JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DZIENNY?
Czy salon i pokój dzienny to te same pojęcia? Oba wyrażenia stosuje się zamiennie, choć mają nieco inny wydźwięk. Salon to zwykle duże pomieszczenie, pełniące rolę eleganckiego pokoju do przyjmowania gości i popołudniowego relaksu. Pokój dzienny może być większy lub mniejszy i może godzić wiele funkcji razem: stół jadalny, sofę z telewizją, kąt do pracy, aneks kuchenny…
Wielofunkcyjny pokój dzienny w pięknym stylu
Mając ograniczoną liczbę pokoi, często musimy pokój dzienny zaadoptować do kilku współrzędnych ról. Niektórzy wybierają tą taktykę świadomie, preferując jedną otwartą przestrzeń, niż wydzielone ścianami pokoiki, które izolują rodzinę. Bo mama jest w kuchni, tato przy biurku, dzieci na sofie przed telewizorem…
Aby jednak pogodzić wielofunkcyjność pokoju dziennego dobrze jest wydzielić w nim naturalne „kąty”, które sprawią, że pomimo wrażenia przestrzenności zachowany zostanie logistyczny podział, który pomaga utrzymać porządek w domu. Aranżując taką przestrzeń, warto też utrzymać spójną konwencję stylu lub tonacji kolorystycznej, a poszczególne zakątki rozróżnić jedynie za pomocą wyjątkowych dekoracji do domu, typu poduszki ozdobne, dywan pod sofę, dekoracje stołu, tapeta czy fototapeta na wybraną ścianę, itp. Sam układ wynika zwykle z wygody, ale najczęściej stół jadalny lokuje się w pobliżu wyspy kuchennej, jeśli salon jest połączony z kuchnią, lub obok kominka. Sofa ze stolikiem kawowym zwykle tworzy całość z telewizją, choć może być także łączona z kominkiem. Miejsce do pracy czy relaksu w postaci biureczka, pianina czy fotela do czytania warto natomiast umieścić przy oknie, z dala od gwaru kuchni i stołu jadalnego.
Koc - 150x200 cm - Kolor srebrny
Koc - Kolor czarny - 150x200 cm
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Ecrue
Narzuta na kanapę - 100x200 cm - Ecrue
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Beż
Narzuta na fotel - Beżowa - 100x200 cm
Koc na fotel - 100x200 cm - Czekolada
Narzuta na fotel - 100x200 cm - Srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Grafit
Koc - 150x200 cm - Kolor miętowy
Fot. - Dekoracje do domu DecoArt24.pl
Fot. Dekoracje do domu DecoArt24.pl
Fot. Dekoracje do domu DecoArt24.pl
Nowoczesny pokój dzienny
Jeśli salon nie musi być jednocześnie jadalnią i kuchnią, można pomyśleć o bardziej modernistycznym wystroju, który odwoływać się będzie do modnego minimalizmu. Ideałem takiego pomysłu jest pokój dzienny, w którym stoi jedynie nowoczesna kanapa, oszczędny w kształtach futurystyczny stolik kawowy, zaś puste ściany zdobią nieliczne półki i dzieła sztuki. Naturalnie, taki pokój dzienny, jakkolwiek reprezentacyjny i przyjemnie niezatłoczony, jest mało praktyczny i trudny do utrzymania w porządku. Normalne jest bowiem, że chcemy mieć wokół siebie koce, książki, albumy ze zdjęciami, gazety, wazony z kwiatami, które trzeba gdzieś postawić. Dlatego rozsądnym kompromisem wydaje się pozostawienie sporej przestrzeni na miejsce do siedzenia – jak najbardziej modernistyczne, a więc niskie, wygodne, jednobarwne - ale zastawienie jednej ściany lekkim, prostym stylowo regałem, gdzie można ustawić artykuły dekoracyjne i książki, a w zamkniętych szafkach trzymać mniej estetyczne detale.
