Wczytuję dane...

JAK URZĄDZIĆ OGRÓD - DEKORACJE DO OGRODU

średnia: 4.9  ocen: 8

Nie bez powodu istnieje profesja projektanta zieleni – stworzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu wbrew pozorom nie jest takie proste…
 

Wielu amatorom może się wydawać, że w ogrodzie wystarczy zasiać trawę, posadzić kilka roślin, a dla prywatności postarać się też o żywopłot z tui. W rzeczywistości, jeśli lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, chętnie jemy i odpoczywamy pod gołym niebem i pragniemy czuć się we własnym ogrodzie „jak w domu”, warto przy aranżacji terenu wokół domu kierować się sprawdzonymi radami i profesjonalnymi wskazówkami.
 

Podstawowe zasady projektowania ogrodu
 

Ogrody mogą przyjmować najróżniejsze rozmiary, kształty i style. Większość architektów zieleni, przygotowując projekty dla klientów, kieruje się wszak kardynalnym zasadami, które pozwalają stworzyć przyjazną dla oka przestrzeń, która zapewnia nam poczucie harmonii i prywatności.

Donice do domu, ogordu, taras, balkon
Produkt dostępny!

Trzy donice ogrodowe - Wodospad

Trzy donice ogrodowe zaprojektowane zostały tak, aby zasadzone tam kwiaty tworzyły efekt wodospadu. Stelaż kwietnika jest wykonany ze stali w kolorze czarnym, natomiast donice z najwyższej jakości tworzywa.
665,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica ogrodowa - Misa - Kolory

Donica ogrodowa idealnie zapełnia puste miejsce w ogrodzie. Stelaż donicy jest wykonany ze stali w kolorze czarnym, natomiast donica z najwyższej jakości tworzywa.
279,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica - Sześcian - Ratan produkcyjny

Donica wykonana z rattanu, wyłożona w środku blachą aluminiową. Doskonała do ogrodu. Jest odporna na warunki atmosferyczne i zapewni długotrwałe użytkowanie.
290,00 PLN
Produkt dostępny!

Donica do ogrodu, restauracji, biura, firmy - Nawadnianie - 50x50x43 cm

Donica do restauracji, biura, firmy - Nawadnianie - Ocieplenie - 50x50x43 cm - ok. 9,5 kg Donica z systemem nawadniania to idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują wysokiej jakości oraz prestiżowego designu. Donica sprawd
353,00 PLN


 Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl

fot. spheregardedesign.com.au
 

Do najważniejszych zasad należy zaliczyć:
 

- zasadę złotego prostokąta – generalnie, wszystko co prostokątne wydaje się nam przyjemniejsze, bardziej zbalansowane i przyjaźniejsze. Nie przypadkiem większość domów, ścian, okien, stołów i ogrodów ma takie właśnie kształty. Ale w architekturze jest też coś takiego jak idealne proporcje prostokąta, które okazują się być wspólne dla piramid egipskich i starożytnych greckich świątyni. Ta złota proporcja mówi, że stosunek krótszego boku (ogrodu, rabatu, basenu) do dłuższego boku powinien być równy stosunkowi dłuższego boku do sumy obu boków. Brzmi skomplikowanie, ale z kalkulatorem bardzo łatwo to policzyć.

- zasadę zamknięcia przestrzeni – abyśmy czuli się dobrze i swobodnie, potrzebujemy pewnego wizualnego zamknięcia ogrodu. Teoretycy zalecają, aby wysokość skrajnych elementów krajobrazu stanowiła mniej więcej 1/3 szerokości widoku. Oznacza to, w skrócie, że przy płocie o długości 10 metrów, idealnie byłoby mieć po bokach drzewa sięgające 3 m.

- zasadę regulujących linii – nasz mózg lubi symetrię, porządek i równowagę. Ogród wydawać się będzie piękniejszy, jeśli poszczególne linie czy elementy będą zgadzać się z liniami domu i otoczenia. Dla przykładu, jeśli planujemy w ogrodzie altanę, dobrze gdy jedna z jej ścian będzie stanowiła przedłużenie linii ściany domu, zaś klomby będą wyrównane w liniach prostych z krawędziami tarasu lub między sobą.


Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. pinterest.com
 

Poza tym należy pamiętać aby:
 

- styl ogrodu współgrał ze stylem domu – nowoczesny budynek wymaga nowoczesnej aranżacji zieleni; dom w stylu vintage nie powinien być zaś otoczony minimalistycznym, modernistycznym ogrodem, ale bardziej dziką, naturalną aranżacją wykorzystującą rustykalne dekoracje ogrodowe.

- sadzenie roślin zaczynać w kierunku malejącego wzrostu – najpierw sadzimy drzewa, potem rozmieszczamy wokół nich krzewy, a dopiero na końcu sadzimy kwiaty.

- urządzając ogród brać pod uwagę jego rozmiar – wielkie przestrzenie będą wymagały zagęszczenia i skrócenia linii, abyśmy nie czuli się jak na polu; małe ogródki zyskają optycznie na przestrzeni, jeśli stworzymy w nich skośne linie ścieżek czy rabatek, zaś surowe linie ogrodzenia przyćmione będą pnącym bluszczem czy inną zielenią.


Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. – pinterest.com

 

Mała architektura za domem

Większość z nas ma ochotę w swoim ogrodzie usiąść, zjeść, spotkać się ze znajomymi na grilla czy wieczorne przyjęcie. Dlatego oprócz samej zieleni należy także skrupulatnie zaplanować przestrzeń użytkową. Dwa idealne miejsca do odpoczynku i życia towarzyskiego to taras z otwartym wyjściem na ogród oraz altana. Kamienna posadzka pozwala bez problemów ustawić meble, ściany przyległego domu z zamontowaną markizą lub dach altany chronią zaś przed nadmiernym słońcem lub deszczem. Tak naprawdę patio można jednak zbudować wszędzie i wielu właścicieli domów najchętniej spędza czas nad brzegiem basenu czy jeziorka lub w najodleglejszym kącie ogrodu. W każdym ze wspomnianych miejsc warto pomyśleć o parasolu, wygodnych leżakach oraz zdobnej pergoli, po której mogą piąć się ozdobne rośliny i kwiaty.


Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. beautygraden.website


Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. trendir.com

 

Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. homedecorideas.eu

 

Miłośnicy przyjęć typu barbecue na pewno też docenią kominek do opiekania smakołyków lub, bardziej praktyczny, przenośny grill ogniskowy, który pozwala cieszyć się ogniem w każdym miejscu ogrodu i jest łatwy do uprzątnięcia, jeśli zależy nam na wolnej przestrzeni.

 

Podpórki do kwiatów, roślin
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów - Drabinka 50-ka

Podpórka do ogrodu w formie drabinki wykonana z drutu stalowego, przez co jest odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt.
49,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów- Drabinka 65-ka

Duża podpórka do ogrodu w formie drabinki wykonana z drutu stalowego, przez co jest odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt.
50,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do kwiatów - Wachlarz

Dekoracyjna podpórka do kwiatów w formie wachlarza. Produkt pięknie zgra się z pnącymi różami. Wykonana jest z drutu stalowego, przez co jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Idealna do urządzenia pięknego ogrodu. Dostępna w trzech ko
199,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do krzewów 3 części – 90

Podpórka do ogrodu składająca się z trzech części. Wykonana jest z drutu stalowego, przez co jest bardzo wytrzymała. Idealna do urządzenia pięknego, magicznego ogrodu. Dzięki niej kwiaty będą piąć się ku górze, tworząc niesamowity efekt. Dostępna w trzech
69,00 PLN
Produkt dostępny!

Pergola - Piramida 190 cm

Dostępna w dwóch kolorach: Ciemna Zieleń, Czarny Rozmiary produktu: Wysokość: 190 cm Szerokość: 30 cm Głębokość: 30 cm Waga brutto: 1,92 kg
299,00 PLN
Produkt dostępny!

