MIESZKANIE W STYLU EKO
Eko-design to moda i filozofia w jednym – mieszkając piękniej, możemy żyć bliżej natury i pomagać w jej ochronie…
Zapotrzebowanie na ekologiczne wnętrza wzięło się oczywiście ze światowego kryzysu środowiskowego przejawiającego się globalnym ociepleniem, zatruciem wód powierzchniowych i skażeniem powietrza. Coraz więcej ludzi coraz bardziej świadomie zaczyna myśleć o swoich wyborach konsumpcyjnych, począwszy od rezygnacji z plastikowych opakowań, a skończywszy na inwestycji we wnętrza.
Okazuje się jednak, że dbałość o środowisko naturalne to tylko jedna strona modelu. Coraz więcej źródeł naukowych przestrzega przed tworzywami sztucznymi i związkami chemicznymi stosowanymi w farbach, klejach, itd., które mogą fatalnie odbić się na zdrowiu nie tylko naszym, ale szczególnie najmłodszych domowników. Eko-design ma być rozwiązaniem godzącym bezpieczeństwo całej rodziny z pięknym, przyjemnym dla oka wzornictwem.
Wszystko z drewna
Samo pryncypium ekologicznego mieszkania zaczyna się często już w fazie konstrukcyjnej – drewniane domy cieszą się coraz większą popularnością, a czołowi architekci prześcigają się w najbardziej dalekowzrocznych wizjach domów budowanych w sposób samowystarczalny i nie wywołujący żadnego wpływu na środowisko. Oczywiście, nie każdy z nas ma szansę zbudować sobie takie naturalne gniazdo, bo technologie eko nie są wcale najtańsze. Nic nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby remontując postarać się wprowadzić do wnętrz jak najwięcej drzewa - w formie podłogi, obkładów ściennych, sufitu, okien oraz samego wystroju. Pamiętajmy jednak, że drewno drewnu nierówne – wybierając materiały warto unikać nie tylko sklejek, pełnych toksycznych klejów, ale także litego drewna malowanego farbami czy lakierami bez atestów ekologicznych.
Pod względem konstrukcyjnym z drewnem idealnie komponuje się także naturalny kamień, który może być znakomitym elementem ścian, kominków, schodów, itd. Mowa tu zarówno o bardziej rustykalnych materiałach, takich jak wapień, jak i o ekskluzywnym, ale wszak ekologicznym marmurze.
Wazon drewniany - 25,5x7,5x25,5cm
Wazon drewniany - Mango - 13x36cm
Wazon ceramiczny - Fiolet - 27x30cm
Wazon ceramiczny - Butelka - 16x42cm
Wazon ceramiczny 9x34cm
Wazon ceramiczny 12,5x13cm
Wazon ceramiczny 8x42cm
Wazon ceramiczny - Czarny - 20x18cm
Wazon ceramiczny - Drzewko - 27x9x34,5cm
Wazon ceramiczny - Zielony - 23x8x30cm
Fot. maisons-du-monde
Fot. findpicture.com
Fot. prehomes.co.uk
Naturalne meble
W ekologicznych wnętrzach niepożądane są sprzęty, które po wyrzuceniu na wysypisko stałyby się toksyczną bombą. Stąd ideałem jest drewno, a zwłaszcza meble pochodzące od producentów szczycących się „czystą” polityką, polegającą na recyklingu i maksymalnym ograniczeniu chemii oraz metalów ciężkich podczas produkcji i wykończenia. Dla wizualnego efektu bliskości z przyrodą szczególnie polecane są surowe bele i pnie, wykorzystywane do wyrobu ław, stołów, krzeseł czy tramów. Bardzo „eko” są także meble plecione, wykonane z rattanu czy bambusa, a do nich idealnie pasują wiklinowe kosze, słomiane rolety, jutowe dywany czy podkładki i maty z rafii.
Dobrym uzupełnieniem drewna są szklane i marmurowe blaty, skórzane i wełniane pokrycia, a także gliniane dzbany, wazy i rzeźby, które dodają wystrojowi nieco przyjemnej, tradycyjnej surowości.
Fot. lindaahman.se
Fot. furniturehomedesign.com
Fot. deisgnersraum.com
Magia roślin
Dekoracją, która zasługuje na szczególną uwagę są rośliny pokojowe pozwalające stworzyć we wnętrzach prawdziwy mikroklimat, ale także pozwalające na wypełnienie przestrzeni bez zbędnych, niepasujących ozdobników. Postawione w ceramicznych dzbanach gałęzie i bukiety są pomysłem na sezonową zmianę klimatu, zaś na stałe warto pomyśleć o donicach z wiecznie zielonymi trawami, pnączami czy palmami. Bardzo atrakcyjnym acz niedocenianym zielonym przyjacielem czterech ścian są sukulenty. Różnorodne odmiany kaktusów oraz aloes czy agawa to piękne źródło, soczystej zieleni, która nie wymaga wiele zachodu, a odwdzięcza się niezwykłą dekoracyjnością. Aranżacjom roślin zielonych służą piętrowe kwietniki, które pozwalają lepiej zagospodarować miejsce w domu.
Fot. qanvast.com
Fot. roostingreen.com
Ekologiczny powab
W szerszym ujęciu trend eko to także otwarte, pełne światła przestrzenie, które przywodzą na myśl bardzo bliski kontakt z przyrodą. Duża przestrzeń okien pozwala zaprosić do wnętrza ogromną dawkę światła słonecznego, które, po pierwsze, obniża zużycie energii elektrycznej, po drugie zaś, stwarza wrażenie świeżego powietrza. Naturalnie poleca się wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia o białej barwie oraz zainwestowanie w szczelne szyby, które będą zapobiegać stratom ciepła.
Aby zbliżyć się jeszcze bardziej do pomysłu życia w lesie, można postawić na wizualnie dekoracyjne motywy – obrazy i fototapety przedstawiające soczyste krajobrazy, poduszki imitujące kamienie czy dywany wyglądające do złudzenia jak mech lub trawa…
Fot. Ghar360.com
Fot. smalldesignideas.com
Fot. smalldesignideas.com
Łazienka ze źródeł
Niezwykle wdzięcznym pomieszczeniem do wprowadzenia w życie koncepcji eko-designu jest łazienka, która korzysta na kamiennym chłodzie i świeżej roślinności. Nietanie ale bardzo zdobne elementy wyposażenia obejmują ceramiczne i szklane umywalki, laminowane drewniane meble, ściany i podłogi z naturalnego kamienia czy kafelki z recyklowanego szkła. Aby być wiernym koncepcji do ostatniego detalu warto też pomyśleć o ręcznikach z organicznej bawełny, bambusowych dywanikach oraz ceramicznych akcesoriach.
Fot. homeworlddesign.com
Fot. homeworlddesign.com
Fot. beehomeplan.com
Fot. materialicious.com
Friends (Central Perk) - wycieraczka
Deadpool: Dirty - wycieraczka
Avengers: Wojna Bez Granic - wycieraczka
Wycieraczka wejściowa - Star Wars Yoda