Jak elegancko przechowywać wino w domu?
Kultura picia wina zadomowiła się już w Polsce na dobre - trudno wyobrazić sobie romantyczny wieczór czy spotkanie z przyjaciółmi bez kieliszka czerwonego Bordeaux. Gdzieś jednak trzeba te butelki trzymać…
Mało kto ma komfort posiadania własnej piwniczki, która z punktu widzenia przechowywania wina jest na pewno najlepsza. Dwupokojowe mieszkania czy nawet ekonomicznie racjonalne domy rzadko mają na tyle zbytecznej przestrzeni, aby butelki mogły leżakować w idealnych warunkach. Dlatego najczęściej mamy w zasobie kilka do kilkunastu win i na bieżąco odnawiamy zapasy.
Lodówka w kuchni
Nie da się ukryć, że wino zabutelkowane najbardziej lubi chłodne, suche klimaty i nie powinno być przechowywane blisko źródeł ciepła. Tak się jednak składa, że podobnie jak pozostałe zapasy spożywcze, wielu ludzi chętnie przechowuje wino kuchni, co sprawdza się na krótką metę, ale w dłuższym okresie czasu może nie być korzystne dla trunków. Zamiast drewnianych stelaży wbudowanych w szafki nieopodal płyty grzewczej lepiej jest więc wygospodarować nieco miejsca w zabudowie i zakupić specjalną lodówkę do wina. W najmniejszej wersji to zaledwie dwie półeczki, idealnie dopasowane do kształtu butelek i zapewniające temperaturę idealną nie tylko do leżakowania, ale także natychmiastowego spożycia. Chłodziarki takie są estetyczne i łatwo wpasują się w każdy typ kuchennej aranżacji.
Copper Earth - obraz na płótnie
Gold Reflections - obraz na płótnie
Neon Pink! - obraz na płótnie
Nordic Stone - obraz na płótnie
Tribal Lizards - obraz na płótnie
Macramé - obraz na płótnie
Tribal Elephants - obraz na płótnie
Uist Causeways II - obraz na płótnie
Blur cloudy Milky Way - obraz na płótnie
Fot. houzz.com
Stojak w salonie
Z punktu widzenia temperatury oraz maksymalnego wykorzystania powierzchni kuchennej racjonalnie jest jednak zapasy wina przenieść do innego pomieszczenia. Tutaj od razu nasuwa się salon, gdzie zwykle i tak przechowujemy mocniejsze alkohole. Jako że typowe meblościanki z „barkami” wyszły już dawno z mody i coraz chętniej stawiamy na minimalistyczne wnętrza z niskimi meblami typu komoda czy stolik kawowy, wino wymaga swojej własnej konstrukcji. I tutaj pojawia się zapotrzebowanie na stojaki, które nie tylko pomagają optymalnie wykorzystać miejsce, ale pozwalają wykorzystać eleganckie butelki do swego rodzaju dekoracji wnętrz.
W klasycznym wariancie mamy więc drewniane stojaki przywodzące na myśl małe rodzinne winnice czy tradycyjne domy na wsi. To wybór prosty i dość uniwersalny, o ile uda nam się zgrać odcień drzewa z pozostałymi elementami wystroju salonu. Drewniane stojaki przyjmują formy od bardzo prymitywnych, stworzonych ze skrzyżowanych deseczek, po bardziej wymyślne – rzeźbione, awangardowe w kształtach a nawet wiszące na ścianach. Ten ostatni pomysł na pewno pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ale z drugiej strony jest dość dominujący i nie sprawdzi się w minimalistycznych, jasnych pokojach.
Fot. aliexpress.com
Fot. amazon.com
Fot. etsy.com
Winna metaloplastyka
Alternatywą dla surowego i rustykalnego drewna są stojaki wyrobione z artystycznie giętego metalu, które są na tyle subtelne, że nie dominują nad wnętrzem, a zarazem wystarczająco zdobne, aby zamienić kącik z winem w małe dzieło sztuki. W zależności od preferencji możemy bowiem wybrać konstrukcje zdobione ornamentami bądź uniwersalnie eleganckie, wysokie bądź skupiające się w kompaktowej piramidzie, designersko proste bądź odwołujące się do charakterystycznych dekoracyjnych kształtów.
Zaletą metaloplastyki jest dość duża gama kolorystyczna, która zwykle obejmuje ciepłe odcienie złotej i miedzianej patyny, przyjemne, chłodne srebro, zieleń oraz inox, a także bardziej zdecydowane barwy typu biel czy czerń, które szczególnie dobrze pasować będą do nowoczesnych wnętrz. Solidność konstrukcji gwarantuje zwykle bardzo długą satysfakcję z użytkowania, zaś w razie potrzeby stojak da się łatwo przesunąć lub nawet schować, bez obaw o uszkodzenie materiału. Stojaki metalowe są przy tym na tyle ciężkie, że nie dają się łatwo przewrócić, co jest plusem, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzaki.
Stolik szklany - ½ mały
Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Ściany pełne wina
Prawdziwi pasjonaci, którzy nie mają nic przeciwko temu, aby tematyka wina królowała w całym salonie, mogą postawić na ekstrawaganckie konstrukcje ścienne. W zależności od koncepcji pozwalają one pomieścić nawet półroczny zapas wina, bądź też rozwijają raczej temat formy niż treści, zachwycając dekoracyjnością. Taka aranżacja wymaga niewątpliwie cierpliwości przy ścieraniu kurzu, ale odwdzięczy się oryginalnością i autentyzmem. Dobierając do artystycznych wieszaków na wino pasujące tematycznie obrazki czy rzeźby, możemy z łatwością wyczarować klimat francuskiej piwniczki, gdzie chce się siedzieć co wieczór z lampką wytrawnego Chardonnay.
Fot. getstact.com
Fot. 4betterhome.com
Fot. wayfair.com
Stojaki na pojedynczą butelkę
Mając już zabezpieczony zapas win, warto też pomyśleć o stojaku, który umożliwi eleganckie podanie otwartej butelki na stół. Wziąwszy pod uwagę fakt, że sporo archiwalnych czerwonych win wymaga wcześniejszego otwarcia, aby aromat zdołał się w pełni rozwinąć w kontakcie z powietrzem, pomysł na udekorowanie stojącego szkła wydaje się bardzo wdzięczny. Tu znowu z pomocą przychodzi metaloplastyka, która umożliwia stworzenie solidnych, dobrze pasujących do kształtu butelki konstrukcji, które nie tylko będą zdobić stół, ale też ułatwiać samo nalewanie, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia szyjki. W zależności od gustu i charakteru wnętrz możemy wybierać między prostymi, metalowymi stojakami, bardziej zdobnymi, wręcz artystycznymi formami, a nawet bardzo zabawnymi pomysłami…
Fot. menkind.co.uk
Fot. aliexpress.com
Wieszak do przedpokoju - Stojący - Retro
Garderoba do przedpokoju - 8U
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - 7W
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - 5W
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - Rumianek
Garderoba do przedpokoju - Klasyk wąska
Wieszak do przedpokoju - Stojący Retro
Wieszak do Przedpokoju - Ścienny - 7UC
Garderoba z liśćmi - Kapelańczyk