JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ?
Z natury rzeczy najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu zwykle zostaje okrzyknięte sypialnią. I wbrew pozorom, jest to bardzo dobre rozwiązanie…
Jeśli mamy możliwość zaprojektowania ścian w domu, wiadomo, że za każdą cenę chce się mieć większy salon, łazienkę, pokój dziecinny – sypialnia służy przecież do nocnego odpoczynku, więc starczy, że pomieści łóżko. Naturalnie, dobra aranżacja przestrzeni może sprawdzić, że mały pokoik jest praktyczny i przyjemny zamiast sprawiać poczucie „klitki”.
Optyczne powiększenie
Dekoratorzy wnętrz bardzo często chwytają się trików wizualnych do stworzenia wrażenia przestrzenności. Bo czasem istotny jest nie sam metraż, ale raczej uczucie, którego doświadczamy, budząc się co rano. Często stosowanym zabiegiem jest wykorzystanie dużych, odważnych wzorów do ozdobienia ścian, podłogi, okien i łóżka - dzięki swojej wyrazistości dodają one sypialni treści, która przez mózg interpretowana jest jako dostatek miejsca.
Lampka nocna - Cappucino - PERLA I - 20x39cm
Fot. condenast.co.uk
Fot. houseandgarden.co.uk
Jeszcze bardziej popularnym trikiem jest ustawienie dużych luster, które odbijają widok z okna lub sprawiają wrażenie, że pokój rozciąga się dalej, tam, gdzie jest naprawdę ściana. Lustra takie są tradycyjnie elementem wbudowanych szaf z przesuwanymi drzwiami, ale mogą także być zwykłą ozdobą gołej ściany lub niezależnie stojącą dekoracją sypialni. W tym ostatnim przypadku warto pomyśleć o ozdobnej ramie, która doda pokojowi stylowości.
Fot. treeium.com
Lustra:
http://decoart24.pl/lustro-rurkowe-sklep-internetowy-decoart24
http://decoart24.pl/lustro-kapelanczyk
http://decoart24.pl/lustro-owal-roze-lustra-metaloplastyka
Jak najwięcej przytulności
Skoro już mamy dany niewielki rozmiar pomieszczenia, można też wykorzystać jego przytulność, umyślnie zagęszczając wystrój tekstyliami, meblami i dekoracjami. Taka opcja pozwala uzyskać coś na kształt nory, w której człowiek aż chce się zagrzebać na całą noc. Nastrojowi przytulności sprzyja ciemna kolorystyka ścian i mebli, a także nagromadzenie książek, stylowych lamp nocnych, roślin w ozdobnych doniczkach, dekoracyjnych wazonów i świeczników, jak również dekoracji ściennych w postaci obrazów i ramek ze zdjęciami.
Fot. drawhome.com
Fot. canopysensus.com
Fot. homerical.com
Koc - Kolor beżowy - 150x200 cm
Koc - 150x200 cm - Kolor srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Ecrue
Narzuta na kanapę - 100x200 cm - Ecrue
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Beż
Narzuta na fotel - Beżowa - 100x200 cm
Koc na fotel - 100x200 cm - Czekolada
Narzuta na fotel - 100x200 cm - Srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Grafit
Koc - 150x200 cm - Kolor miętowy
http://decoart24.pl/Lampka-Nocna-STEADY-28x42cm
http://decoart24.pl/lampka-nocna-zloto-kremowa-25x51cm-DecoArt24
http://decoart24.pl/Lampka-Nocna-MARINA-34cm
Od ściany do ściany
Jeśli sypialnia jest naprawdę bardzo mała, można połączyć koncepcję przytulności z optymalnym wykorzystaniem miejsca poprzez wpasowanie łóżka idealnie do wymiarów pokoju. W ten sposób wspaniale daje się zagospodarować nie tylko wnęki, ale także miejsce pod oknem, do którego wcale nie musi być dostęp z podłogi. Brak wąskich przejść dokoła łóżka nie tylko daje dodatkowe miejsce na meble, ale także zapobiega efektowi ciasnoty.
Fot. houzz.com
Fot. homedesigning.com
W przypadku sypialni położnych na poddaszu, idealnym wyborem jest umiejscowienie łóżka pod skosami, gdzie nie da się ustawić pełnowymiarowych szaf. Rozwiązanie takie stwarza wrażenie przytulności, choć wymaga ostrożnego planowania – zbyt niskie skosy mogą skończyć się wiecznie obtłuczoną głową!
Fot. freshome.com
Fot. architectureartdesigns.com
Oszczędność miejsca
Sypialnię zwykle wykorzystuje się także jako garderobę, zwłaszcza jeśli w domu nie ma oddzielnego pomieszczenia na odzież. Typowe meble mogą w bardzo małym pomieszczeniu stworzyć przykry efekt zagracenia i na dodatek rzadko wpasowują się idealnie w rozmiary ścian, nie wykorzystując całego dostępnego miejsca. Stąd idealnym rozwiązaniem są mebel na zamówienie – szafy na wymiar, łóżka z system przechowalniczym, a nawet całe meblościanki połączone konstrukcyjnie z łóżkiem, tak aby zaoszczędzić choć kilkadziesiąt centymetrów.
Fot. apartmenttherapy.com
Fot. fruityparadise.net
Fot. homedelightful.com
Alternatywne łóżko
Wreszcie, można jeszcze manewrować samym łóżkiem, tak aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Szczególnie w jednopokojowych studiach, które łączą salon z sypialnią, sprawdza się model łóżka podnoszonego do pionu. W ciągu dnia mamy więc dużo miejsca i zwykłą szafę albo nawet meblościankę z sofą, na noc zaś cały stelaż z materacem staje na podłodze. Nie jest to oczywiście najwygodniejsze z rozwiązań, bowiem sam komfort spania na wiecznie otwieranej i zamykanej konstrukcji rzadko dorównuje klasycznemu łóżku, zaś położenie się na półgodzinną drzemkę wymaga sprzątania i rozkładania posłania. Ciekawą alternatywą dla małych, ale wysokich sypialni może być zbudowanie podestu, na którym znajdzie się stelaż z materacem, zaś w drewnianej konstrukcji pod spodem będzie wystarczająco dużo miejsca na szafki i półeczki. A poza względami praktycznymi, spanie na takim wyniesieniu jest naprawdę wielką przyjemnością!
Fot. decoist.com
Fot. hgtv.com
Fot. decoist.com
Fototapeta - Mapa - Włochy - Kolorowa
Fototapeta do biura - Londyn - Mpa w kolorze
Fototapeta - Francja - Kolorowa Mapa