiowa 20x25 cm
Rama aluminiowa 30,5x91,5 cm
Rama aluminiowa 40x40 cm
Rama aluminiowa 50x60 cm
Wieszak na plakat biały 62 cm
Antyrama z plexi 50x60 cm
Rama aluminiowa 21x29,7 cm
Rama drewniana A4 21x29,7 cm
Ramki i obrazy
Trudno jest znaleźć skandynawskie mieszkanie o pustych ścianach. Wynika to głównie z doboru kolorystycznego – śnieżnobiałe i szare ściany są chłodne i nieprzyjemne, dlatego Szwedzi uwielbiają zapełniać je dziesiątkami ramek. Najmodniejsze są nowoczesne grafiki, czarno-białe fotografie, cytaty, proste konceptualnie obrazki – zawsze w prostych czarnych, białych lub drewnianych ramkach bądź antyramach. Cały urok polega przy tym na zestawieniu różnych rozmiarów i stylów, tak aby stworzyć efekt wiecznie gwarnej galerii. Ciekawym trikiem dekoratorskim jest ustawianie ram na meblach i podłodze, zamiast wieszania ich na ścianach – w ten sposób dodajemy do minimalistycznego pokoju szczyptę nonszalancji i aranżacyjnej swobody.
Fot - lier.se
Fot. - decoholic.org
Fot - minimalisti.com
Książki
Wreszcie, w salonach urządzonych w stylu skandynawskim nie powinno zabraknąć książek ustawionych na otwartych półkach, regałach oraz stolikach kawowych. Przy ogólnej oszczędności w doborze dekoracji i zdobnych detali, książki dodają białym ścianom i meblom atrakcyjnego kolorowego wzornictwa, pozostając wierne idei konceptualnej prostoty i zamierzonego braku dekoracyjności.
Fot - bestofinteriors.com
Fot- freshome.com
Fot - hallofhomes.com
Leopard - Obraz na płótnie
Obraz do salonu - Array Of Butterflies
Obraz na płótnie - I Need A Haircut
Obraz na płótnie - Bushy Tailed
Obraz do sypialni - Together - 80x60cm
Obraz do salonu - Butterfly Heart
Finches - Obraz na płótnie
Obraz na płótnie - Strusie - The Twits
Into The Dark II - obraz na płótnie
Double Trouble - obraz na płótnie
Tropical Skull - obraz na płótnie
Czarno-biały Motyl - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Icelandic Horse - obraz na płótnie
Obraz na scianę - Horses with mane