Fot. home-designing.com
Fot. mildhomes.com
Fot. flatideas.com
Obraz na płótnie - Pluto (Green)
Obraz na płótnie - Spider-Man (Triptych)
Obraz na płótnie - Mickey Mouse (Evolution)
Frozen (Cast) - Obraz na płótnie
Superman (Comic Montage) - Obraz na płótnie
Iron Man (Birth of Power) - Obraz na płótnie
Star Wars (Surrounded) - Obraz na płótnie
Misty Morning - Obraz na płótnie
The Doggie Taxi Service - Obraz na płótnie
I Can Sing A Beach Hut - obraz na płótnie
Marigolds - obraz na płótnie
White Roses - obraz na płótnie
Salon - obraz na płótnie
Farmyard Fun - obraz na płótnie
Gorilla - obraz na płótnie
Floral Skull - obraz na płótnie
Holly - obraz na płótnie
Farmyard Fun - obraz na płótnie
Dekoracje do pokoju dziennego
Przeciwieństwem oszczędnego w detale minimalizmu jest pokój dzienny, który żyje dzięki ozdobom – dekoracje ścienne, dzieła sztuki, wazony i wazy, koce, deki i poduszki różnych maści, pudełka, świeczniki, rośliny, tace i podstawki – wszystko to, w odpowiednim nagromadzeniu, sprawia niesłychanie komfortowy, przytulny nastrój, w którym można czuć się po prostu sobą, nie martwiąc się ciągle o idealny porządek. W zależności od preferowanego stylu można przy tym wybierać dekoracje pokojowe bardziej etniczne, antyczne czy też rustykalne – ostatnimi czasy olbrzymią popularnością cieszą się zwłaszcza figurki, plecionki, metalowe ramy, kwietniki czy akcesoria do kominków, suszone kompozycje kwiatowe oraz litery i ramki do fotografii. A kto nie przepada za nadmiarem detali do ścierania kurzu, może zawsze postawić na eleganckie dekoracje na ścianę – obrazy, reprodukcje, obrazy na płótnie…
Fot. icresi.com
Fot. corpsdecor.pro
Fot. explozial.com
Obrazy na płótnie - Dekoracje do pokoju:Obrazy na sciane z kobietami
Aranżacja pod kolor
Ciekawym i wdzięcznym zabiegiem stylistycznym jest urządzenie pokoju dziennego w ścisłej tonacji kolorystycznej, z założeniem, że nawet drobne dekoracje do domu, typu podstawki pod kubeczki czy donice do kwiatów, będą wpisywać się w wybrany schemat. Można przy tym postawić na jeden kolor i jego liczne odcienie lub wybrać zestawienie dwóch a nawet trzech barw, które uzupełniać się będą na tekstyliach, tapetach, zasłonach, dywanie, meblach, a także wazonach, dziełach sztuki, lampach stołowych i podłogowych.
W wariancie jednobarwnym wielką popularnością cieszą się różne odcienie kremowej bieli, błękit z granatem, szarości oraz brąz, który idealnie współgra z drewnianymi meblami, żaluzjami czy podłogą. W aranżacjach dwubarwnych poleca się łączyć klasyczne neutralne kolory z wyraźniejszymi akcentami i tak np. do granatu dobiera się żółć, do brązu pomarańczowy lub błękit, do szarości jasną zieleń lub żółć.
Fot. qonser.com
Fot. designingcity.com
Fot. wayfair.com
Eklektyczny pokój dzienny
Wreszcie, bardzo ciekawym i przyjemnym dla oka pomysłem na urządzenie pokoju dziennego może być odważne pomieszanie stylów. Eklektyczny salon nie boi się mebli z pchlich targów i wyprzedaży garażowych, wspaniale łączy najrozmaitsze kolory, desenie i materiały i nie potrzebuje nawet kompletu krzeseł czy takich samych foteli. W takim pokoju książki, instrumenty muzyczne, stare maszyny do szycia i dzieła sztuki mogą stać obok siebie, nie rażąc w oczy. Nie ma przy tym zasady, która określałaby, które style wnętrzarskie należy mieszać – kto nie lubi antyku, może łączyć modernizm z latami 80-tymi; kto nie przepada za nowoczesnością, może bawić się klasyczną elegancją z elementami rustykalizmu…
Fot. houzmagz.com
Fot. stepintothedark.com
Fot. 4betterhome.com