NOWOCZESNA WERSJA STYLU ART DECO
Dla porządku przypomnijmy, że klasyczne Art Deco to trend skupiony na wystawności, elegancji i najwyższej jakości – tak w sztuce, architekturze, jak i w wystroju wnętrz. Szczyt jego popularności przypadł na lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia, a więc czas prosperity między wojnami. Poniekąd przypomina on powtórkę z epok renesansu i baroku, ale dodaje jeszcze od siebie sporą dawkę hollywoodzkiego blichtru.
Nowoczesne spojrzenie na Art Deco
Moda na przepych i bogactwo w zdobieniu przemija, ale potem zawsze powraca. Minimalizm i prostota nie mogą być przecież rozwiązaniem dla wszystkich. Zwłaszcza, jeśli ma się pieniądze, kunsztowne urządzenie domu z dbałością o każdy detal i przywiązywaniem wagi do najwyższej jakości materiałów, sprawia ogromną przyjemność i daje wspaniałe rezultaty – ot, można spełnić marzenia z dzieciństwa i zamieszkać w prawdziwym pałacu!
Modernistyczne podejście do Art Deco to pomysł jak połączyć owo zamiłowanie do luksusu i dekoracyjności z nowoczesnymi meblami, domową technologią i pewną dozą minimalizmu. Współczesny Art Deco jest bowiem nieco uboższy w detale i bardziej stonowany kolorystycznie, ale wciąż zachwycający i emanujący bogactwem.
Biel, czerń i złoto
Najbardziej eleganckie i luksusowe zestawienie kolorów to wykwintny kontrast bieli i czerni – w zależności od proporcji, mniej lub bardziej poważny. Wzorzyste czarno-białe dywany, zasłony, dekoracyjne poduszki czy tapety szczególnie dobrze wyglądają w towarzystwie ciepłych, delikatnych pasteli, takich jak beż, róż, złoto czy krem, również typowych dla stylu Art Deco. Bardzo istotnym elementem takiej aranżacji są również obrazy na ścianach – głównie czarno-białe fotografie i portrety słynnych ikon świata filmu czy muzyki. Królową złotej epoki Art Deco jest zdecydowanie Marylin Monroe, ale wybór tematyki tak naprawdę zależy tylko od osobistych preferencji – nawet współczesne celebryty czy anonimowe postacie doskonale wkomponują się w całość.
A jeśli już mowa o całości, to idealnym wykończeniem neutralnych beżowych wnętrz z czarno-białym charakterem są detale wykonane z materiału imitującego… 24-karatowe złoto oczywiście! Mogą to być ozdobne lampy i wykwintne dzieła sztuki, dekoracyjne ramy do luster, drobne meble a nawet pozłacane akcesoria kuchenne.
Pink Floyd (back) - plakat
Marilyn Monroe Uśmiech - plakat
Arsenal Londyn - Drużyna 15-16 - plakat
Fot. Duc TayOne
Fot. Duc TayOne
Fot. freshome.com
Złote lampy w stylu Art Deco:
http://decoart24.pl/lampa-stolowa-twiss
http://decoart24.pl/lampka-nocna-zlota
http://decoart24.pl/Lampa-Stolowa-TRIANON-Zlota-40x73cm
Wysoki połysk
A skoro jesteśmy już przy złocie, warto wspomnieć o szalonej fascynacji twórców Art Deco wszystkim co się świeci. Szlachetne metale wkomponowane w aranżację jako abażury, ramy stojących lamp, metaloplastyczne kwietniki czy stojaki, ramki do fotografii czy nogi od stołów to klasyka stylu. Zamiłowanie do połysku idzie jednak dalej – odbijające światło, mieniące się złotymi drobinkami zasłony, narzuty czy tapety pozwalają stworzyć we wnętrzach idealnie luksusową atmosferę. Jedwabne poduszki, poprzetykane srebrnymi nićmi obicia, a nawet błyszcząca skóra na sofie czy fotelach zdecydowanie pomagają klimatowi. Nawet kafle na ścianach czy podłodze miewają niesamowitą powierzchnię, która wydaje się błyszczeć, jakby była nieustannie polerowana. A że w nowoczesnych wnętrzach nierzadko pojawiają się meble czy dodatki z tworzywa sztucznego – lekkiego, praktycznego i bardzo nowoczesnego, również plastik nabiera efektu idealnego połysku.
Meble, zarówno w kuchni, jadalni jak i sypialni, powinny być lakierowane i błyszczące, bez różnicy czy w grę wchodzi gięty metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Światło sztuczne i słoneczne w aranżacjach utrzymanych w stylu Art Deco ślizga się po powierzchniach, wzmagając wrażenie oślepiającego splendoru.
fot. bestdesignideas.com
Fot. home-designing.com
Fot. David Churchill
Sztuka we wnętrzach
Dom utrzymany w konwencji stylu Art Deco będzie chełpić się licznymi dziełami sztuki, zręcznie wyeksponowanymi na ścianach, meblach a nawet na oddzielnych postumentach czy we wnękach. Od właściciela zależy jednak czy będą to klasyczne obrazy i rzeźby nawiązujące do minionych epok, które zadziwiająco dobrze wyglądają nawet w nowoczesnych wnętrzach, czy też raczej awangardowe dzieła sztuki modernistycznej. Naturalnie, w obu przypadkach może być to sztuka wysoce użytkowa, a więc misterne abażury, ręcznie zdobione meble, dekoracyjne patery, tace czy wazony lub ekskluzywne zegary.
Fot. feelinterieur.com
Fot. designshuffle.com
Fot. drawhome.com
Bogata geometria
Bardzo charakterystyczne dla stylu Art Deco jest także bogate wzornictwo, czerpiące obficie z geometrii oraz przyrody. Zwłaszcza modne są zygzaki, trapezy oraz trójkąty o bardzo ostrych, szpiczastych wręcz kątach, nierzadko nawiązujące do struktury diamentu i innych drogich kamieni. Desenie na ścianach, obiciach czy zasłonach często też przedstawiają liście, gałęzie czy pióra, a nawet odzwierciedlają motywy zwierzęcej skóry. Bardzo typowym elementem wystroju wnętrz w stylu Art Deco są także podobizny słońca z promieniami, które szczególnie dobrze wyglądają na suficie oraz na ścianach, np. jako rama do wiszącego lustra.
Fot. houzz.com
Fot. nyceiling.com
Fot. opicos.com
Fot. home-designing.com
Ramy z lustrem w stylu Art Deco:
http://decoart24.pl/lustro-owal-roze-lustra-metaloplastyka
http://decoart24.pl/lustro-rumianki-lustra-metaloplastyka