Podpórka do roślin - Spirala

Dostępne 3 Kolory : Zielony ciemny, Czarny, Inox Rozmiary produktu: Wysokość: 60 cm Szerokość: 19 cm Głębokość: 19 cm Waga brutto: 0,25 k
59,00 PLN

Dodatkowe dekoracje do ogrodu
 

Piękny ogród to także eleganckie detale, które sprawiają, że zamiast prozaicznej, jednowymiarowej działki mamy wokół domu harmonijną kompozycję elementów zielonych i niezielonych. Oprócz wspomnianych już pergoli, wspaniałym pomysłem na zapewnienie sobie bajkowego, zielonego widoku jest podwyższenie roślin za pomocą klombów, wysokich donic oraz metalowych kwietników, które pozwalają rozmieścić kilka różnych kwiatów na różnych wysokościach, a dodatkowo jeszcze dodają całości niezwykłego stylu i elegancji. Stylizowane kwietniki z metaloplastyki idealnie harmonizują ze metalowymi meblami ogrodowymi czy kutym ogrodzeniem, ale także są wspaniałym, zdobnym dodatkiem do naturalnego kamienia czy drewna.

Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. gardenlandscapesideas.org


Jak urządzić ogród? - DecoArt24.pl 

Fot. ofdesign.net


 Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl

http://decoart24.pl/kwietnik-rower-maly-kwietniki-metalowe-metaloplastyka


Stojak na kwiaty - DecoArt24.pl
http://decoart24.pl/kwietnik-wozek-kwietniki-kute-metaloplastyka


Kwietnik - DecoArt24.pl

http://decoart24.pl/kwietnik-3-ka-kwietniki-kute


Dekoracje do ogrodu to także wysokie masywne wazony, które postawić można na tarasie czy patio i trzymać w nich świeże, cięte kwiaty.

Bardziej nowoczesny ogród także skorzysta dzięki wypiętrzeniu roślin, ale zamiast metaloplastyki czy rustykalnego drzewa proponuje się tutaj raczej prostą ceramikę w minimalistycznych kształtach oraz bardziej rygorystycznie kontrolowaną zieleń, sprawiającą wrażenie modernistycznych rzeźb. Naturalnie, jeśli środki budżetowe nie są ograniczeniem, warto pomyśleć także o niezwykle przyjemnym wodnym źródełku, które może przybrać formę japońskiej fontanny czy małego stawu.


 Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl

Fot. 8 allfree-download.tk


Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl 

Fot. homeland.pw


Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl 

Fot. qonser.com


Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl 

Fot. qonser.com

Jak urządzić ogród - DecoArt24.pl 

Fot. chameleongardens.co.uk

Grille ogniskowe
Produkt dostępny!

Grill Ogniskowy - Myśliwski - 50-ka Komplet

Grill myśliwski - komplet. W skład zestawu wchodzą: Palenisko zrobione z blachy aż 4mm, Ruszt chromowany, Trójnóg malowany proszkowo o wysokości 150cm.
769,00 PLN
Produkt dostępny!

Grill ogniskowy - Myśliwski - 60-ka Komplet

Grill myśliwski - komplet. W skład zestawu wchodzą: Palenisko zrobione z blachy aż 4mm, Ruszt chromowany, Trójnóg malowany proszkowo o wysokości 170cm.
929,00 PLN
Produkt dostępny!

Palenisko do Grilla - Grill Myśliwski (ogniskowy)

Palenisko do grilla w czarnym kolorze. Pokryte farbą odporną na temperaturę. Średnica paleniska: 70cm Wykonany przez polskiego producenta - zapewnia doskonałą jakość. Uwaga. Nie kupuj palenisk malowanych proszkowo. Spalająca się farba jest szkodliwa. Gri
589,00 PLN
Produkt dostępny!

Grill Ogniskowy - Myśliwski - Ruszt - Stelaż

Grill Ogniskowy - Myśliwski - Ruszt - Stelaż Prezentujemy stabilny, wysokiej jakości grill. Grill składa się z chromowanego galwanicznie rusztu oraz stelaża, na którym zamocowany został kołowrotek podtrzymujący ruszt. Palenisko dostępne jako osobny pro
599,00 PLN